Naučte sa s nami rezať stromčekové ríbezle! Pozrite sa, ako na to

Rez ovocných drevín patrí v slede každoročných agrotechnických opatrení medzi najdôležitejšie zásahy. Ovplyvňujeme ním nielen rast, ale tiež rodivosť a vzájomnú rovnováhu medzi rastom a rodivosťou. Práve je aktuálny zimný rez stromčekových ríbezlí, tak poďme na to!

Červené ríbezle

Štandardne sa ríbezle pestujú v tvare kra, ktorý je pre ne prirodzený. Na dosiahnutie lepšej kvality a čistoty ovocia, estetického efektu a jednoduchšieho ošetrovania sa ríbezle začali pestovať aj v tvare stromčeka.

Ríbezle veľmi dobre reagujú na rez, ktorý je v ich prípade viac ako potrebný. Kvety sa totiž vytvárajú na vlaňajších letorastoch, vďaka čomu výhony pomerne rýchlo starnú. Preto je potrebná ich pravidelná obmena rezom. