Naostrite záhradné nožnice! Tieto rastliny potrebujú v októbri zrezať, aby prežili zimu

Na jeseň okrem iného režeme niektoré rastliny s cieľom, aby dobre prežili zimu. Viete, o ktoré druhy ide a ako na to?

Skracovanie výšky kra čistým rezom
Pri skracovaní výšky kra urobíme na každom výhone čistý rez tesne nad listovým uzlom. Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Skôr ako sa poriadne ochladí, ukončíme rez živých plotov. Vysoké okrasné kry s množstvom tenkých dlhých vetvičiek teraz skracujeme, je to pre ne ochrana pred zimnými vetrom, snehom a ľadom, pod ktorými sa ľahko polámu.

Keď už nastane mrazivé obdobie, môžeme začať s rezom drobného ovocia a ovocných stromov, konkrétne jadrovín – hrušiek a jabloní. Kým kedysi sa odporúčalo, aby sme pred zimou ostrihali a vyčistili trvalkové záhony, dnes je iný trend. Čo sa dá, vyčistíme až na jar. Jednak odkvitnuté kvety ponúknu cez zimu zaujímavú vizuálnu štruktúru, jednak poslúžia ako zimovisko drobným živočíchom.

Výnimkou sú rastliny, ktoré neprezimujú, ako sú georgíny, kany či gladioly, ktorých hľuzy vyberieme zo zeme a až do jari uskladníme v chladnej tmavej miestnosti bez mrazu.

Rastliny, ktoré režeme teraz

Október je vhodné obdobie roka na prípravu záhrady na zimu i na rôzne prerezávacie práce. Niektoré z nich sú časovo náročné.

Ruže

Rez spočíva v skracovaní výšky letorastov. Režeme ich len zľahka, aby sme znížili riziko poškodenia koreňov a konárov počas zimy. Definitívne ich orežeme podľa počasia až koncom zimy alebo začiatkom jari. Teraz ich nerežeme definitívne i preto, že niekedy počas zimy vetvičky zhora namrznú.

Orezanie dlhých letorastov

Skrátením dlhých letorastov na kroch (najmä pri mladých a horšie ukotvených drevinách) predchádzame poškodeniu koreňového systému a tiež zlámaniu konárov vplyvom snehu, ľadu a vetra. Z odolných popínavých druhov z rovnakého dôvodu odstránime prebytočné bočné výhony.

Drobné ovocie

Ríbezle, egreše a josty sa prerezávajú v období vegetačného pokoja, od konca októbra až do februára.

Rez drobného ovocia
Rez drobného ovocia Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Pavinič

Aby sme túto mohutne rastúcu rastlinu udržali pod kontrolou, po opadaní lístia jej doprajeme rez. Určite odstránime výhonky z odkvapov a zo susedných nehnuteľností.

Georgíny

Po prvom mraze zrežeme celú rastlinu približne 15 cm nad pôdou a vykopeme zo záhona. Hľuzy vysušíme a uložíme na chladné tmavé suché miesto bez mrazu.

Rez georgín
Rez georgín Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Teraz nerežeme

Chúlostivé druhy

Levanduliam, šalviám a iný druhom pôvodom zo Stredozemia či z iných teplých oblastí tohtoročné výhonky slúžia tak trochu ako zimná ochrana. Vôbec neprekáža, keď namrznú, pretože ich zrežeme na jar. Horšie by bolo, ak by sme ich orezali teraz a namrzlo by to, čo má v ďalšom roku rásť.

Driene a svíby

Hoci prerezávanie by drieňom a svíbom v tomto období neuškodilo, prišli by sme o krásne konáre, ktoré do záhrady vnášajú v šedivej zime aspoň trochu farby a rozjasnia tak pochmúrne zimné dni.

Konáriky svíbov
Konáriky svíbov, ako je napríklad Cornus sanguinea ‘Magic Flame’, ponecháme kvôli zimnému farebnému akcentu. Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Kry kvitnúce na jar

Ak by sme zlatovku, vajgelu či trojpuk zrezali teraz, pripravili by sme sa o kvety. Kvetné puky sa totiž nachádzajú na letorastoch.

Galéria k článku

Text: Frances Tophill
Foto: Gardener´s World (Jason Ingram, Sarah Cuttle)
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku