Charakterizuje ich obrovská rozmanitosť, či už druhov, alebo odrôd. Zaujmú kvetmi aj farbenými či aromatickými listami. Muškáty (Pelargonium) patria medzi najobľúbenejšie a najviac pestované okrasné rastliny na svete.
V minulosti nechýbali pri žiadnom (ani najskromnejšom dome), a to najmä červeno kvitnúce odrody. Mali symbolizovať lásku, priateľstvo a spolupatričnosť. V súčasnosti obľúbenosť muškátov opäť rastie, pričom oslovujú aj veľmi zaujímavými novinkami. Šľachtitelia, samozrejme, ešte stále nedali tejto rastline konečnú podobu.
Hoci muškáty pôsobia sympatickým domáckym dojmom, pochádzajú až z ďalekej Južnej Afriky. Mnohé z nich sú súčasťou typickej flóry kapskej oblasti. V Európe sa s ich pestovaním a šľachtením začalo v Anglicku a Holandsku niekedy začiatkom 17. storočia. Postupne dokonca vznikali rôzne špecializované spolky združujúce milovníkov týchto rastlín.
Popularitu si u našich pestovateľov muškáty získali vďaka dlhému, prakticky nepretržitému kvitnutiu až do prvých mrazov, pestovateľskou nenáročnosťou a dostupnosťou. Po správnom zazimovaní sa z nich navyše môžeme opätovne tešiť aj v ďalšej sezóne, čo je tiež ich prednosť. Uplatnenie nájdu pri moderných aj starších domoch, na balkónoch, terasách, lodžiách, dvoroch, ale aj na bežných okenných parapetoch. Popri niekoľkých najčastejšie pestovaných a osvedčených druhoch stoja v úzadí pôvabné prírodné druhy (identifikovaných je viac ako 250), ktoré sa často stávajú predmetom zberateľských vášní.
V nádobách aj v záhonoch
Muškáty majú pestré možnosti využitia a tie sa často odvíjajú od ich rastových charakteristík. Najčastejšie sa s nimi stretneme vo vegetačných nádobách, debničkách, črepníkoch aj v závesných kvetináčoch. Praktické je ich pestovanie v samozavlažovacích nádobách. Upútajú samostatne alebo v kombinácii s inými kvitnúcimi letničkami a sezónnou zeleňou. Vždy je lepšie, ak im vyhradíme v nádobách dostatok priestoru, zvyknú sa totiž rozrásť.
Niektoré druhy (napríklad muškát krúžkovaný) môžeme pestovať počas leta aj priamo vo voľnej pôde. Pred príchodom zimy ich však musíme včas vybrať a zazimovať vnútri. Niektoré sukulentné formy muškátov môžeme pestovať vo forme bonsajov, iné v nádobách aj vo forme väčších krov. Príťažlivo pôsobia aj stromčekové tvary s korunkou, takéto si pri troche trpezlivosti môžeme aj sami vytvoriť.
Krásne, ale u nás málo dostupné sú aj odrody s farebnými listami, využiť ich môžeme v kombinovaných výsadbách. Zaujímavé je tiež uplatnenie muškátov, ktoré charakterizujú síce menej nápadné kvety, ale zato silno aromatické listy. Tieto druhy a odrody majú schopnosť odpudiť dotieravý hmyz, a preto sú ideálnou voľbou na balkóny a terasy. Zároveň sú veľmi vhodné aj do exteriérov, ktoré využívajú zrakovo postihnutí ľudia. Tí údajne dokážu ich vôňu vnímať intenzívnejšie. Vôňa muškátových listov pritom môže pripomínať citróny, pomaranče, eukalyptus, zázvor, ruže a podobne. Zároveň platí, že hodnotnejšie druhy alebo napríklad aj obľúbené „anglické muškáty“ môžu byť vďačnou súčasťou skladby zelene zimných záhrad.
Kde kúpiť muškáty?
S najširšou ponukou muškátov sa stretneme v záhradníctvach alebo kvetinárstvach počas jarných mesiacov alebo začiatkom leta. Okrem najčastejšie pestovaných druhov a odrôd si pri troche šťastia môžeme zaobstarať aj menej tradičné druhy (s voňavými listami). Tie často zoženieme na začiatku sezóny aj na trhoviskách alebo cez internetové obchody. Ďalšou príležitosťou sú tiež špecializované výstavy pre záhradkárov.
Rozmnožovanie
Muškáty si môžeme ľahko rozmnožiť pomocou vrcholových odrezkov, ktoré odoberáme kedykoľvek počas sezóny. V menších črepníkoch so substrátom určeným na rozmnožovanie rastlín sa zakorenia asi za mesiac. Ďalšou možnosťou je vysiať semená, musíme to však urobiť čo najskôr na jar alebo ešte počas zimy. Hoci je to prácnejšie, z výsevov môžeme získať veľmi kvalitné a bohato kvitnúce sadenice. Čerstvé semená vyklíčia asi za týždeň. Prírodné druhy muškátov rozmnožujeme najmä výsevom semien.
Ako prezimovať muškáty?
Z muškátov sa môžeme tešiť pri minimálnej starostlivosti niekoľko rokov. Musíme ich však vhodne prezimovať. Muškáty veľkokveté najlepšie prezimujú v chladnejšom prostredí (teplota 8 – 12 ⁰C), avšak pri dostatku svetla. Aj muškáty krúžkované dobre prezimujú na svetlom, no o niečo chladnejšom miesto. Rastliny je vhodné občas zaliať a odstraňovať suché a poškodené listy. Týmto spôsobom zimujeme aj pôvodné druhy. V predjarí muškáty ostriháme, pokojne aj o polovicu či dve tretiny (podľa potreby), a odstránime všetky suché listy. Späť von môžu, až keď nehrozí riziko ani nočných mrazov.
Ako docieliť bohato kvitnúce muškáty?
- Miesto pre ne má byť slnečné a teplé. Ideálna je južná alebo juhozápadná strana. V polotieni alebo tieni kvitnú menej alebo vôbec.
- Substrát by mal byť priepustný, výživný a vždy čerstvý. Mal by obsahovať piesok, vhodná je hrubšia štruktúra. Ideálne je zakomponovať aj hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.
- Muškáty, ktoré pestujeme niekoľko rokov, musíme občas presadiť. Robíme tak na jar, raz za 2 – 3 roky. Použijeme nový substrát a kvalitné pestovateľské nádoby s otvormi na dne na odtok prebytočnej zálievkovej vody.
- Von vysádzame vždy až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo neskorých jarných mrazov. Poškodené rastliny sa totiž veľmi dlho regenerujú. Po výsadbe môžeme muškátom zaštipnúť vegetačný vrchol, pekne sa rozkonária a budú pôsobiť mohutnejšie.
- Počas sezóny im doprajeme primeranú zálievku, pričom nezabúdajme, že medzi každým ďalším prísunom vlahy musí substrát preschnúť. Dajme pozor na preliatie, rastliny na nadbytok vody reagujú citlivo. Okrem pravidelného prihnojovania dbáme na odstraňovanie odkvitnutých kvetov – podporíme tvorbu nových. Rastliny čistíme od poškodených a suchých listov.
Muškáty, ktoré očaria
1. Muškát krúžkovaný (Pelargonium zonale)
Obľúbený a veľmi často pestovaný druh s mnohými odrodami. Má kríkovitý tvar a bohato kvitne, je možné ho úspešne prezimovať. Darí sa mu v nádobách, v lete aj vo voľnej pôde.
Kvitne: IV – X
Výška × šírka: cca 100 × 40 cm
2. Muškát štítovitolistý (Pelargonium peltatum)
Druh s dlhými prevísajúcimi výhonkami, jednoduchými alebo plnými kvetmi.
Vyznačuje sa rýchlym rastom a bohatým kvitnutím. Hoci prezimuje, je lepšie si každoročne zaobstarať mladé sadenice.
Kvitne: IV – X
Dĺžka previsov × šírka: cca 200 × 50 cm
3. Muškát veľkokvetý (Pelargonium grandiflorum)
Atraktívne kvitnúci robustnejší druh. Rastie vzpriamene a kríkovito, nádherne kvitne väčšími kvetmi. Na rozdiel od iných muškátov mu lepšie vyhovuje polotieň, hlinito-piesočnatá pôda a miernejšia zálievka.
Kvitne: IV – X
Výška × šírka: cca 75 × 40 cm
4. Muškát Pelargonium capitatum
Menej pestovaný, ale veľmi pekný mohutnejšie rastúci druh. Pekne kvitne a má voňavé výhonky. Môžeme ho pestovať v exteriéri aj ako izbovú rastlinu.
Kvitne: V – X
Výška × šírka: cca 100 × 100 cm
5. Muškát Pelargonium graveolens
Často a veľmi dlho pestovaný druh s výrazne aromatickými delenými listami. Kvety sú menšie, biele alebo ružové. Má repelentné účinky. Vyhovuje mu polotienisté miesto.
Kvitne: VI – IX
Výška × šírka: cca 120 × 60 cm
6. Muškát Pelargonium ‘Angel eyes’
Pôvabná odroda s drobnejšími fialovo- až ružovo-bielymi kvetmi. Vyznačuje sa veľmi bohatým kvitnutím počas celej sezóny a kompaktnosťou rastu.
Kvitne: IV – X
Výška × šírka: cca 75 × 40 cm
7. Muškát Pelargonium ‘Mrs. Pollock’
Upúta najmä farebnými listami. Pekne kvitne, rastie kompaktne a výborne sa hodí na výsadby do nádob. Najkrajšie sa vyfarbí na slnečných a teplejších miestach.
Kvitne: V – X
Výška × šírka: cca 70 × 40 cm
8. Muškát Pelargonium sidoides
Príjemne aromatický druh s exoticky pôsobiacimi jemnejšími kvetmi a hodvábnymi listami. Časom polieha a vyžaduje zmladenie. Vyžaduje celoročne rovnomernú zálievku.
Kvitne: VII – VIII
Výška × šírka: cca 80 × 60 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, prosím o radu. Mám stojatý muškát, ktorý som len tak bezhlavo zasadil…