Môžu psy jesť bylinky? Týchto 9 podporí ich trávenie, imunitu aj svieži dych

Vedeli ste, že bylinky nie sú len pre ľudí, ale sú skvelým doplnkom aj pre štvornohých miláčikov? V prírode aj v záhradkách rastie mnoho druhov, ktoré nielen spestria stravu vášho psíka, ale zároveň zlepšia imunitu, doplnia vitamíny a pomôžu tak predchádzať psím zdravotným problémom.

Bylinky vhodné pre psy
Bylinky sú skvelým doplnkom stravy aj pre štvornohých miláčikov. Foto: Andrea Párkányová

Rastlinná zložka bola vždy súčasťou psej stravy. Nie je preto prekvapujúce, že psy inštinktívne pojedajú trávu pri zažívacích ťažkostiach a niektoré bylinky sú súčasťou zloženia granúl. Bylinky môžeme podávať čerstvé, sušené, zapečené v domácich psích keksíkoch alebo ako odvar (čaj). Dôležité je, aby pochádzali z čistého prostredia.

Ako bylinky pomáhajú psom?

Bylinky sú zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov, vlákniny a ďalších živín, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na zdravie psa:

  • Podporujú trávenie a produkciu tráviacich štiav.
  • Zvyšujú chuť do jedla a prispievajú k lepšiemu využitiu živín.
  • Majú detoxikačné účinky a posilňujú imunitu.
  • Vláknina upravuje črevnú mikroflóru a podporuje správne fungovanie čriev.
  • Silice v bylinkách pomáhajú pri ochrane pred parazitmi a baktériami. Ľahko dráždia črevo, čím podporujú tvorbu hlienu v črevách, ktorý zabraňuje ich uchyteniu.

Viete, ktoré bylinky sú pre psov vhodné a ako ich správne používať? Vybrali sme niekoľko najznámejších.

Bazalka a rozmarín ako vhodné bylinky pre psa
Do krmiva pridávame bazalku len v malom množstve. Foto: Andrea Párkányová

Najznámejšie bylinky vhodné pre psy

Púpava

Na prvý pohľad obyčajná púpava patrí spolu so žihľavou medzi vitamínové bomby. Obsahuje množstvo vitamínov, ako sú A, C, D, E a K, komplex vitamínov B a množstvo minerálnych látok – železo, sodík, vápnik či draslík.

Psíkovi sa môže podávať celá rastlinka (kvet, stonka aj listy) do kŕmenia, a to aj dlhodobo. Púpava je veľmi jemná bylina, preto ju môžu aj psy s citlivým žalúdkom. Je tiež akýmsi prírodným probiotikom. Koreň obsahuje inulín, ktorý priaznivo ovplyvňuje črevné baktérie a pomáha tak udržiavať zdravú mikroflóru. Sušíme ho pri izbovej teplote, pomelieme na jemný prášok a používame ako doplnok stravy. Na podporu trávenia stačí štipka sušeného prášku z koreňa, ktorú môžeme primiešať do krmiva dvakrát týždenne.

Púpavové listy zase obsahujú luteín, ktorý podporuje dobrý zrak. Kvet, stonku aj listy stačí najemno nakrájať a pridať do potravy.

Žihľava

Žihľava patrí medzi najvýživnejšie bylinky a je skutočnou vitamínovou bombou. Obsahuje vitamíny A, B, D a množstvo minerálov, ako sú draslík, železo, vápnik, fosfor a horčík. Napomáha detoxikácii organizmu, pozitívne vplýva na trávenie a správne fungovanie čriev i žlčníka, podieľa sa na čistení krvi, obličiek aj močového mechúra.

Najlepšie je zbierať vrchné mladé lístky na jar, pred prvým kvitnutím. Pri podávaní psom však dávkovanie nepreháňame. Žihľavu podávame len občas, pretože obsahuje histamín a žihľavový jed, ktoré môžu u citlivejších psov spôsobiť silnú alergickú reakciu. Neodporúča sa pre psíkov, ktorí majú obmedzenú činnosť obličiek a srdca.

Pred použitím lístky nasekáme a zalejeme horúcou vodou, aby stratili pŕhlivé vlastnosti a nedráždili psa. Ak máte vyberavého psa, ktorý nezje hocičo, môžete žihľavu pokvapkať napríklad lososovým olejom.

Žihľava v košíku
Najlepšie je zbierať vrchné mladé lístky na jar, pred prvým kvitnutím. Foto: Andrea Párkányová

Kamilka

Rumanček kamilkový, známy aj ako kamilka alebo harmanček, má protizápalové a upokojujúce účinky. Pomáha upokojiť psa pri miernych úzkostných stavoch, kožných a zažívacích problémoch. Je vhodný pri zápale žalúdka, čriev a nadmernej plynatosti. Táto bylinka je účinná aj pri nachladnutí a dýchacích ťažkostiach.

Kamilku môžeme pridávať do krmiva vo forme sušeného kvetu alebo ako rumančekový čaj. Vychladnutý odvar je tiež výborný na oplachovanie podráždenej kože, napríklad po uštipnutí hmyzom.

Petržlen

Petržlenová vňať je bohatá na vitamíny A, C a K, železo a ďalšie minerálne látky. Okrem toho, že osviežuje psí dych, priaznivo pôsobí na trávenie a podporuje krvný obeh. Vňať obsahuje silicu myristin a aminokyselinu histidin, ktoré pôsobia preventívne proti rakovine a spomaľujú rast nádorov. Podávame ho psom čerstvý, nadrobno nasekaný alebo sušený, zmiešaný s konzervou, granulami alebo vo forme čaju.

Petržlen sa neodporúča podávať kotným fenkám.

Kôpor

Kôpor má podobné účinky ako petržlen a môže pôsobiť preventívne proti určitým druhom nádorov. Podporuje tvorbu enzýmov, ktoré pomáhajú v boji proti rakovine.

Táto bylinka tiež upokojuje tráviaci trakt a pomáha pri plynatosti a zápche. Pôsobí protizápalovo a zlepšuje zlý dych psa. Kôpor je bohatý na železo, vápnik, horčík a mangán.

Bazalka

Bazalka je nabitá vitamínmi a minerálmi, obsahuje vitamíny A, B-komplex, C, E, K, Ca a mnoho antioxidantov. Odporúča sa najmä pre psov trpiacich artritídou alebo srdcovo-cievnymi ochoreniami, pretože má protizápalové a upokojujúce účinky.

Do krmiva pridávame bazalku len v malom množstve, približne 1 čajová lyžička najemno nasekaných čerstvých alebo sušených lístkov. Môžeme ňou posypať granule alebo pridať ku konzerve.

Bazalka a rozmarín v kvetináči
Bylinky môžeme podávať čerstvé, sušené, zapečené v domácich psích keksíkoch alebo ako odvar. Foto: Andrea Párkányová

Mäta

Rovnako ako u ľudí, aj u psov mäta pomáha pri  žalúdočných ťažkostiach, zmierňuje nevoľnosť a znižuje plynatosť. Navyše osviežuje dych. Obsahuje široké spektrum živín vrátane vitamínov A a C, vápnika, medi, železa, niacínu, horčíka, mangánu, riboflavínu, zinku, fosforu, vlákniny a antioxidantov.

Mätu je vhodné podávať len občas, ideálne 1 – 2 čerstvé lístky. Sušenú dávkujeme opatrne a radšej menej, aby nedošlo k podráždeniu tráviaceho traktu.

Rozmarín

Rozmarín má tiež mnoho zdravotných benefitov. Často je súčasťou zloženia granúl alebo sa s obľubou pridáva do domácich sušienok pre psy. Obsahuje antioxidanty, železo, vápnik a vitamín B6.

Pozor, niektoré psy môžu byť naň alergické. Veľké množstvo tejto byliny môže tiež spôsobiť  žalúdočné ťažkosti. Rozmarín sa neodporúča pre psíkov so srdcovými problémami, trpiacich epilepsiou, gravidné fenky kvôli laktácii a šteniatkam mladším ako 6 mesiacov. Pred jeho podaním sa vždy radšej poraďte s veterinárom.

Okrem vnútorného použitia je aj účinným prírodným repelentom proti kliešťom. Stačí pripraviť odvar z rozmarínu, pridať lyžicu jablčného alebo vínneho octu, naliať do rozprašovača a aplikovať na srsť psa.

Zázvor

Zázvor je dobrým pomocníkom pri nevoľnosti a zvracaní, najmä pri cestovaní autom. Ak váš pes trpí kinetózou, stačí mu podať malé množstvo približne polhodinu pred jazdou. Okrem toho má protizápalové a antioxidačné účinky, uľavuje pri nadúvaní a pomáha v boji s artritídou alebo rakovinou.

Zázvor podávame čerstvý, nikdy nie viac ako ako ¼, alebo 1 čajovú lyžičku surového zázvoru podľa veľkosti psa. Môžeme použiť aj mletý sušený alebo vo forme čaju. Môžeme ho zamiešať do granúl, konzervy alebo zapiecť do maškŕt.

Najznámejšie bylinky, ktoré môžu jesť psy
Rozmarín často nájdeme súčasťou granúl alebo sušienok pre psy. Foto: Andrea Párkányová

Rastliny, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Predtým, ako do stravy psíka zaradíte bylinku, overte si jej účinky a presvedčte sa, že je pre vášho psíka vhodná. Nie všetky bylinky prospešné pre ľudí môžeme považovať za bezpečné pre zvieratá.

Každý pes môže reagovať inak, preto vždy začínajte v malých množstvách a sledujte jeho správanie. Na základe toho môžete danú bylinku postupne pridávať. Je to ako u ľudí – nie všetko prospieva každému. A dobrého veľa škodí, takže hlavne opatrne.

Vyhýbajte sa najmä cibuľovinám, ako sú pažítka, cesnak, cibuľa, ktoré môžu spôsobiť poškodenie červených krviniek, ich znižovanie a tým anémiu. U psov môžu vyvolať aj nevoľnosť, zvracanie, hnačku alebo bolesť brucha.

Cibuľa a cesnak sú pre psy ťažko stráviteľné, pretože môžu spôsobiť nadúvanie. V malých dávkach je však surový cesnak prospešný – potláča procesy starnutia, podporuje zdravie, vitalitu a dlhovekosť a celkovú odolnosť organizmu. Aby bol pre psa toxický, musel by ho skonzumovať enormné množstvo, približne 350 strúčikov cesnaku.

Ak si nie ste istí, poraďte sa s veterinárom.

Galéria k článku

Text a foto: Andrea Párkányová

Diskusie na tému článku