Narcisy patria k jari. Z týchto piatich druhov si určite vyberiete

Rozmanitosť týchto typicky jarných cibuľovín je ohromujúca. Odlišujú sa výškou rastu, farbou, veľkosťou kvetu a tiež jeho štruktúrou.

Biele klasické narcisy

Pre naše záhrady sú najtypickejšie veľkokveté narcisy so žltými a voňavými kvetmi, okrem nich sa pestujú aj bieložlté. V pestrom sortimente tohto druhu nájdeme aj jedince s takmer oranžovými alebo dokonca ružovkastými okvetnými lístkami a tiež oranžovými, ružovými alebo červenkastými pakorunkami. Vybrať si možno kultivary s jednoduchými kvetmi, ale aj plnokveté, rúrkovité alebo orchideokveté. V súčasnosti je známych viac ako 25 000 kultivarov a každoročne sa objavujú ďalšie. Prednosťou týchto typicky jarných cibuľovín je, že sú dlhovekou súčasťou záhrad.

Sú symbolom jarnej sviežosti a energie, uplatnia sa v kvetinových a štrkových záhonoch, v skupinách s okrasnými trávami, botanické druhy v skalkách, v prírodných trávnikoch, pri vodných prvkoch, na dvoroch a v predzáhradkách. Pestovať ich môžeme buď samostatne, alebo s kvitnúcimi dvojročnými rastlinami, aj v kvetináčoch a vegetačných nádobách. Dajú sa rýchliť, vďaka čomu si nimi zdobíme interiér v zimnom období vrátane Vianoc a v predjarí. Kedykoľvek však dokáže potešiť aj kytica rezaných narcisových kvetov.

Termín kvitnutia narcisov je rôzny, závisí od konkrétneho druhu alebo kultivaru. Tie prvé rozkvitajú v marci a posledné v máji. Ak ich v záhrade správne skombinujeme, môžeme sa z ich krásy a vône tešiť až takmer sedem týždňov.

Narcisy v záhone

Kam vysadiť narcisy

Najlepšie rastú na slnečných a chránených miestach s priepustnou, na jar vlhkejšou a v lete suchšou pôdou s neutrálnou reakciou. Nevysádzame ich na čerstvo pohnojené miesta ani na tie v lete intenzívnejšie zavlažované.

Ako ich sadiť

Dostatočne veľké a pevné cibule narcisov vysádzame do menších a väčších skupiniek (nie jednotlivo) skoro na jeseň, od konca augusta do začiatku októbra. Pôdu v mieste výsadby skypríme, na dno výsadbovej jamky sa oplatí nasypať vrstvu jemného štrku alebo riečneho piesku. Nad každou narcisovou cibuľou by mala byť asi 15 cm vysoká vrstva pôdy, vzdialenosť medzi cibuľami by mala byť cca 8 –10 cm. Plytká ani hlbšia výsadba nie je vhodná.

Biele narcisy so žltým stredom

Pestovanie narcisov

Počas kvitnutia aj tesne po ňom môžeme narcisy prihnojiť hnojivom na cibuľoviny. Po odkvitnutí nikdy nezrezávame ešte zelené listy. Tie necháme prirodzene zožltnúť a zoschnúť. Až potom ich z pôdy odstránime. Je to tiež vhodný čas na vybratie cibule, čo robíme raz za štyri roky. Do jesennej výsadby ich potom uložíme na suché a tmavé miesto.

5 druhov, z ktorých si určite vyberiete

Narcissus ‚Flower Drift‘

Narcissus Flower Drift

Nevšedný kultivar s atraktívnymi bielooranžovými poloplnými kvetmi. Vynikne v zmiešanom kvetinovom záhone.
v. × š.: 45 × 50 cm

Narcissus ‚Tete a Tete‘

Narcissus Tete a Tete

Ide o kultivar, ktorý sa často rýchli. Kvitnúce rastliny sú v predaji v zime aj v predjarí. Hodia sa na výsadbu do nádob aj do voľnej pôdy.
v. × š.: 30 × 30 cm

Narcissus poeticus

Narcissus poeticus

Neskoro kvitnúci druh (IV., V.) s nádherne voňajúcimi a jemne pôsobiacimi kvetmi na dlhých stvoloch vynikne v skupinkách.
v. × š.: 40 × 50 cm

Narcissus ‚Mount Hood‘

Narcissus Mount Hood

Bielo kvitnúce narcisy sú ako stvorené do moderných záhrad, kde ich atraktivitu zvyšuje svieža zeleň.
v. × š.: 45 × 50 cm

Narcissus ‚Rip Van Winkle‘

Narcissus Rip Van Winkle

Plnokveté kvety pripomínajú hviezdy. Vynikne v skalke, v skupinách s okrasnými trávami aj na okraji záhonov.
v. × š.: 35 × 30 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku