4 najčastejšie škodce viniča. Poradíme vám, aké sú možnosti ochrany

Vinič potrebuje našu pozornosť počas celého roka. Okrem chorôb ho totiž môžu napadnúť aj rôzne škodce a preto je dôležité zasiahnuť čo najskôr. Prečítajte si, aké sú možnosti prevencie a ochrany.

Strapec bieleho hrozna na viniči na jeseň

Obaľovač viničový

Na viniči škodia húsenice troch druhov obaľovačov – ide o málo nápadné motýle, roja sa v máji. Na poškodených rastlinných častiach môžeme nájsť vlákna, ktorými ich k sebe viažu. Obaľovač mramorovaný (Lobesia botrana), obaľovač pásový (Eupoecilia ambiguella) a obaľovač viničový (Sparganothis pilleriana).

Ako škodia

Obaľovač mramorovaný a pásový požierajú kvety, strapinu a druhá generácia húseníc aj bobule, ktoré následne napádajú huby. Obaľovač viničový vyžiera na jar púčiky na výhonoch, neskôr vyhrýza otvory na listoch. Pri jeho vysokom výskyte hrozí dokonca holožer.

Obaľovač viničový - stočený list na viniči

Možnosti ochrany

Zasahujeme proti nim v miestach výskytu chemickými postrekmi Dursban 480 EC, Decis Protech, Karate Zeon 5 CS, Calypso 480 SC, Pyrinex 48 EC, prípadne prírodným insekticídom Spintor, môžeme použiť prírodné hnojivo Boroil, z biologických Biobit XL a Lepinox Plus a iné.

Vlnovníkovec viničový


Okom neviditeľný roztoč vlnovníkovec viničový (Eriophyes vitis) spôsobuje takzvanú erinózu, čiže plstnatosť.

Ako škodí

Roztoč cicia rastlinné šťavy na spodnej strane listov. Podráždené bunky reagujú tvorbou malých bielych chĺpkov a zdurením pletiva na vrchnej strane listu, čím vzniknú hrbolčeky veľké aj niekoľko milimetrov.

Vlnovníkovec viničový - plstnatnatosť listov

Možnosti ochrany

Pri lokálnom výskyte sa aplikuje preventívny postrek v čase pučania, a to sírnatými prípravkami, ako sú napríklad Kumulus, Sulex, Sulikol, Thiovit Jet.

Roztočce

Na viniči sa lokálne vyskytujú voľným okom ťažko viditeľné živočíchy – roztočec chmeľový (Tetranychus urticae) a roztočec ovocný (Panonychus ulmi). Hľadáme ich na spodnej strane listu, kde môžeme nájsť aj drobné pavučinky a čierne guľôčky trusu. Na vinič sa živočích dostáva z iných rastlín z okolia.

Ako škodia

Škodia cicaním rastlinných štiav. Napadnuté listy medzi žilkami žltnú, pri silnom poškodení pletivá odumierajú a list sa trhá.

List viniča napadnutý roztočcom

Možnosti ochrany

Nebezpečný je pri masívnom napadnutí. Pri výskyte použijeme chemické prípravky ako Kumulus WG, Neemazal TS, Nissorun 10wp a iné, najlepšie v auguste pred mäknutím bobúľ a potom aj na jar vo fáze pučania. Z biologických možností je vhodné nasadenie dravého roztoča Typhlodromus pyri, ktorý populáciu škodcu úspešne zlikviduje.

Voška viničová

Voška viničová (Phylloxera vitifoliae) spôsobuje nebezpečnú chorobu viniča fyloxéru. Do Európy sa dostala v 19. storočí z Ameriky. Našla tu dobré podmienky pre svoj život a prakticky zdecimovala európsky vinič.

Ako škodí

Larvy vošky žijú na viniči počas roka v niekoľkých generáciách. Niektoré z nich cicajú rastlinné šťavy na líci listov. Dráždením sa na spodnej strane listu vytvoria dutinky – hálky.

Neskoršie generácie cicajú v pôde na koreňoch, čím spôsobujú koreňové nádory, a to vedie postupne k odumretiu kra.

Voška viničová, fyloxéra

Citlivé druhy

Európske druhy viniča

Možnosti ochrany

Takto napadnuté kry je vhodné zlikvidovať spálením. Účinná ochrana formou postrekov neexistuje, pretože larvy sú na listoch aj v pôde. Spoľahlivou ochranou je prevencia použitím vhodného podpníkového materiálu, konkrétne amerických druhov viniča a jeho podpníkových šľachtencov.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku