Do voľnej pôdy vysievame cícer a koreňovú zeleninu. Sadíme cibuľu, zemiaky a postaráme sa aj o ovocné stromy. Na čo ešte nezabudnúť?
Sadíme cibuľu sadzačku
Koncom marca alebo začiatkom apríla je najvyšší čas vysadiť na pripravené hriadky cibuľu sadzačku. Nezabudnime, že ideálne na výsadbu sú predovšetkým cibuľky s priemerom 1,5 cm. Pri výbere konkrétnej odrody zohľadnime to, do akého typu pôdy je tá-ktorá určená. Niektoré odrody sa totiž horšie pestujú v ťažších pôdach, iné uprednostníme vo vyslovene ľahkých.
Sadíme do kvalitne pripraveného, čiže odburineného a skypreného záhona. V ľahších pôdach stačí cibuľky opatrne jednotlivo povtláčať do pôdy, pričom horná časť by mala mierne vytŕčať. V ťažších pôdach si pomôžeme vysadzovacím kolíkom, pričom hneď po jeho vybratí vhrnieme do jamky trochu pôdy, aby v špici medzi spodnou časťou sadzačky a pôdou nevznikla vzduchová medzera.
Alternatívou je sadenie do riadkov, ktoré následne zahrnieme. Cibuľky sústreďujeme do riadkov (pomôcť si môžeme natiahnutým špagátom), ktoré sú od seba vzdialené asi 30 cm, optimálna vzdialenosť medzi cibuľkami je 8 – 10 cm. Počas zakoreňovania má byť pôda mierne vlhká.
Nezabúdajme na pikírovanie
Mladé rastliny paprík, rajčín, baklažánu, zeleru a ďalších druhov z priameho výsevu v interiéri nezabudnime včas pikírovať, čiže rozsadiť po jednej rastlinke do malých kvetináčikov, téglikov či sadbovačov. Docielime tým pevné, bohato olistené a životaschopné sadenice, ktoré budeme môcť v druhej polovici mája vysadiť na vonkajšie záhony.
Pikírujeme do kvalitného a výživného substrátu na pestovanie zeleniny. Mladé rastliny priebežne zavlažujeme, doprajme im čo najviac svetla a počas teplých dní prísun čerstvého vzduchu zvonka. Koncom apríla ich počas teplých dní vynášame otužovať von do polotieňa, na noc ich prenášame späť do interiéru. Po zakorenení ich môžeme raz za týždeň prihnojiť.
Čas na bôb a cícer
Ak sme nezačali skôr s predpestovaním priesad, teraz môžeme semená bôbu vysiať priamo do voľnej pôdy. Predtým ich na niekoľko hodín namočíme do vody, napríklad od večera do rána. Vysievame do hĺbky 5 – 8 cm do riadku alebo do hniezd.
Bôbu sa darí na slnečných stanovištiach s humóznou, stredne ťažkou a priepustnou pôdou. Hriadku následne zavlažujeme a mladé rastliny chránime pred vtákmi. Cíceru sa darí hlavne v teplejších oblastiach, vopred napučané semená vysievame do riadku do hĺbky približne 5 cm.
Pestovanie v štýle „tri sestry“
Pri pestovaní zeleniny sa môže oplatiť vyskúšať aj niečo nové, efektívnejšie. K málo uplatňovaným pestovateľským metódam patrí pestovanie v štýle „tri sestry“. Jeho podstatou je využitie prirodzených vlastností rastlín a ich vzájomné pozitívne pôsobenie.
Základom výsadby sú tri úžitkové rastliny – popínavá fazuľa, kukurica a tekvica. Úlohou fazule je napríklad sprístupniť zvyšných dvom rastlinám dusík, a to vďaka špeciálnym baktériám v koreňoch. Tekvica zasa zatieňuje veľkými listami pôdu a pomáha ju udržať dlhšie vlhkú. Kukurica je oporou pre fazuľu, zároveň trochu tieni a chráni pred vetrom. Kukurica je zároveň prvou rastlinou, ktorú treba vysiať už začiatkom apríla. Neskôr, v druhej polovici až koncom mesiaca sa vysieva fazuľa a tekvica.
Jednotlivé rastliny by mali byť od seba dostatočne vzdialené. Aj správne pestovateľské vzdialenosti sú v tomto prípade základom úspechu.
Zakladáme porast uhoriek
Naklíčené alebo nenaklíčené osivo vysievame v teplejších oblastiach koncom apríla do riadkov, do hĺbky cca 3 cm. Pôdu musíme vopred dôkladne pripraviť, dôležité je aj zapracovanie hnojiva, minimálne kompostu.
Na výber máme z množstva odrôd. V ponuke je väčšinou takzvané hybridné F1 osivo. Získava sa každoročným krížením vybraných rodičovských rastlín. Získaný hybrid vyniká v sledovaných vlastnostiach, ako sú skorosť, rezistencia proti chorobám, farba, tvar či dĺžka vegetácie oboch rodičov. Osivo morené fungicídmi je farebné – ružové, sivé i modré – a je často výbornou voľbou. I keď väčšinou platí, že klíčivosť semien s postupujúcim časom klesá, uhorka predstavuje výnimku. Najlepšiu klíčivosť má trojročné osivo.
Do riadkov nalejeme pred vložením semien vodu. Semená kladieme do pôdy na hranu, teda nie naležato. Vysievať môžeme aj do hniezd. Zakrytím výsevu netkanou textíliou urýchlime klíčenie a vzchádzanie a chránime záhon pred nízkymi teplotami.
Sadíme zemiaky
Najlepšie je sadiť už naklíčené hľuzy. Ak v zemnej pivnici ešte nenaklíčili, pomôžeme tomu v dostatočnom predstihu pred plánovanou výsadbou. Zemiakom sa darí na otvorenej polohe, na slnečnom mieste, prípadne aj v polotieni. Vybrať si môžeme z veľkého množstva odrôd. Najskôr pomocou motyky vyhĺbime na vybranom mieste dlhé jarky hlboké asi 10 cm. Na dno môžeme dať preosiaty kompost. Jednotlivé hľuzy vysádzame klíčkami nahor a asi 30 cm od seba, následne ich opatrne zahrnieme zeminou.
Vysievame fazuľu krok za krokom
V teplejších oblastiach môžeme túto zeleninu vysievať už koncom apríla, inak je vhodný skôr máj. Fazuľa patrí k teplomilným druhom, klíči pri teplote pôdy 8 až 10 °C. Klíčenie urýchli namočenie semien pred sejbou do vlažnej vody približne na 12 hodín.
1. Pripravíme si pôdu
Pôdu v mieste plánovaného výsevu dôkladne pripravíme: odburiníme, skypríme a urovnáme. Nie je potrebné dopĺňať hnojivo.
2. Vyhĺbime si jamky
Výsev do hniezd je ideálny spôsob zakladania porastu kríčkovej fazule. Na pripravenom záhone si v riadkoch vyhĺbime plytké jamky.
3. Vysievame semená po 4 – 5 kusoch
Semená vysievame po 4 – 5 kusov do pripravených jamiek v riadkoch, ktoré majú byť od seba vzdialené 30 – 40 cm. Zahrnieme ich pôdou a hriadku zavlažíme.
Na čo ešte nezabudnúť
■ Vysievame do voľnej pôdy mrkvu, petržlen, paštrnák, reďkovku, čiernu reďkev a čierny koreň. V druhej polovici mesiaca aj mangold, cviklu, fazuľu a listový šalát.
■ Realizujeme prevrúbľovanie starších ovocných stromov, najmä jadrovín. V rámci jedného podpníka môžeme mať aj dve rôzne odrody.
■ Vysádzame teplomilné druhy ovocných rastlín, teda broskyne, marhule, figy, mandle a ďalšie. Teraz vysádzame aj ovocné rastliny do kvetináčov.
■ Realizujeme viazanie viniča. Postupujeme opatrne, aby sme nepoškodili krehké výhonky.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…