Vďaka bielym mramorovým škvrnám na listoch sa z nej stal obrovský fenomén, ktorý si zamilovali pestovatelia izbových rastlín po celom svete.
Originálny vzhľad, paradoxne, nezískala vďaka špeciálnemu šľachteniu, ale obyčajnej genetickej mutácii. Biela monstera, ako sa tiež zvykne nazývať, je v porovnaní so svojou zelenou sestrou o niečo náročnejšia na starostlivosť. Aké sú úskalia jej pestovania?
Čo je panašovanie?
Variegation (panašovanie v angličtine) je pojem, ktorý pochádza z latinského „varietas“ – pestrosť, rozdielnosť. Zjednodušene teda môžeme povedať, že za panašovanú rastlinu môžeme považovať každú viacfarebnú rastlinu s dvoj- alebo viacfarebnou škvrnitosťou listov.
Existuje viacero foriem panašovania, ale najrozšírenejšou a najznámejšou je takzvaný chimérizmus. Spôsobila ho genetická mutácia, v dôsledku ktorej časť rastliny nie je schopná tvoriť chlorofyl a rastline sa tvoria biele nepravidelné kresby. V jednej rastline sa vyskytujú dve rozdielne DNA.
Niektoré listy vyzerajú ako postriekané farbou, iné sú dokonca celé biele alebo úplne zelené. Najpopulárnejšia je „half moon“ monstera. Choroba spôsobená vírusmi „predelila“ jej listy na bielu a zelenú časť. Sú aj formy panašovania, pri ktorých sú celé listy biele. Tie sú však vopred odsúdené na úhyn, pretože im chýba zelené farbivo a nemajú ako fotosyntezovať.
Ako pestovať bielu monsteru
Absencia chlorofylu je jedným z dôvodov, prečo je panašovaná monstera náročnejšia na pestovanie a starostlivosť. Vývin a rast je v porovnaní s klasickou monsterou pomalší. Navyše, biela monstera môže veľmi citlivo reagovať na nepomer hnojiva. Vyžaduje si viac svetla, ale nemá rada ostré slnečné lúče. Priamo na okne jej preto nebude dobre, viac sa jej bude dariť pod rozptýleným svetlom na poličke v blízkosti okna bez prievanu.
Zalievanie sa veľmi neodlišuje od klasických izbových rastlín, ale prelievanie jej spôsobuje fľaky na listoch. Vyhovuje jej klasický substrát na izbové rastliny, ktorý je vzdušný. Hustá konzistencia substrátu, ktorý zadržiava vodu jej naopak, nevyhovuje.
Hnojiť Monsteru Albo Variegata, alebo nie?
Na hnojenie bielej monstery neexistuje medzi pestovateľmi jednoznačná zhoda. Kým jedni tvrdia, že hnojenie uberá rastline na „škvrnitosti“, iní zastávajú názor, že hnojenie panašovanie listov nijako neovplyvňuje.
Rozmnožovanie bielej monstery
Namnožiť bielu monsteru môžeme výlučne odrezkami, pretože jej mutačná forma sa neprenáša na semená. Rozmnožovanie je vhodné v každom ročnom období okrem zimy. Odrezok necháme zhruba hodinu vyschnúť a následne ho dáme zakoreniť do vody. Týmto krokom predídeme tomu, aby rezná rana začala hniť.
Keď sa panašovaná monstera vylieči
Pri panašovanej monstere sa môže stať, že sa rastlina „vylieči“, nakoľko jej genetická mutácia je považovaná za chorobu. Ozdravenie sa prejavuje tak, že monstere začnú rásť iba zelené listy. Môžeme sa pokúsiť o jej záchranu a zrezať ju na mieste, kde stonka ešte panašuje.
Biela monstera nie je lacná záležitosť
Hoci ide takpovediac o omyl prírody, cena za jej krásu je v porovnaní s bežnými izbovými rastlinami naozaj vysoká. Cena odrezkov sa môže pohybovať v stovkách eur. Za približne 30 centimetrovú bielu monsteru v niektorých obchodoch zaplatíme 300 a viac eur. Ak však budeme mať šťastie, v skupinách na sociálnych sieťach kúpime odrezky od pestovateľov aj za menej. Vášniví zberatelia a milovníci rastlín neváhajú siahnuť hlbšie do peňaženky, aby ich domácnosť zdobila táto výnimočná rastlina.
Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte viete mi poradiť , kúpila som rastlinu v Obi už mala takéto listy , raší…