Nakombinujte cibuľoviny ako profík! Tieto tipy vám pomôžu s jesennou výsadbou do nádob

Koncom sezóny záhradkári vykonávajú množstvo úkonov spojených s ukončením vegetácie, avšak zároveň sa už pripravujú na tú budúcu. K týmto prípravám patrí aj výsadba obľúbených cibuľovín. Podelíme sa s vami o niekoľko tipov, ktoré sa týkajú špecifického typu výsadby – v nádobách.

Kombinovanie výsadby cibuľovín na jeseň
Správnou kombináciou druhov dosiahneme, že kvetináč bude dlho atraktívny. Foto: Shutterstock

Pre výsadby v nádobách je charakteristické, že oproti záhonom vo voľnej pôde majú menší objem substrátu a obvykle sú umiestnené na oknách, balkónoch alebo terasách. Sú často na očiach, a preto je dôležité, aby vyzerali atraktívne čo najdlhšie. To dosiahneme správnou kombináciou druhov, ktoré tam vysadíme.

Medzi najväčšie tromfy záhradkárov je nielen dobrý výber druhov, ale aj ich vhodné kombinovanie. Tieto kombinácie by sa mali vizuálne dopĺňať, ale tiež zároveň predĺžiť obdobie, počas ktorého bude nádoba príťažlivá. Od najskorších druhov po kvitnutie tých posledných neraz uplynú aj 3 – 4 mesiace! Dlhodobý efekt dosiahneme kombináciou výraznejších, väčších druhov, ako sú tulipány (aj medzi nimi sú veľkostné rozdiely), s drobnejšími, subtílnejšími rastlinami, ako šafrany, modrice, puškínie, snežienky a iné. S botanickými vlastnosťami súvisia aj ich nároky, teda aj hĺbka výsadby.

Vo všeobecnosti platí, že čím drobnejšie cibuľky, tým menšiu hĺbku výsadby im doprajeme. Vďaka tomu môžeme vytvoriť viacero úrovní výsadby v jednej nádobe, čo umožňuje vysadiť viac druhov. Predpokladáme, že po odkvitnutí a zatiahnutí cibuliek ich vyberieme a presadíme na nové miesto, takže nemusíme až tak úzkostlivo dbať na prehustenie výsadby a s tým súvisiace konkurovanie si rastlín. Vo významnej miere to môžeme eliminovať aj vhodným prihnojovaním počas sezóny.

Kvetináč po jesennej výsadbe cibuľovín
Dnešný stav po výsadbe cibuľovín Foto: Martin Kohútek

Hĺbka je základ

Poďme k základom. Hĺbka nádoby musí zodpovedať veľkosti rastlín. V klasických hrantíkoch môžeme pestovať aj štandardné tulipány, ale do väčších nádob môžeme použiť aj väčšie druhy korunkoviek (Fritillaria persica, F. imperialis) či neskôr kvitnúce ľalie. Menšie nádoby, ako sú klasické kvetináče, môžu efektne doplniť kolekcie a kompozície na terasách a balkónoch. Tam sa dobre uplatnia drobnejšie rastliny, ako šafrany, modrice, mininarcisy ( ‘Těte a těte’ ), modravky a ďalšie. Substrát môže byť univerzálny záhradnícky, ak máme možnosť, môžeme ho prípadne odľahčiť prímesou piesku.

Pri výsadbe v nádobách však platí, že cibuľky nemôžeme vysádzať tak hlboko ako na záhone. Pre ne je dôležitejšie mať viac substrátu POD koreňmi než NAD nimi. Zároveň myslíme na to, že hĺbka výsadby ovplyvňuje aj stabilitu rastlín. Stonky rastúce z väčšej hĺbky lepšie odolávajú vetru. Každý záhradkár by mal preto prispôsobiť hĺbku výsadby podľa konkrétnych možností a druhu rastlín.

Čo s výsadbou v zimnom období

Aj tá najnápaditejšia výsadba cibuľovín nie je na začiatku vizuálne príťažlivá, preto je vhodné kombinovať ich s inými rastlinami vyhovujúcich parametrov. Týka sa to nielen vhodných rozmerov, ale aj odolnosti voči zimnému charakteru počasia. Napriek predstavám mnohých záhradkárov,  tieto výsadby nie je vhodné ukrývať pred mrazmi v garážach či podobných priestoroch. Cibuľoviny sú stavané na vonkajšie podmienky aj v zimnom období, a dokonca priam potrebujú mrazivú periódu, aby sa stimulovali ku kvitnutiu. Stanovištia na terasách, oknách či balkónoch poskytujú dostatočnú ochranu.

Na čo by sme však nemali zabúdať? Počas oteplení, ktoré sa v zime vyskytujú, potrebujú občasnú zálievku.

Ideálnou ochranou pre tieto výsadby je pokrytie snehom, ktorý rastliny izoluje a postupne ich jemne zavlažuje pri následnom roztápaní. Na zlepšenie ochrany a estetického efektu odporúčame po výsadbe pokryť povrch pôdy v nádobách vrstvou machu, ktorý môžeme nazbierať v prírode. Kvety, ktoré začnú rásť z takéhoto podkladu, budú vyzerať skutočne úžasne!

kombinovana vysadba cibulovin na parapete
Aj tá najnápaditejšia výsadba cibuľovín nie je na začiatku vizuálne príťažlivá, preto je vhodné kombinovať ich s inými rastlinami. Foto: Martin Kohútek

S akými rastlinami kombinovať cibuľoviny?

Jednoznačne najlepšou voľbou sú sirôtky, či už si vyberiete veľkokveté alebo drobnokveté, prípadne ich kombinácie. Táto rastlina (Viola x wittrockiana) je ako dvojročka už pred zimou pekne rozvinutá. Často sa dá kúpiť už kvitnúca práve v období, keď vysádzame aj cibuľoviny, teda od septembra až do decembra.

Sirôtky kvitnú počas celej zimy, ak to počasie dovolí, a pokračujú až do jari, keď začnú ožívať aj naše cibuľky. Navyše, nie sú príliš mohutné, aby konkurovali cibuľovinám, ani vizuálne, ani pri spoločnom raste. Podobne ich môžeme kombinovať aj s nezábudkami a sedmokráskami, ktoré však zvyčajne bývajú dostupné až v predjarí.

Treba však upozorniť na jeden detail – všetky tieto druhy majú spoločnú, dosť nepríjemnú chorobu – múčnatku. Zo skúseností sú ňou postihované sedmokrásky a nezábudky o niečo viac, preto je v prípade výskytu vhodné použiť fungicídne prípravky, ako napríklad Thiovit. Z tohto dôvodu odporúčame skôr sirôtky.

Takto nakombinovaný hrantík vyzerá príťažlivo od výsadby až do odkvitania posledných cibuľovín, pričom sirôtky môžu pokračovať až do príchodu leta. Ak si vyberieme vhodné druhy, ozdobný efekt môže byť uspokojiť aj náročných záhradkárov či okoloidúcich obdivovateľov.

kombinovana vysadba v hrantiku
Sirôtky sú skvelou voľbou pri kombinovaní cibuľovín s inými kvetmi. Foto: Martin Kohútek

Predstavme si v krátkosti niekoľko tipov na vhodné cibuľoviny a ich kombinácie:

  • Tavolín zimný (Eranthis hyemalis) – drobná, úplne prvá rastlina, ktorá sa prebúdza, ale o to pôsobivejšia a v nádobách sa nestratí.
  • Snežienky (Galanthus sp.) – široká ponuka druhov, od mohutnejších až po plnokveté a klasické druhy bežnejšieho typu.
  • Puškínie (Pushkinia libanotica, scilloides) – opomínané, skromné a milé kvietky, ktoré v nádobách však veľmi pekne ukážu a vyniknú v detailoch s jemnou kombináciou bielej a belasej farby.
  • Modravka (Chionodoxa forbesii) – pomerne nápadné miniatúry sú dostupné v bielej, ružovej a modrej farbe. V kombináciách pekne zvýraznia rôznorodosť.
  • Korunkovky (Fritillaria sp.) – početne zastúpené vo viacerých druhov, ktoré sa líšia aj vzrastom. Pre hrantíky sú ideálne: korunkovka strakatá (Fritilllaria meleagris) alebo korunkovka vlčie uško ( F. uva-vulpis). Ak máte veľké nádoby alebo do záhonov sú vhodné F. imperialis alebo menej bežné, ale pôsobivé F. persica.
  • Modrice (Muscari sp.) – veľmi obľúbené cibuľoviny, ktoré vynikajú farebnou rozmanitosťou od bielej cez vzácnejšiu ružovú, belasú až po odtiene modrofialovej. Sú ako stvorené pre takéto použitie a ich veľkou prednosťou je, že kvitnú viac sezón, preto ich môžeme nechať v nádobách trvalo. Typické pre ne je, že už pred zimou vyrastajú z cibuliek listy, tie je dobré nechávať, nimi si rastliny do cibuliek sústreďujú energiu.
  • Šafrany (Crocus sp.) – od najmenších po mohutné kvety, dostupné v rôznych farbách, od bielej cez belasú, ružovú, oranžovú, žltú až po tmavofialovú, s kresbou či viacfarebné. Kvitnú skoro a rastú akoby v trsoch, keďže vyspelé cibuľky vypúšťajú viac kvietkov z jedného miesta.
  • Narcisy (Narcissus sp.) – klasika s obrovským výberom od drobných, ale kúzelných narcisov sukničkových (Narcissus bulbocodium) a ich hybridov až po viackveté a veľkokveté odrody, ktoré sú známe svojimi neobvyklými tvarmi a farbami.
  • Hyacinty (Hyacinthus sp.) – dobre známe kvety, ktoré okrem ich nádhernej vône ponúkajú širokú škálu farieb, od bielej cez žltú, oranžovú, červenú, fialovú, modrú, bordovú až po čiernu.
  • Tulipány (Tulipa sp.) – klasika, ktorej pestovanie v nádobách sa stáva v posledných rokoch hitom. Vynikajú obrovskou rozmanitosťou farieb, tvarov a druhov kvetov.

Toto je zjednodušený prehľad kategórie, ktorú čaká rozvoj a veľká budúcnosť. Kombinovanie cibuľovín a kvetov je nenáročné a jednoduché, napriek tomu poskytuje množstvo pestrých variácií a silný estetický efekt. Ak vás tento typ výsadby zaujal a máte podmienky, môžeme ho vrelo odporúčať – ide o „záhončeky“, ktoré nesklamú a budú dlho tešiť.

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock, Martin Kohútek

Diskusie na tému článku