Najčastejšie choroby rastlín a ako si s nimi poradiť

Chorobám v záhradke sa snažíme predchádzať, napríklad striedaním plodín. Ich šíreniu zabránime rýchlym zásahom pri objavení sa prvých príznakov.

Mladá žena v záhrade s košíkom plným zeleniny

Bakteriálna nákaza

Objavuje sa v oblasti kôry najmä na kôstkovinách. Na rôznych miestach z kôry vyteká lepkavá hnedastá živica. Púčiky na silne postihnutých konárikoch sa nerozvíjajú, listy sú neveľké a žlté.

Príčina

Baktéria vniká do stromu cez rany na kôre, po zlomení alebo reze či ohryzení škodcami. Najviac sú stromy nákazou ohrozené počas vlhkej jari a jesene.

Citlivé druhy

Slivky, čerešne, broskyne, marhule a iné.

Bakteriálna nákaza

Starostlivosť


Napadnuté konáriky odstránime pomocou nožníc alebo pílky. Choré výhonky nedávame na kompost, môžeme ich zakopať hlboko do pôdy v odľahlom mieste záhrady.

Ochrana

Postihnuté stromy môžeme postriekať fungicídmi, no ak je choroba rozšírená, strom neraz náhle umrie aj počas vegetácie, ľudovo sa tomu hovorí, že strom porazilo. Striekame dôkladne takzvaným umývacím postrekom na jeseň prípravkom Kuprikol 50 každé 2 týždne. Aspoň jeden postrek vykonáme na jar pred vypučaním.

Mohlo by vás zaujímať: 
Hubové choroby jabloní: Ako im predísť a ako ich riešiť?

Botrytída

Kvety a listy bývajú pokryté chumáčikmi sivej, bielej alebo hnedej plesne. Na výhonoch a plodoch sa objavujú vyblednuté plôšky. Listy môžu zožltnúť a vädnúť, a plody celkom odumrieť. Do rastliny choroba vniká cez drobné poškodenia.

Príčina

Táto hniloba spôsobená hubou sa šíri vzduchom. Spóry ostávajú v pôde a infikujú ďalšie rastliny vysadené priamo na tomto mieste.

Citlivé druhy

Jahody, maliny, fazuľa, šalát, paradajka, zemiaky a kapusta.

Borytída

Starostlivosť

Odrežeme napadnuté časti rastlín až na zdravé pletivá. Odumreté a silne poškodené rastliny odstránime celkom, ale nedávame ich do kompostu. Prevenciou tejto choroby je dodržanie odporúčaných rozstupov vysádzaných rastlín, aby bolo medzi nimi dosť priestoru na prúdenie vzduchu. Skleníky denne vetráme. Rastliny zalievame opatrne, nepremáčame ich. Dbáme, aby sa zálievková voda nedostávala na listy, najmä v čase ochladenia a pri zvýšenej vzdušnej vlhkosti.

Ochrana

Prolectus, Signum, Teldor 500

Monilióza

Na plodoch sa vytvárajú malé biele „vankúšiky“ plesne, často v sústredných kruhoch. Ako sa v nich choroba šíri, postupne celkom zhnednú. Plody opadávajú a časť z nich ostáva na strome v mumifikovanom stave.

Príčina

Spóry huby vnikajú do rastliny cez drobné ranky spôsobené pri reze alebo hmyzom či vtákmi.

Citlivé druhy

Najčastejšie postihuje jablká, hrušky, ale aj slivkoviny, ako sú marhule, broskyne, slivky, čerešne.

Monilióza

Starostlivosť

Zbierame a odstraňujeme opadané plody. Mumifikované plody pozbierame po opadaní listov na jeseň alebo počas zimy, pričom spolu s nimi odstránime aj kúsok konárika, na ktorom visia, aby sme mali istotu, že chorobu odstránime. Koruny stromov udržiavame prerezávaním vzdušné. V júni urobíme prebierku plodov, aby sa navzájom nedotýkali.

Ochrana

Prolectus, Signum, Zato 50 WG

Padanie klíčnych rastlín

Touto chorobou často trpia klíčne rastliny zelenín a kvetín, ktoré predpestujeme vo vnútri. Z jedného miesta sa ochorenie pomerne rýchlo šíri do okolia. Klíčne rastliny strácajú farbu, padajú a pokrýva ich chumáčkovitý povlak.

Príčina

Ide o hubové ochorenie spôsobené nedostatočnou hygienou pôdy či substrátu, ale aj príliš hustým výsevom semien či premočením výsevného substrátu.

Citlivé druhy

Všetky klíčiace rastliny.

Padanie klíčnych rastlín

Starostlivosť

Používame vyčistené, prípadne vysterilizované výsevné nádoby, kvetináče a pomôcky. Týka sa to i pôdy, ktorú pred výsevom preparíme na 100 ⁰C v rúre na pečenie, a tým ju dezinfikujeme. Semená nevysievame príliš husto. Výsevy umiestnime na svetlé, no nie príliš horúce stanovište. Na zálievku uprednostníme vodu z kohútika pred dažďovou vodou stojacou v sude, ktorá nie je bakteriologicky čistá. Porast pravidelne a opatrne vetráme.

Ochrana

Použijeme prípravok Previcur Energy vo forme zálievky hneď po sejbe a presadení.

Peronospóra

Na povrchu listov sa vyvíjajú žlté plôšky, na rovnakom mieste z rubovej strany sa môže nájsť sivé podhubie. Listy postupne odumierajú.

Príčina

Ide o hubové ochorenie. Huba prosperuje vo vlhku, a keď sa vzduch príliš nehýbe.

Citlivé druhy

Existujú rôzne druhy peronospóry, niektoré napádajú iba konkrétny druh rastliny. Najčastejšie sa vyskytuje na na viniči, uhorkách, menej často na špenáte, mrkve, cibuli, hlúbovinách.

Perenospóra

Starostlivosť

Odstraňujeme všetky napadnuté listy, a ak môžeme, zlepšíme cirkuláciu vzduchu medzi rastlinami, napríklad ich preriedením či odstránením burinového porastu. Skleníky vetráme. Zalievame podmokom, nie na listy. Pri výskyte postriekame vhodným fungicídom. Na malých plochách zakrývame rastliny pred dažďom netkanou textíliou, prístreškom.

Ochrana

Vinič: Champion 50 WG, Kocide 2000, Kuprikol 50, Cuproxat SC.
Uhorky: Aliette 80 WG, Infinito SC
Mrkva: Askon, Previcur Energy, Signum

Škvrny na listoch (bakteriálneho a hubového pôvodu)

Na listoch sa vyskytujú sivé alebo hnedé škvrny, ktoré sa môžu časom zlievať do väčších plôšok a spôsobiť tak odumretie väčších listových pletív. Tento typ poškodenia je zvyčajne skôr kozmetický a nemá zásadný význam na zdravie rastliny. Prirodzený je na jeseň.

Príčina

Rôzne druhy húb a baktérií, spóry sa šíria vzduchom najmä za vlhkého počasia.

Citlivé druhy

Červená repa, kapusta, zeler, mangold, ostružiny, ríbezle, egreše, maliny.

Škvrny na listoch

Starostlivosť

Napadnuté listy odstránime. Zlikvidovať ich môžeme napríklad zakopaním hlboko do pôdy v odľahlom mieste záhrady. Vyhýbame sa zálievke na list, uprednostníme podmok.

Ochrana

Askon, Discus, Tanos 50 WG, Zato 50 WG

Múčnatka

Výhonky, listy, ale aj plody pokrýva drobný povlak podobný rozsypanej múke. Napadnuté časti rastlín prestávajú rásť, niekedy i zožltnú, prípadne zosivejú. Pri silnom výskyte môžu rastliny, napríklad uhorky, predčasne odumrieť. Napadnuté plody, ako sú hroznové bobule, zase praskajú.

Príčina

Ochorenie sa vyskytuje a dobre šíri, keď je pôda relatívne suchá, avšak vzduch okolo rastlín je vlhký, napríklad pri nesprávnej zálievke.

Citlivé druhy

Mrkva, petržlen, cuketa, uhorky, hrach, jablone, vinič a mnoho ďalších.

Múčnatka

Starostlivosť

Infikované časti rastlín, prípadne aj celé rastliny odstraňujeme. Ak sa to nedá, postriekame vhodným fungicídom. Rastliny zavlažujeme podmokom, nie na listy.

Ochrana

Askon, Kumulus WG, Thiovit Jet, Zato 50 WG

Hrdza

Na stonkách a listoch sa objavujú oranžové až tmavohnedé škvrny. Rastlina môže niekedy aj odumrieť.

Príčina

Ide o hubové ochorenie vyskytujúce sa najmä vo vlhkom počasí, prípadne keď je dusno. Isté druhy rastlín slúžia tejto hube ako hostiteľ, ktorý jej umožní prezimovať, napríklad borievky, prípadne aj tuje. Z nich sa potom spóry na jar vzduchom prenesú na citlivé pestované druhy.

Citlivé rastliny

Hrušky, pór, mäta, ríbezle, egreše, cibuľa, cesnak, špargľa, fazuľa, červená repa a ďalšie.

Hrdza na listoch hrušky

Starostlivosť

Ak máme s hrdzou problém, vyberáme odrody rezistentné voči nej. Napadnuté rastliny striekame vhodným fungicídom. Na jeseň odstraňujeme aj burinu, na ktorej by hrdza tiež mohla prezimovať, prípadne zlikvidujeme aj napadnuté borievky a tuje.

Ochrana

Askon, Kumulus WG, Signum, Zato 50 WG

Rada na záver

Choroby rastlín môžeme minimalizovať dobrou hygienou pôdy a porastov. Vysádzame silné a zdravé sadenice v odporúčaných vzdialenostiach, aby vzduch mal možnosť medzi nimi prúdiť.

Celý zoznam chorôb rastlín, škodcov a fyziologických porúch nájdete v našom internetovom atlase.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku