Naučte sa pestovať ekologicky: Tipy, ako prispieť malými krokmi ku kvalite nášho prostredia

Je až neuveriteľné, akú „silu“ majú majitelia záhrad. Každý záhradkár má totiž na výber, ako bude hospodáriť vo svojej záhrade. Veľkou mierou tak môže každý z nás prispieť ku kvalite životného prostredia, a to nielen výsadbou, máme toho v rukách oveľa viac.

Ekologické pestovanie v záhrade
Foto: Shutterstock

Aj keď si možno hovoríte, že ako jednotlivec so stavom životného prostredia nič neurobíte, pravda je, že každá snaha sa počíta. Stačí si len spomenúť, koľko plastov potrebujeme na svoj pohodlný život, koľko synteticky vyrobených hnojív používame neraz vyslovene nerozvážne, ako neefektívne sa hospodári s vodou, ktorá v pitnej kvalite predstavuje doslova tečúce zlato.

Každý má pritom vo svojich rukách zodpovedné rozhodnutie, ako bude žiť a tiež hospodáriť vo svojej domácnosti a aj v záhrade. Súčasným trendom je minimalizovanie množstva odpadu.

Kvitnúca levanduľa v záhrade so včelou
Foto: Shutterstock

Dôležitou témou je predovšetkým využitie a následné spracovanie plastov, ktoré sa považujú za jedného z najväčších pôvodcov znečistenia planéty. Predstavte si, koľko kvalitnej vody dokážete ušetriť maximálnym využitím zachytávanej dažďovej vody pre zálievku.

Každý rok vymierajú chránené druhy rastlín i živočíchov, vinou stavebnej činnosti a aj priemyslu neustále prichádzajú o svoje prirodzené stanovištia. Každá záhrada s kvitnúcimi kvetmi, bujne rastúcimi stromami, kríkmi a s jazierkom pritom predstavuje práve pre množstvo druhov živočíchov pomocnú ruku, ktorú im podáte práve vy.

Eko fakty: Vedeli ste, že?

  • Každý štvorcový meter spevneného povrchu, ktorý „vezmeme“ prírode, znamená 47 kg oxidu uhličitého uvoľneného do atmosféry.
  • Bolo preukázané, že popínavé rastliny nespôsobujú vlhnutie stien domu, po ktorých sa pnú. Udržujú stálu vlhkosť vzduchu, vodu však stenám neodovzdávajú.

Výsadby pre planétu

Všetci už dávno vieme, aké dôležité je ozeleňovanie planéty. Každý záhradník má možnosť výrazne prispieť svojím dielom. Stromy s košatou korunou sú ako stvorené pre vtáky aj celý rad druhov hmyzu a majú veľký vplyv i na úpravu klímy danej oblasti. Výrazne totiž ochladzujú povrch pôdy, čo je dôležité najmä v horúcich letných dňoch.

Len na porovnanie – trávnik pod korunami listnatých stromov môže mať teplotu okolo 25 °C, zatiaľ čo len pár metrov odtiaľ môže byť spevnená plocha rozpálená aj na teplotu vyššiu ako 50 °C. Povrch áut pritom býva ohriaty ešte viac, teplota sa môže vyšplhať takmer na 80 °C. Nejde však len o teplotu.

Rastliny vyparujú vodu a zvyšujú tak vlhkosť vzduchu. Dôležitá je aj ich úloha v spotrebe oxidu uhličitého a produkcii kyslíka, ktorého by sme sa bez rastlín vôbec nedočkali. Viete, že rastliny dokážu vzduch aj čistiť? Mnohé z nich viažu na svoje listy škodliviny uvoľňované z odpadov alebo rôznych synteticky vyrábaných materiálov, ako sú lepenky alebo izolácie.

Stromy, kríky, ale aj bylinné poschodie vrátane trávnika výrazne zvyšujú vsakovanie vody do pôdy, zabraňujú tak pôdnej erózii. Správne zvolené rastliny sú tou najlepšou prevenciou výskytu extrémnych zmien klímy, s ktorými sa v posledných rokoch čím ďalej, tým častejšie stretávame.

Tip, ako na popínavé rastliny

„Oblečte“ svoj dom aj ďalšie záhradné stavby do hávu z popínavých rastlín. Bujný porast funguje ako prírodná izolácia, ktorá zabraňuje extrémnym teplotným výkyvom. V lete udrží v miestnostiach väčší chlad, zatiaľ čo v zime nebude unikať toľko tepla. Dobrou voľbou je napríklad vždyzelený brečtan popínavý.

