V novembri nastáva v prírode takpovediac obdobie zlomu. Zo stromov padajú posledné listy a zanechávajú ich koruny nemilosrdne odhalené.
Farebná jeseň je preč a teploty blízko nuly sú viac normou ako výnimkou. Je to obdobie, keď v záhrade režeme máločo. Rezom vytvárame rastlinám vlastne rany a tým, že práve „spia“, nie sú schopné adekvátne zareagovať hojením. Záleží od priebehu počasia v tom-ktorom roku, kedy zima zahlási svoj nástup.
V októbri ešte v južnejších polohách Slovenska kvitnú chryzantémy, posledné kvety ruží a oberáme síce vodnaté a menej sladké, ale predsa – maliny. To všetko sa skončí s prvým mrazom. A tak postupne, po zazimovaní záhrady, môžeme v novembri v pekných a suchých dňoch vziať záhradné nožnice a pár drobností ostrihať.
Výrub nechcených stromov si dobre premyslíme
Zimné mesiace sú tiež obdobím, keď je v záhrade možný výrub nechcených stromov. Sú totiž vo vegetačnom pokoji, nehniezdia v nich práve vtáky, ktoré podliehajú ochrane a ani v nich práve nežije hmyz.
Otázkou je, či je na výrub veľkého zdravého stromu potrebné povolenie? Aj vzhľadom na meniace sa zákony v tomto roku je dobré informovať sa na miestnom úrade. Pozor, výrub stromu nie je jednoduchá záležitosť, vyžaduje techniku, know-how a skúsenosť. Preto skôr, ako sa do niečoho takého pustíme, premyslíme, či na to máme alebo či je lepšie zavolať si odborníkov.
Keď máme radi hlivu, môžeme si ponechať časť kmeňa, ktorý ňou naočkujeme. Na tento účel sa dajú použiť aj hrubé konáre položené vo vlhku a v polotieni. Zistíme si však vhodnosť tej-ktorej dreviny.
Rastliny, ktoré môžeme rezať v novembri
Rez uvedených druhov nie je viazaný na november, záleží aj na počasí. Niečo je lepšie stihnúť na konci jesene, iné sa dá vykonať aj počas celej zimy.
Bylinné pivonky
Bylinné pivonky buď necháme až do jari neostrihané, alebo listy ostriháme kúsok nad pôdou a časť z nich položíme na korene. V oboch prípadoch poslúžia ako zimná ochrana.
Chryzantémy
Záhonové chryzantémy nad zemou zmrznú, hneď ako sa objaví prvý mráz. Ostriháme ich asi 5 cm nad pôdou a časť rastlinných zvyškov použijeme na korene ako zimný kryt.
Maliny
Vyplodené výhony malín odstraňujeme tesne nad pôdou. Ak to nestíhame po zbere úrody, môžeme tak urobiť neskôr. Keď sme posledné maliny zberali až do mrazov, zrezať sa dajú od novembra až do začiatku jari.
Suché dreviny
Odstraňujeme suché stromy, suché konáre, ale i zdravé dreviny, ktoré už nechceme. Keď sú stromy naozaj veľké, overíme na miestnom úrade, či na to potrebujeme vypísať žiadosť a získať povolenie.
Teraz nerežeme
× Kôstkoviny a orechy
Keďže sú viac teplomilné, napríklad v porovnaní s jadrovinami, tak im počas zimy cez rezné rany hrozí namrznutie a vstup hubového ochorenia.
× Vždyzelené rastliny s veľkými listami
Vavrínovce, bršleny japonské, vždyzelené magnólie necháme až do ďalšej sezóny nepovšimnuté, rezom im hrozí namrznutie.
× Stredozemné polokry
Šalvie či levandule režeme až skoro na jar, keď začnú pučať. Ponechané vetvičky sú pre ne svojím spôsobom zimnou ochranou. Ak aj nemrznú konce vetvičiek, nič to, na jar sa zrežú.
Galéria k článku
Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…