Naučte sa, ako správne vysievať kvetinovú lúku. 8 krokov, ktoré zaručia úspech

Na výsev kvetinovej lúky je ideálna jar alebo – najmä v suchších oblastiach – neskoršia jeseň. Poradíme, ako na to, a čo je najdôležitejšie.

Kvetinová lúka

Musíme dôkladne pripraviť pôdu, podobne ako pod trávnik, a odhadnúť vhodný čas výsevu. O ostatné, predovšetkým o potrebnú vlahu, sa postará príroda.

Na malej ploche môžeme siať ručne, na väčšej pomocou sejačky. Predpokladom klíčenia je dostatočná vlaha, predovšetkým prirodzená. Umelé zavlažovanie sa neodporúča, mohlo by spôsobiť vyplavenie semien. Na ploche, kde chceme vysievať kvetinovú lúku, nesmieme aplikovať herbicídy. Burinu zničíme ručne, a to aj s koreňmi. Pôdu pripravujeme dôkladne, ale skôr plytko, aby spodná vlaha vzlínala k semenám cez neskyprenú pôdu. Malá vrstva nakyprenej pôdy nad semenami neprepúšťa vlahu ďalej k povrchu.

Vidiecky dom a kvetinová lúka pred domom

Nepoužívať hnojivá

Plochu pred výsevom neobohacujeme ani o zásobné hnojivá. Klíčiace rastliny si veľmi dobre vystačia s tým, čo v pôde majú. Je dôležité, aby prírodné podmienky daného miesta formovali samotné vyrastajúce rastliny. Neskôr to zaručí stabilitu celého porastu. Ak by sme použili napríklad dusíkaté hnojivá, spôsobilo by to rýchly rast tráv a potlačilo rast lúčnych bylín.Kvetinová lúka

Spôsob výsevu

Vysievame ideálne naširoko alebo do najhustejších riadkov. Sejeme medzi prsty (palcom, ukazovákom a prostredníkom), akoby sme skôr korenili než vysievali. Ak chceme, aby nám osivo vystačilo na celú plochu, rozdelíme si ju na niekoľko menších častí. Rozdelíme si aj osivo. Ak by nám množstvo osiva pripadalo malé, zmiešame ho v miske s trochou strúhanky, prípadne suchými pilinami, pieskom a podobne, bude sa tak lepšie vysievať. Vysiate semená jemne zapracujeme do pôdy, ideálne ľahšími hrabľami (drevenými, plastovými). Najmä drobnejšie semená musia zostať čo najviac pri povrchu.

Vysiatu plochu následne opatrne utužíme valcom. Nezavlažujeme, počkáme na prirodzené zrážky, o tie napokon už na jeseň nie je núdza. Ak predsa len chceme využiť umelé zavlažovanie, potom len jemným zahmlievaním.

Lúčne kvety na lúke

Porast vzchádza postupne, preto sa netreba sa obávať, že rastlín schádza málo. Veľa druhov zo zoznamu na obale bude viditeľných až na jar, keď sa s prvým oteplením lúka zazelená a prekvapí aj prvými kvetmi. Prvé vždy klíčia trávy, lúčne byliny často až neskôr, ako posledné.

Návod, ako správne vysievať kvetinovú lúku

1. Odstránenie buriny

Trhanie buriny z hriadky

Všetku burinu z miesta, kde budeme zakladať kvetinovú lúku, odstránime aj s koreňmi. Nepoužívame herbicídy.

2. Príprava pôdy

Kyprenie pôdy hrabľami

Plochu skypríme, odstránime kamene, rozbijeme hrudy. Povrch dôkladne urovnáme.

3. Výber osiva

Osivo zmesí na výsev kvetinovej lúky

Zvolíme si správne osivo na daný pozemok a odhadneme množstvo, ktoré na danú plochu použijeme.

4. Zmiešanie osiva

Osivo a piesok v miske

Osivo v zmesi je rôzne veľké, preto ho pre rovnomernejšie vysievanie zmiešame so strúhankou alebo pieskom.

5. Vysievanie

Vysievanie osiva kvetinovej lúky

Vysievame pomedzi prsty spôsobom, akoby sme plochu korenili či solili. Je to prácnejšie, ale osvedčené.

6. Zapracovanie osiva

Zapracovanie vysiateho osiva hrabľami

Osivo kvetinovej lúky opatrne a nie veľmi hlboko zapracujeme do pôdy pomocou hrablí.

7. Valcovanie

Valcovanie vysiateho osiva

Vysiatu plochu, najmä v suchších lokalitách, opatrne a dôkladne utužíme valcom. Na menšej ploche môžeme použiť aj dosku.

8. Zakrytie

Pôda zakrytá netkanou textíliou prichytená tehlou

Ak je slnečná a suchšia jeseň, plochu zakryjeme netkanou textíliou. Ochráni nám ju pred nežiaducim prílišným vysúšaním.

Náš tip:

Ak je suchšia a teplejšia jeseň, môžeme sa postarať o to, aby vysiata plocha nepresychala. Stačí ju po zálievke zakryť bielou netkanou textíliou. Okraje zaťažíme, aby nám textíliu vietor neodfúkol. Netkaná textília prepúšťa svetlo a aj vlahu, ak by pršalo. Ochráni však aj pred silnejším slnkom.

Dobré rady

  • Kvetinovú lúku zakladáme na dostatočne veľkej ploche, iba tak vynikne. Nemá príliš veľký význam zakladať ju na malom záhone, prípadne všade tam, kde máme voľné miesto.
  • Osivo kvetinovej lúky nikdy neprimiešavame do osiva, ktoré je určené na zakladanie bežných trávnikov. Aj keď to zvádza, nie je to dobrý nápad. Osivo kvetinovej lúky nesypeme ani na miesta, kde nám v trávniku počas leta vyschla tráva.
  • Pri použití sejačky máme v porovnaní s ručným výsevom väčšiu záruku rovnomernejšieho rozhodenia semien a porast po vyklíčení pôsobí vyrovnanejšie.
  • Pri výbere osiva je vhodné uprednostniť kvalitnú a osvedčenú značku. Nie vždy je dobrou voľbou lacné osivo zo supermarketu.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál v spolupráci s Planta Naturalis
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku