Jar nám ponúka množstvo darov. Ulahodí oku, duši i telu. V lese poteší snežienkami, prevonia medvedím cesnakom, nadopuje vitamínmi a zvládne aj špecifické zdravotné problémy. Takýmto jarným zázrakom je aj pľúcnik lekársky.
Uľaví pri pretrvávajúcom kašli
Rastlina, ktorá lieči už svojím názvom. Pľúcnik lekársky, Pulmonaria officinalis, možno poznáte pod ľudovými názvami. Označuje sa ako hvezdoš, modrý kľúč, pľúcna zelina, včielka, medunica, cicalka či čmelík. Naše staré mamy ho prezývali všelijako, preto ste názov pľúcnik mohli pokojne prehliadnuť.
Rastie od nížin po hory, má rád skôr tienisté miesta, listnaté lesy, húštiny, lúky. Slnko jemné lístky pľúcnika dokáže rýchlo spáliť. Možno ho pestovať aj na balkóne či popri dome. Kvety má sprvu ružové, pri rozkvitnutí fialové, po opelení modré, niekedy aj trvale ružové alebo biele.
Táto výnimočná bylinka je mrazuvzdorná do -34 °C.
Zdravie s pomocou pľúcnika lekárskeho
Pľúcnik sa zbiera na lekárske účely. Kvitne postupne od marca do mája. Zbierajú sa najmä listy, ktoré majú biele škvrny, alebo kvitnúca vňať. Rastlinu ihneď sušíme v tenkých vrstvách pri teplote do 40 stupňov Celzia. Na liečebné účely rovnako dobre poslúži sušená i čerstvá bylinka. Oplatí sa ho nazbierať „na horšie časy“.
Pľúcnik lekársky obsahuje kyselinu kremičitú, triesloviny, sliz, živicu, minerálne látky, vlákninu, sacharidy.
Neviete sa zbaviť kašľa?
Sliz obsiahnutý v pľúcniku lekárskom pomáha upokojiť dráždivý kašeľ a podráždenú sliznicu dýchacích ciest. Zároveň pôsobí ako podporný prostriedok pri vykašliavaní hlienov. Na povrchu sliznice pľúc vytvorí ochrannú vrstvu, čím sa spomalí alebo zastaví šírenie infekcie. Rovnakým spôsobom chráni aj orgány tráviacej sústavy. Zmierňuje pálenie záhy, pomáha pri liečbe vredov žalúdka a dvanástnika upokojuje.
Liečivé účinky pľúcnika
- zmierňuje dráždenie pri kašli
- uvoľňuje hlieny, pomáha vykašliavať
- uľaví pri astme
- má sťahujúci a protizápalový účinok
- má antioxidačné účinky
- zvyšuje zrážanlivosť krvi
- je jemne močopudný
- pomáha pri zápaloch močových ciest
- pomáha pri hnačke
- lieči hemoroidy
- zvonka slúži ako prvá pomoc na hojenie rán a vriedkov
- je vhodný ako podporná liečba pri ekzémoch a iných dermatitídach
Trápia vás popraskané pery?
Popraskané, boľavé, občas až krvácajúce pery dokážu na čas zhoršiť kvalitu života. Aj s týmto nepríjemným problémom si dokáže pľúcnik poradiť. Ak máte chuť a čas, pripravte si olej z pľúcnika lekárskeho.
Za hrsť čerstvých listov vložte do vriacej vody a chvíľu povarte. Listy nechajte odkvapkať. Pripravte si 3 dcl rastlinného oleja, ideálne olivového alebo kokosového. Olej zohrejte a vsypte pripravené listy. Prehrejte, nalejte do sklenenej nádoby, nechajte vychladnúť, uzavrite a nechajte 14 dní lúhovať. Po tejto dobe olej sceďte a uskladnite v tmavej fľaške na tmavom mieste. Olejom potierajte popraskané pery. Využiť ho môžete aj pri drobných poraneniach kože, o ktoré počas práce v záhradke nie je núdza.
Recept na odvar proti hlienom
Čajovú lyžičku sušeného pľúcnika zalejte 2 dcl vody, nechajte variť 5 minút a preceďte. Pite 2 – 3x denne pri produktívnom kašli. Čaj z pľúcnika podporuje potenie, pomôže aj pri hnačke a tráviacich problémoch. Pravidlom je neužívať ho dlhšie ako tri týždne. Po dvojtýždňovej prestávke je možné ho opäť užívať. Neodporúča sa pre tehotné a dojčiace ženy, ani malé deti.
Liečivý kúpeľ upokojí ekzém
Pripravte si 200 g čerstvých listov alebo vňate pľúcnika, prípadne, mimo sezóny, 50 g sušenej bylinky. Vložte ich do plátenného vrecúška. Naplnené vrecúško vložte do vane, ktorú napustíte teplou vodou a nechajte lúhovať 10 minút. Ešte väčší efekt dosiahnete, ak vrecúško vložíte do hrnca s vriacou vodou, necháte odstáť 15 minút, vlejete do vane a dopustíte teplou vodou. Samotný kúpeľ by mal trvať cca 20 minút.
Pľúcnik upokojuje pokožku a lieči ekzém. Vďaka obsahu alantoínu pokožku hydratuje. Odporúča sa ako prvá pomoc pri pokožke spálenej od slnka. Na uvedené zdravotné problémy je vhodný kúpeľ, obklad alebo zábal. Triesloviny obsiahnuté v bylinke pôsobia ako prírodné antibiotikum.
Chuť jarných šalátov
Pľúcnik lekársky je vhodným doplnkom do čerstvých šalátov. Zdravý šalát plný vitamínu C, enzýmov a organických minerálov je príjemným spestrením jarného jedálnička. Pľúcnik má jemnú chuť, ktorá pripomína jarný hrášok.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…