Na návšteve: Prírodná kvetinová záhrada

Vidiecka záhrada s vinohradom získala po rekonštrukcii celkom iný rozmer. Pribudlo množstvo kvetín, byliniek a prvkov pre zvieratá, ako sú búdky pre vtáky, ježka alebo čmele.

Na návšteve: Prírodná kvetinová záhrada

Rodina sa rozhodla vymeniť panelákový byt za dom a záhradu na vidieku. Podarilo sa im zakúpiť čiastočne zrenovovaný domček s veľkým pozemkom. Plocha pri dome bola ohraničená vysokými smrekmi a tujami, ktoré túto časť zatieňovali, a na úžitkové záhony a vinohrad za nimi ani nebolo vidieť. Majitelia túžili po výhľadoch z domu do záhrady, a tak bolo jasné, že to bude vyžadovať pomerne radikálnu zmenu.

Návšteva kvetinovej záhrady
Plot lemujú okrasné jablone situované v pestrom tzv. samoregulačnom záhone.

Na pomoc si zavolali záhradnú architektku Zuzanu Klučárovú. Tip na ňu našla pani domu pred pár rokmi v časopise s jej uverejnenou realizáciou, ktorý si odložila, a keď to bolo aktuálne, oslovila ju. Majiteľka spomína: „Vedeli sme, že chceme prírodnú záhradu bez používania chémie, kde nájdu domov hmyz, vtáky a ježkovia a ktorá nebude príliš náročná na údržbu. Chceli sme dovidieť až na koniec záhrady a kvôli tomu sme i vybúrali časť steny a nechali osadiť veľkoformátové okná. Potrebovali sme tiež poradiť, kde nájsť miesto pre úžitkovú časť a niekoľko ďalších ovocných rastlín.“

Návšteva kvetinovej záhrady

Ako hádanka


Záhradná architektka vypracovala návrh, ktorý sa domácim páčil, menili sa v ňom už len detaily. „Bola to tu taká hádanka, ako jednotlivé plôšky zosúladiť a pospájať. Hoci ide o prírodne ladenú záhradu, línie záhonov a trasovanie sa pri dome odohrávajú v pravých uhloch. Pestrosť, neformálnosť a istú prirodzenú divokosť sem vnášajú husté kombinácie trvaliek a tráv.“

Kvetinová záhrada
I keď je terasa obkolesená množstvom rastlín, je cez ne vidieť až na koniec záhrady.

Skôr ako sa pristúpilo k realizácii, musela sa plocha vyčistiť. Odstraňovali sa spomínané tuje a smreky, nepravidelne vedené chodníčky a väčšia časť vinohradu, až na jeden riadok pri plote. Vtedy sa tiež ukázalo, že terén je dosť nerovný. A tak sa i dovážala pôda. Najatraktívnejšie sú výsadby pri terase. „Ide o extenzívny trvalkový záhon s jarnými cibuľovinami s vysokým stupňom autoregulácie, v ktorom neprekáža, ak sa niektoré z rastlín vysemenia a presunú na iné miesto. Je tu použitých asi 20 druhov s kvitnutím od jari až do neskorej jesene, pričom naraz kvitnú minimálne dva druhy.“

Mačka v záhrade

Intenzívna a extenzívna časť

Záhrada je rozdelená na intenzívnu časť pri dome s množstvom atraktívnych rastlín a intenzívne koseným trávnikom, a na väčšiu extenzívnu zadnú časť za garážou. Tu sú i klasické zeleninové záhony a malinovisko. Staršie ovocné stromy sa doplnili o nové odrody a kry s drobným ovocím.

Garáž
Nové chodníky a príjazdová cesta z mlatu, zo zhutnených štrkových frakcií, ladia so štýlom premeny. Vjazd do garáže lemuje veľmi starý koreň viniča. Pôvodná studňa sa využíva na závlahu.

Trávnik, v ktorom neprekáža prímes iných druhov, sa tu nezalieva a kosí podľa potreby. Nachádzajú sa v ňom plôšky nabielo kvitnúcej kvetinovej lúky, ktorá sa kosí iba dvakrát ročne. To má prilákať hmyz, pre ktorý otec majiteľky zmajstroval malý hmyzí hotel.

Kvetinová záhrada
Za garážou sa našlo miesto pre úžitkovú časť.

V rôznych kútoch záhrady nájdete i búdku pre čmeľa i ježka. Niekoľko vtáčích búdok pre rôzne druhy vtáctva je situovaných v odlišnej výške. Pred mačkami ich chránia špicatou kovovou zábranou, umiestnenou na kmeni stromov.

Prírodná záhrada
Vtáčiky sú vítané. Je pre ne pripravené pitie i búdky.

Ing. Zuzana Klučárová, www.ekogarten.sk:

Jednoducho usporiadaná záhrada nenáročná na údržbu poskytuje úžitok vo forme zeleniny, byliniek, plodov ovocných drevín i drobného ovocia a esteticky dopĺňa jestvujúce stavby vidieckeho charakteru. Záhrada je pre majiteľov a ich deti častým miestom oddychu a hier. Veľkým plusom je, že sa tu nachádzal aj pôvodný kvalitný porast, ako jelša, moruša, borovica, čerešňe, orechy kráľovské a jablone, ktoré sme mohli ponechať. Dospelé stromy a kry sú pre vzhľad a funkciu záhrady vždy veľkým bonusom.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku