Mnohonôžky, upratovacia čata záhrady

Poznáte najlepších pomocníkov každého záhradkára? Patria k nim i mnohonôžky, obrazne povedané, upratovacia čata záhrady. 

Mnohonôžky, upratovacia čata záhrady

Počas prác v záhrade, ktorá je súčasťou živej prírody, máme výbornú možnosť spoznávať rozmanité a užitočné živočíchy. Mnohonôžky (Diplopoda) sú malé živočíchy podobné červom, ktoré nesú na spodnej strane tela desiatky párov nôh. Vďaka nim sa poľahky predierajú pôdou a rozkladajúcim sa rastlinným materiálom, ktorým sa živia. Sú aktívne prevažne v noci, vtedy vyliezajú z úkrytov, zo štrbín pod kameňmi a podobne.

Ako „upratovacia čata“ postupne požierajú opadané lístie a suchú trávu, no jedálny lístok si občas spestria pojedaním húb a lišajníkov. Mnohé druhy žijú v hnijúcom dreve. Výnimočne ich objavíme pochutnávať si aj na padnutom hnijúcom ovocí. Špecializáciou na rôznorodú potravu vzniklo množstvo druhov mnohonôžok, pričom až 70 z nich sa vyskytuje na našom území. Súčasťou ich tráviaceho traktu sú symbiotické organizmy prispôsobené na spracovanie hnijúceho materiálu plného húb, plesní a baktérií. Keďže nenapádajú živé časti rastlín, nezaraďujeme ich medzi škodce.

Mnohonôžka

Kolobeh organických látok

Mnohonôžky netrávia svoju potravu obzvlášť dokonalo, preto je ich trus bohatý na organické zvyšky a živiny. Tvorí tak významnú zložku potravy pre menšie živočíchy žijúce v pôde, ktoré ho následne premieňajú na živiny dostupné koreňom rastlín. Sú aktívne aj v chladnom počasí a listy opadané na jeseň spracúvajú i počas teplejších zimných dní. Najviac im chutí lístie lipy, liesky, hraba, hlohu alebo javora mliečneho. Naopak, neporadia si s lístím orecha a pagaštana.


V záhrade často osídľujú nazhromaždený kompost, kopy dreva a iný záhradný odpad, kde spolu s inými živočíchmi nachádzajú dostatok potravy aj pokoja na rozmnožovanie. Odtiaľ sa pozvoľna rozliezajú do záhrady a uplatňujú svoju hygienickú funkciu.

Kompost

Pre človeka neškodné

Človeku neublížia. Sú to bylinožravce a ich ústne ústrojenstvo nepoškodí ľudskú pokožku. Niektoré druhy však vylučujú smradľavú tekutinu, takže pri prípadnej manipulácii rukami buďte obozretní. Mnohonôžky spravidla nenachádzame v intenzívne obhospodarovanej a chemicky ošetrenej pôde. Aj preto ich prítomnosť a početnosť v záhrade môže byť znakom správneho a prírode podobného hospodárenia.

Ak ich nenájdeme v prírodnej záhrade, môže to byť dôsledkom nižšej hodnoty pH pôdy. Na stavbu pevného tela totiž potrebujú vápenaté soli, ktoré sú v kyslých pôdach zastúpené málo. Na život potrebujú dostatočnú vlhkosť a suché obdobia prečkávajú v úkrytoch. V okolí kvetináčov a záhradných dekorácií najčastejšie nachádzame druh Brachyiulus bagnalli, na hnijúcom ovocí a zelenine Blaniulus guttulatus. Najväčším druhom žijúcim v záhradách je Cylindroiulus boleti s dĺžkou tela až 4 cm.

Mnohonôžky, upratovacia čata záhrady

Ako vytvoriť priestor pre užitočné živočíchy

Základom prírodnej záhrady je živá a zdravá pôda. Jej kondícia je výsledkom zložitých procesov postupnej a neustálej premeny organických látok na anorganické. Na jej tvorbe sa podieľajú miliardy organizmov tisícov rôznych druhov. Človek môže nesprávnymi zásahmi poškodiť potravné reťazce a procesy premeny v pôde, tým ju znehodnotí. Najčastejšie sa tak deje pri aplikácii širokej škály pesticídov, ktoré síce svojou činnosťou odstránia problém záhradkára, no zároveň nepriamo poškodia aj prirodzené deje v záhrade. Nesprávnym používaním chemických prostriedkov človek ničí to najcennejšie pod svojimi nohami – pôdu.

Kvalite pôdy však môžeme pomôcť rôznymi spôsobmi, najmä hnojením organickými hnojivami, ako sú maštaľný hnoj, kompost a vermikompost.

Snažíme sa správne striedať pestované plodiny, pričom počas sezóny ponechávame v pôde a na pôde väčšiu časť organických zvyškov.

Na jeseň aspoň časť stariny a opadaného lístia zo stromov nechávame na mieste.

Mnohonôžky, upratovacia čata záhrady

Budujeme kompostoviská a kúty v záhrade s rôznorodým záhradným odpadom. Tie síce často nevyzerajú esteticky, no predstavujú epicentrum života našej záhrady.

Do kvetinových záhonov umiestňujeme pne či iné väčšie kusy dreva. Okrem dekoratívnej funkcie tak vytvoríme domov a úkryt pre mnohonôžky a iné užitočné živočíchy. Svojimi čeľusťami drvia rastlinný materiál na menšie časti a úlomky, čím ich sprístupňujú dážďovkám. Tie ho svojou činnosťou prepravia hlbšie do pôdy. Tam sa spracovanej hmoty ujímajú pôdne mikroorganizmy, ktoré svojou aktivitou a početnosťou zlepšujú štruktúru pôdy, znemožňujú intenzívny výpar vody a pomôžu sprístupniť živiny pre samotné rastliny.

 

 

Text: Mgr. Adrián Purkart 
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie