Na dôkladné zazimovanie rastlín nikdy nie je neskoro. Zameškané práce v záhrade, ktoré súvisia s prípravou na zimu, ešte môžeme dobehnúť začiatkom decembra.
Veľakrát sa zabúda na zazimovanie záhradných rastlín, napríklad drevín alebo trvaliek, ktoré pestujeme vo vegetačných nádobách. Hoci v prípade slabých zím zvyčajne bez problémov prezimujú, je lepšie poistiť sa proti silným mrazom a zabezpečiť im vhodnú ochranu. Vyplatí sa zároveň umiestniť ich na viac chránené miesto, napríklad k stene domu alebo do prázdneho pareniska. Budeme mať istotu, že ich nepoškodí mráz ani silné zimné slnko.
Postarať by sme sa mali nielen o výsadby z tohto roka, ale aj o zakúpené trvalky v plastových kontajneroch, ktoré sme zatiaľ nestihli vysadiť. Najdôležitejšie je izolovať nádoby zo spodnej stany, a to tak, aby neboli v priamom kontakte s chladnou pôdou. Zároveň by sme mali izolovať od vonkajšieho prostredia vhodným materiálom aj steny nádob.
Ako pripraviť trvalky v kvetináči na zimné obdobie
1. Kontrola
Z kvetináča najskôr odstránime všetky suché nadzemné časti, prípadne uhynuté jedince aj s koreňmi.
2. Odstránenie odkvitnutých kvetov
Ponechaným trvalkám odstránime všetky odkvitnuté kvety, ostatné necháme. Ak majú ešte zelenú nadzemnú časť, nestriháme ich.
3. Umiestnenie do prepravky
Kvetináč vložíme do menšej plastovej prepravky. Na dno dáme vrstvu opadaného lístia. Okolo sa zmestia malé kvetináče s trvalkami.
4. Vyplnenie priestoru
Medzi steny prepravky a črepníka sústredíme ďalšie opadané lístie. Prepravku umiestnime na chránené miesto k domu alebo do voľného pareniska.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, hľadala som cez lupu, ale nenašla - je možné ako ochranu pred mrazom…