Základným parametrom úspešného vzchádzania osiva je klíčivosť. Samotné klíčenie, následné vzchádzanie a rast sú však ovplyvnené mnohými vonkajšími faktormi, ktoré celý proces zásadne ovplyvňujú už od prvého uloženia semienka do pôdy alebo do substrátu.
Štandardné osivo s overenou klíčivosťou v štandardných pôdnych podmienkach bez problémov vzchádza aj bez akéhokoľvek ošetrenia.
Dôležitým faktorom je jeho energia klíčenia, to znamená, koľko semien vyklíči v krátkom čase a koľko ich postupne následne „dokličuje“ do plnej klíčivosti v štandardnom čase – počte dní, ktorý je pre každú plodinu individuálny. Čím rýchlejšie osivo vzchádza, tým rýchlejšie si klíčne rastlinky začínajú tvoriť prvé protilátky a vlastnú obranyschopnosť.
V prípade dlhého vzchádzania naopak získavajú prevahu pôdne patogény. Energia klíčenia klesá najčastejšie s pribúdajúcim vekom semien, ale môže byť znížená aj nedostatočným vyzretím semien už pri výrobe osiva alebo vonkajšími stresovými faktormi. V takom prípade je veľmi pravdepodobná aj kratšia životnosť semien.
Patogény v pôde aj na osive
Vo väčšine pôd sa nachádza množstvo užitočných, ale aj škodlivých organizmov a húb. Patogény sa môžu nachádzať aj priamo na osivách a predstavujú ďalší rizikový faktor bezproblémového vzchádzania.
Najčastejšie sa stretávame s padaním klíčnych rastlín, keď osivo síce dobre vzíde, ale klíčne rastlinky následne odumierajú vinou napadnutia korienkov hubovými patogénmi, ktorých je prakticky vo všetkých pôdach niekoľko druhov, najčastejšie Pythium spp., Phytophtora spp. či Fusarium spp. Preto sa stretávame v ponuke osív s pojmom „morené osivo”, ktoré tento problém úspešne rieši.
Citlivé ošetrenie semien
Morenie je vlastne forma citlivého ošetrenia semien. Vykonáva sa v špeciálnych strojoch, tzv. moričkách, s mikrodávkovaním malého množstva účinnej látky a obalového prostriedku, ktorý zamedzí jej oteru. Účinnou látkou môže byť chemický prípravok s pôsobením proti hubovým patogénom na osive aj v pôde v začiatkoch, keď je semeno najzraniteľnejšie.
Samotná farba moreného osiva je vybraná dodávateľom osiva a napomáha lepšej kontrole výsevu do pôdy. Farebné semienka je totiž lepšie vidieť a osivo je tak možné vysievať presnejšie.
V posledných rokoch však pribúda aj možnosť biologického ošetrenia osiva formou morenia alebo máčania, a to aj v domácich podmienkach, napríklad prípravkami s obsahom humínových kyselín, ktoré veľmi pomáhajú vitalite semien. Tieto sú však nevhodné na koreňovú zeleninu, ako je mrkva alebo petržlen, pretože by mohli podporiť nežiaduce vetvenie koreňov.
Zásadnou výhodou morenia je veľmi výrazná úspora použitého prípravku v porovnaní s neskorším ošetrením pestovanej plodiny. Na morenie sa používajú iba jednotky gramov alebo mililitrov na 1 kg osiva, s ktorým sa následne oseje veľká plocha, avšak pri plošnom ošetrení rovnakej plochy s porovnateľným efektom by išlo o vyššie desiatky až stovky gramov rovnakého prípravku.
Keď osivo s ochrannou látkou zdravo vyklíči, začne si tvoriť vlastné obranné látky a rýchlo posilňovať vitalitu, odpadá potreba následného ošetrenia porastu. Vo vzťahu k prírode je teda morenie tá najšetrnejšia ochrana. Navyše, pri výbere ekologicky šetrného prípravku ani nemusí ísť o chemický zásah, ale iba o počiatočnú podporu rastu doplnením užitočných látok alebo dnes už aj prospešných mikroorganizmov. O zvyšok sa postará sama príroda. I keď sú semienka ošetrené veľmi malým množstvom účinnej látky, je potrebné byť pri výseve opatrný a radšej použiť ochranné rukavice.
Každé ošetrené osivo musí mať povinné označenie na obale o tom, že ide o morené osivo. Je nutné upozorniť, že morené semená sa nesmú používať na pestovanie klíčkov a mikrobyliniek (microgreens)! Na tento účel je nutné používať len neošetrené osivo!
Prírodné neošetrované osivo
Čoraz viac pestovateľov však preferuje výhradne prírodné neošetrené osivo. V takom prípade je možné odporučiť jedine výber spoľahlivého dodávateľa. Jednoduchou pomôckou je primeraná „záručná lehota“ uvádzaná na obaloch. Semeno je živý materiál a jeho klíčivosť postupne prirodzene klesá. Pozor by sme si teda mali dať na dodávateľa so „zárukou“ dlhšou ako 3 roky, pretože potom sa už, až na výnimky, dá len ťažko garantovať bezproblémové klíčenie. Optimálna je dvojročná „záruka“, počas ktorej osivo zostane v bezchybnej kondícii.
Či už teda preferujete morené, alebo nemorené osivo, prajeme vám úspešné pestovanie a bohatú úrodu!
Zdroj: PR článok MORAVOSEED CZ a.s.
Morite cesnak aj niecim inym okrem sulky alebo vsetci pouzivate len tu? Teraz so…