Začiatkom apríla je vhodný čas pustiť sa do prípravy prezimovaných muškátov na tohtoročnú sezónu. Najdôležitejšie je rastliny dôkladne očistiť od všetkých suchých listov a od poškodených, suchých alebo starých výhonkov.
Zlikvidovať môžeme aj uhynuté jedince, prípadne príliš prestarnuté, ktoré slabšie kvitnú. Z tých si ale môžeme odobrať odrezky. Ak sme zimovali muškáty bez koreňového balu, ošetríme aj korene. Odstránime suché a poškodené, tie najdlhšie korene skrátime. Rastliny potom vysadíme do nového, čerstvého substrátu, ktorý je určený na pestovanie kvitnúcich balkónových rastlín.
Jedince, ktoré sme zimovali v črepníkoch, teraz môžeme presadiť. Ošetrené muškáty umiestnime na svetlé a teplejšie miesto. Postupne im zvýšime zálievku, aby sme podporili tvorbu jemnejších koreňov a kvalitné zakorenenie. Na vonkajšie stanovište ich môžeme umiestniť až v období, keď nehrozia neskoré jarné mrazy.
Krok za krokom: Pripravujeme muškáty na novú sezónu
1. Očistenie
Prezimované rastliny dôkladne očistíme od suchých listov a zvyškov kvetov. Dôkladne skontrolujeme, či niektoré časti nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami.
2. Poškodené výhony
Nožnicami odstránime všetky poškodené, suché, najstaršie a zahusťujúce výhony. Necháme len najmladšie a vitálne pôsobiace výhony. Nové výhony skrátime o tretinu.
3. Presádzanie muškátov
Ošetrené muškáty buď presadíme do väčších črepníkov a nového substrátu, alebo vymeníme vrchnú časť substrátu za nový, najlepšie doplnený aj zásobným hnojivom.
4. Presun na svetlé miesto
Muškáty následne zalejeme a umiestnime na svetlé a teplejšie miesto. V teplejších oblastiach ich môžeme vyniesť von už v druhej polovici apríla, inak až začiatkom mája.
Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, prosím o radu. Mám stojatý muškát, ktorý som len tak bezhlavo zasadil…