Múčnatka postihuje nielen úžitkové, ale aj okrasné rastliny. Napadnuté rastliny môžu mať problém s rastom a celkovým vývojom. Ako im pomôcť bez drahých postrekov?
Rovnako ako pri iných ochoreniach, aj pri múčnatke je dôležitá prevencia. Keď sa už choroba objaví, zvyčajne sa rýchlo šíri a ovplyvňuje kvalitu plodov a celú úrodu. Rastliny preto pravidelne kontrolujeme.
Múčnatka najčastejšie napáda uhorky, tekvice, cukety, ale aj ruže, hrozno, ovocné stromy a levanduľu.
Siahnite po overenom domácom recepte proti múčnatke
Mlieko obsahuje proteín nazývaný lyzozým, ktorý má antimikrobiálne vlastnosti. Lyzozým dokáže ničiť bunkové steny niektorých mikroorganizmov, vrátane húb, ktoré spôsobujú múčnatku. Tým sa redukuje ich schopnosť rásť a šíriť sa.
Mlieko vytvára na povrchu rastlín prostredie, ktoré rozvoju húb neprospieva. Súčasne podporuje imunitný systém rastlín, vďaka čomu sa zvyšuje ich schopnosť bojovať proti rôznym infekciám. Účinnosť však závisí od intenzity ochorenia.
Ako si pripraviť postrek z mlieka proti múčnatke
Ošetrenie napadnutých rastlín
Postrekový roztok pripravíme z mlieka a vody, ktoré zmiešame v pomere 1:1. Používame plnotučné mlieko, najlepšie nepasterizované.
Nikdy nepoužívame trvanlivé UHT mlieko, pretože neobsahuje žiadne baktérie mliečneho kvasenia. Postrek opakujeme každý týždeň, aj keď napadnutie už nie je voľným okom viditeľné, aspoň po dobu troch týždňov.
Preventívny postrek proti múčnatke
Pripravíme si roztok z mlieka a vody v pomere 1:2. Aplikujeme postrekom na list raz za dva týždne. Aj tu platí, že používame zásadne plnotučné, ideálne nepasterizované mlieko.
Proti múčnatke môžeme použiť aj sódu bikarbónu
Za účinný prostriedok v boji proti múčnatke sa považuje aj sóda bikarbóna. Vďaka jej protiplesňovým vlastnostiam a schopnosti regulovať pH prostredia dokážeme v záhrade odvrátiť nepríjemnú katastrofu.
Pri prvých príznakoch ochorenia zmiešame liter vody s lyžičkou sódy bikarbóny a dobre premiešame. Aplikujeme postrekom na postihnuté časti rastlín, snažíme sa povrch rovnomerne pokryť. Postrek opakujeme každé 3 – 4 dni, môžeme ho aplikovať aj preventívne raz za dva týždne.
Treba mať na pamäti, že sóda bikarbóna môže mať na niektoré citlivé rastliny negatívny vplyv, preto je dôležité dodržiavať koncentráciu roztoku a sledovať reakciu rastlín. Pre lepší účinok odporúčame striedať postrek z mlieka a sódy bikarbóny.
Text: Juraj Koreň
Foto: isifa/Shutterstock
Tento rok sa vyskytuje u záhradkárov choroba múčnatka na marhulkach,pozrite foto…