Brečtan popínavý
Foto: Shutterstock

Pestujte stromy a kríky

Stromy, kríky aj živé ploty hrajú veľmi dôležitú úlohu pri úprave klímy danej oblasti. Vlastne fungujú ako vonkajšia klimatizácia, pretože vzduch výrazne ochladzujú a taktiež zvlhčujú. Tento efekt umocňuje pestovanie rôznych druhov, ktoré sa líšia veľkosťou, usporiadaním vetiev i veľkosťou listov. Dalo by sa povedať, že kvalita takejto vonkajšej klimatizácie závisí od druhovej pestrosti.

Z nedávnej štúdie vyplýva, že stromy môžu znížiť teplotu povrchov o viac ako 12 °C.

Lenže dreviny toho vedia ešte viac, na svojich listoch totiž zachytávajú nečistoty z okolia vrátane prachu, baktérií, pri fotosyntéze navyše spotrebujú množstvo oxidu uhličitého, čo sa, samozrejme, tiež počíta.

Eko fakty: Stromy

Od začiatku ľudskej civilizácie údajne poklesol počet stromov na svete o 46 %.

Domáca farma

Najazdené kilometre pri preprave kupovanej zeleniny a ovocia sa stanú minulosťou vo chvíli, keď si ich, aspoň čiastočne, budete pestovať sami. Pokiaľ nepatríte medzi skúsených pestovateľov, začnite menej náročnými plodinami, ako sú šaláty, cukety, popínavá fazuľa a rýchlo rastúce bylinky.

Ak sa viac spoliehate na kupované potraviny, počítajte aj s väčším množstvom odpadu ako v prípade, že si väčšinu ovocia a zeleniny vypestujete sami. Kupované potraviny sú totiž takmer všetky balené do plastu, v lepšom prípade do papiera.

V malej záhrade môžete plodovú zeleninu pestovať hoci aj v nádobách na terase. I keď nebudete celkom sebestační, aj tak bude ekologická úspora obrovská. Ak máte radi rezané kvety, vypestujte si vlastné. Tie konvenčné sú totiž prepravované často z druhého konca sveta, kde sa stále používajú v Európe už dávno zakázané chemické prípravky.

Vlastná dopestovaná zelenina zo záhrady
Foto: Shutterstock

Tip, ako na vlastné semienka

Získajte a používajte vlastné semienka – hlavne staré odrody zeleniny to umožňujú. Rastliny z nich budú postupne aj lepšie adaptované na podmienky panujúce vo vašej záhrade. Nepoužívajte semienka z hybridov označených ako „F1“, v ďalšej generácii z nich nevyrastú rastliny v rovnakej kvalite.

Eko fakty: Rezané kvety

Prevažná väčšina rezaných kvetov sa dováža zo zahraničia. Sú navyše pestované s využitím veľkého množstva hnojív a u nás už zakázaných chemických postrekov, ktoré majú výrazný negatívny vplyv na zdravie pestovateľov a okolité životné prostredie.

Biodiverzita je dôležitá

Veľké množstvo našich pôvodných druhov voľne žijúcich živočíchov postupne vymiera pre úbytok prirodzených stanovíšť. Klimatické zmeny tento proces urýchľujú. Preto má zmysel vo svojej záhrade pestovať čo najviac drevín užitočných pre vtáky či kvetov dôležitých pre opeľovače.

Výsadby rastlín by mali mať čo najviac etáží – „poschodí“. Každé z nich je totiž vyhľadávané úplne inými živočíšnymi druhmi.

Tiež môžete vytvoriť úkryty pre ježkov a iné živočíchy. Čím viac záhradkárov sa zapojí, tým viac pomáhame tento vývoj zvrátiť.

Eko fakty: Mestská záhrada

Aj v mestskej záhrade môžete objaviť neskutočné množstvo druhov živočíchov. Stačí im dopriať dostatok potravy a vhodných úkrytov.

Malé kroky, ale vo veľkom meradle

Mnohí z nás sa snažia robiť veci udržateľne a s ohľadom na životné prostredie. V čom všetkom sa zlepšujeme?

  • Snažíme sa čo najviac obmedziť používanie jednorazových plastov, ktoré sa však, bohužiaľ, často uplatňujú aj pri starostlivosti o záhradu.
  • Znižujeme spotrebu vody. Niektorí sa viac zameriavajú na využitie dažďovej vody, iní sa o úsporu snažia mulčovaním alebo aj výsadbou menej náročných rastlín.
  • Čoraz viac ľudí je schopných robiť kompromisy v prospech populácie, čo predtým nebolo príliš bežné.
  • Uprednostňujeme výrobky z udržateľných zdrojov, udržateľnosť je všeobecne veľmi dôležitou témou nielen pre majiteľov záhrad.
  • Spôsob údržby záhrad sa oproti stavu pred viac ako desiatimi rokmi výrazne líši. Stále totiž pribúda zástancov divokých prírodných záhrad a aj tých, ktorí sa o svoju záhradu starajú ekologicky šetrne.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku