Muškáty patria k obľúbeným kvitnúcim rastlinám v meste aj na dedine. Ak sme ich prezimovali v pivnici, na jar je najvyšší čas ich vybrať a pripraviť na začiatok sezóny. Niekoľko krokov zaručí bohatosť ich kvitnutia.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- prezimované muškáty
- substrát na pestovanie muškátov a kvitnúcich balkónových rastlín
- viaczložkové hnojivo
Náradie:
- záhradnícke nožnice
- záhradnícka lopatka
- vegetačné nádoby
- krhla s vodou
Pracovný postup
1. POMÔCKY
Pracovať môžeme v skleníku alebo na verande. Nie je dobré ošetrovať muškáty vo vonkajšom prostredí, keďže môže byť ešte chladno. Pripravíme si všetky pomôcky.
2. RASTLINY
Povyberáme rastliny, ktoré chceme ďalej pestovať počas leta. Slabé, choré a príliš staré či málo vitálne zlikvidujeme. Rastliny si sústredíme na jedno miesto.
3. REZ
Vybrané rastliny dôkladne prezrieme. Odstránime choré a poškodené výhonky, a to aj vtedy, ak sa začínajú zelenať.
4. KVETY
Z rastlín odstránime zvyšky kvetov. Je možné, že na rastlinách zostali ešte z jesene. Takisto je lepšie v tomto období odstrániť prvé kvetné puky, ak boli muškáty zimované na svetle.
5. SUCHÉ LISTY
Ani zoschnuté listy na muškátoch v tomto období nemajú čo hľadať. Rastliny od nich dôkladne očistíme, listy zlikvidujeme. Nemali by zostať ani na povrchu substrátu.
6. ZASTRIHNUTIE
Najdlhšie výhony zastrihneme, pokojne môže ísť aj o radikálnejší rez. Rastliny sa nám pekne rozkonária. Potrebné však bude umiestniť ich na svetlo a do tepla.
7. PRIHNOJENIE
Ošetrené rastliny zalejeme a prihnojíme štartovacím hnojivom na muškáty. Umiestnime ich na svetlejšie a teplé miesto. Zatiaľ však ešte nie von.
8. PRESADENIE
Ak majú rastliny malý črepník, sú prekorenené a viditeľne slabé, bude lepšie presadiť ich do väčšieho črepníka. Ten by mal mať v priemere aspoň o 2 cm viac.
9. SUBSTRÁT
Použijeme vždy len substrát určený na pestovanie muškátov a iných balkónových kvetov. Vyhneme sa použitiu bežnej záhradnej zeminy.
10. ZÁLIEVKA
Okolo presadenej rastliny dôkladne utlačíme substrát, hlavne po okrajoch nového črepníka. Presadenú, už upravenú a ostrihanú rastlinu dôkladne zalejeme.
11. ODREZKY
Ak muškáty zimovali na svetle, ich výhonky sú dostatočne pevné a zdravé, môžeme si z nich pripraviť vrcholové odrezky a použiť ich na rozmnoženie.
Dobré rady
Ako dopestovať ukážkové muškáty
Najkrajšie zakvitnú na priamom slnku. Pozor však na prehrievanie substrátu, pretože potom rastú pomalšie aj menej kvitnú. Zalievame ráno odstátou vodou. Pred každou ďalšou zálievkou musí substrát mierne preschnúť. Osvedčilo sa pestovanie muškátov v samozavlažovacích nádobách.
Substrát
Pri pestovaní je dôležité vysadiť ich do substrátu určeného pre kvitnúce balkónové rastliny, rozhodne nie do bežnej záhradnej zeminy, prípadne tej, ktorú si prinesieme z lesa. Substrát by mal byť výživný, priepustný a ideálne by mal obsahovať mikročastice, ktoré pútajú vlahu.
Hnojenie
Je nevyhnutné počas vegetačného obdobia. Pravidelne hnojíme hnojivom na kvitnúce balkónové druhy. Ideálne je zakomponovať zásobné hnojivo už pri výsadbe a po rozrastení rastliny ešte dodatočne prihnojovať.
Miesto a starostlivosť
Malo by byť chránené pred vetrom (muškáty štítovitolisté) a dažďom (muškáty veľkokveté). Pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety, ktoré môžu byť zdrojom plesní. Kvety nemusíme strihať, stačí ich opatrne vylomiť. Aby sa nám rastliny pekne rozkonárili, začiatkom leta dlhé výhonky asi v polovici zaštipneme.
Odborník radí:
Muškáty môžete preniesť von v druhej polovici apríla, v chladnejších oblastiach až v polovici mája.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, floradania, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, prosím o radu. Mám stojatý muškát, ktorý som len tak bezhlavo zasadil…