Odvážna a zároveň citlivá premena klasického vidieckeho dvora ponúka pod láskavým dozorom majestátneho orecha plnohodnotný voľnočasový priestor pre tri generácie jednej rodiny.
Majitelia vidieckej usadlosti, žijúci vo veľkomeste, sa rozhodli pre jej kompletnú rekonštrukciu. Využívajú ju cez víkendy ako viacgeneračnú rekreačnú chalupu, kde sa stretáva celá rodina so štyrmi deťmi i starými rodičmi. Veľkým plusom je dobrá dostupnosť od bydliska.
Centrom diania v exteriéri sa stal dvor s posedením pod pergolou, i keď z veľkej časti „zaprataný“ niekoľkými drobnými hospodárskymi stavbami, ktoré sa už dlhý čas nepoužívali. Preto oslovili renomovaný pražský ateliér záhradnej architektúry Flera, aby toto miesto získalo podobu a obsah, ktorý by vyhovoval súčasným potrebám.
Z tímu architektov sa na premene podieľala najmä Anna Chomjaková, ktorá spomína: „Majitelia vedeli, že keď sa všetci spoločne stretnú, potrebujú veľkú plochu na posedenie a pobyt vonku, vrátane možnosti varenia a dostatočného priestoru na hry detí, a to nielen v podobe trávnika.“
Vo vidieckom duchu
Snahou každého kvalitného záhradného ateliéru je pristúpiť k priestoru citlivo, podporiť ho spôsobom prijateľným pre domácich, ale i pre samotnú prírodu. To sa neraz snúbi ruka v ruke so snahou zachovať existujúcu zeleň, samozrejme, po zvážení estetiky, zdravotného stavu, logiky nového usporiadania, ako aj kompozičných a logistických vzťahov.
Anna Chomjaková pokračuje: „Dvoru dominoval statný orech v dobrom zdravotnom stave, ktorý je veľmi typický pre staré vidiecke usadlosti. Našťastie ho majú radi všetky generácie tejto rodiny, a tak sme ich nemuseli prehovárať, aby sa zachoval. Naopak, odstránili sme všetky dreviny, ktoré tejto atmosfére nepomáhali, a to všetky tuje a cyprušteky.“
S drevenými prvkami
„Základom kompozície bolo usporiadanie plôch do typického uzatvoreného vidieckeho hospodárskeho dvora s ústredným bodom, ktorým je dominantný strom, už spomínaný orech,“ hovorí Anna. „V sortimente rastlín sme vybrali druhy, ktoré znášajú miestne podmienky i sucho, keďže tu absentuje automatická závlaha a zalieva sa iba príležitostne a ručne. Dbali sme tiež, aby vybrané druhy pripomínali typicky vidiecku záhradu.
Okrem orecha tu majitelia chceli zachovať existujúci drevený masívny nábytok. Preto sme všetky novonavrhnuté prvky volili z dreva vo veľmi jednoduchých tvaroch a masívnom vyhotovení. Takto sa nám podarilo nové prvky, ako sú kruhová lavica okolo orecha, paraván či lavičky na podstienku príjemne skombinovať s pôvodným stolom a lavicami.“ Ferdinand Leffler, spolumajiteľ ateliéru, hodnotí: „Na tejto premene dvora je pre mňa výnimočné to, že sa podarilo zachovať a podporiť vidieckeho ducha aj pri vnesení zábavných aktivít, dokonca aj pomerne dominantnej šachovice. Stále je to dvor. Nič neruší jeho atmosféru. Už na prvý pohľad je to obyčajné krásno.“
Text: Ing. Monika Králová
Foto: Atelier Flera
Zdroj: časopis Záhrada
Echinacea je nie len krásna, ale aj liečivá :slight_smile: je známa najmä svojim…