Na jesennej návšteve: Záhrada, ktorá mení svoju podobu podľa ročných období a nikdy nepôsobí prázdno

Keď sú v záhrade dobre vybrané a skombinované rastliny, je krásna v každom ročnom období, nielen na jar a v lete. Nech vám návšteva tejto slovenskej záhrady slúži ako príjemná inšpirácia.

Záhrada pri novostavbe rodinného domu v jesennom období
Foto: Miro Pochyba

Hoci túto záhradu navrhovala šikovná záhradná architektka, aj mnohí nevyštudovaní záhradkári dokážu vo svojich záhradách divy. No nejde to len tak, vždy je za tým veľký záujem, skúsenosť i „štúdium“ v zmysle poznávania rastlín, pôdy, spôsobu ich výsadby, premýšľania o priestore a pochopenia súvislostí. Veľkým zdrojom inšpirácie sú, samozrejme, kvalitné verejné i súkromné záhrady.

Spoznajte s nami záhradu na juhozápade Slovenska, ktorá vznikla pri novostavbe moderného rodinného domu. Zaujímavosťou výstavby série rodinných domov, ktorej je súčasťou, bolo, že sa na pozemkoch rozhodli zachovať aspoň časť zdravých existujúcich veľkých stromov ako súčasť kvalitnej architektúry.

jesenna zahrada navsteva (18)
Presklená obývačka a kuchyňa, nadväzujúce drevené terasy a väčšia časť záhrady smerujú na juhozápad. Foto: Miro Pochyba

Ponechané stromy ako symbol kontinuity

V tejto novozaloženej záhrade dominujú dva dospelé topole. To je pre priestor záhrady vynikajúce, keďže trvá desiatky rokov, kým čerstvo vysadené stromy dorastú. Veľké stromy dávajú priestoru výšku, tieň a na našu psychiku i podvedomie pôsobia prirodzene a upokojujúco. Sú tiež symbolom kontinuity daného miesta.

A prečo práve topole, považované skôr za dočasné a krátkoveké dreviny? Záhrada sa totiž nachádza v tesnej blízkosti rezervácie lužného lesa, kam prirodzene patria. Spomínaný les hneď za plotom poskytuje krásne pozadie tvorené počas roka sa meniacou kulisou stromov.

jesenna zahrada navsteva (7)
Keď je na novovznikajúcej záhrade možné ponechať aspoň nejaké veľké stromy z pôvodného porastu, je to vždy plus. Záhrada hneď pôsobí, akoby tu už bola dlho. Foto: Miro Pochyba

Prirodzenosť ako lajtmotív projektu

V novom dome žije mladá rodina s deťmi. Už počas zariaďovania interiéru si pozvali záhradnú architektku Andreu Prievalskú a Ondreja Klučára z ateliéru Zelený design, aby si čo najskôr mohli užívať aj záhradu s veľkosťou plochy 360 štvorcových metrov. Vybrali si ich podľa uverejnených realizácií na internete, ich práca sa im veľmi zapáčila.

Prvé osobné stretnutie ukázalo, že si v náhľade na záhradu rozumejú. Majitelia si priali divokejšiu záhradu, a to aj vzhľadom na spomínanú blízkosť lužného lesa. V praxi to napríklad znamená žiadne ihličnany, ktoré sem prirodzene nepatria. Okrem atraktívneho vzhľadu boli pre nich dôležité možnosti pasívneho relaxu, ako aj aktivít na trávniku, umiestnenie hojdačiek a úžitkovej časti.

jesenna zahrada navsteva (14)
Malé jednoduché ohnisko s obyčajnými dubovými klátmi na sedenie je najväčším dobrodružstvom pre deti domácich. Foto: Miro Pochyba

Už prvý koncept, s ktorým architekti prišli, sa im zapáčil. S malými zmenami bol rozpracovaný do podrobného projektu a následne sa realizoval. Pani domáca si priala hortenzie, pivonky a vôbec biele kvety. Jej obľúbenú farbu doplnili architekti výberom ďalších kvetov o jednu doplnkovú farbu.

Záhrada prepojená s interiérom

Presklená obývačka a kuchyňa, rovnako ako nadväzujúce drevené terasy a väčšia časť záhrady smerujú na juhozápad. Terasa pri obývačke je jej vonkajším predĺžením, využíva sa na relax. Nadväzuje na ňu záhon s trvalkami a trávami doplnený o jabloň s drobnými červenými plodmi a okrasnú čerešňu. Pretína ho chodníček z betónových nášľapných dosiek. Dá sa ním dostať za dom, kde je úzky prechod s úložiskom dreva do krbu a tieňomilným záhonom s papradím a okrasnými trávami.

jesenna zahrada navsteva (16)
Výhľad z terasy pri kuchyni bude útulnejší, keď dorastú trávy, bambusy pri plote, vyrastú novovysadené stromy a pavinič zarastie betónové oplotenie. Foto: Miro Pochyba

Terasa pri kuchyni na ňu logicky nadväzuje stolom s lavicami určenými na stolovanie. Centrálnu plochu záhrady tvorí pobytový, čiže nízko kosený trávnik vhodný pre rôzne detské hry. V jeho ploche pribudla vzrastlá mandľa. Skoro na jar atraktívne kvitne a koncom leta plodí. Okrem nej sa zo stromov vysádzali ešte hruška a jabloň.

Po obvode záhrady má zeleň časom vytvoriť vizuálne odclonenie od susedov. Ide o kombináciu bambusov a muchovníkov, pod ktorými je líniový záhon s nízkymi trvalkami a trávami.

Kto stojí za návrhom záhrady

Záhradní architekti: Ing. Andrea Prievalská, Ing. Ondrej Klučár, www.zelenydesign.sk
Povedali o záhrade: Majitelia trávia v záhrade radi svoj čas, no nie sú typy, ktoré by trávili hrabaním sa v pôde dlhé hodiny. To sme zohľadnili v návrhu. Nájdete tu na údržbu jednoduchšie ucelené plochy trávnika a záhonov, ktoré tvarovo aj proporčne nadväzujú na architektúru domu. Vo výsadbe prevládajú málo náročné kry, trvalky či bambusy.

Galéria k článku

Text: Monika Felixová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku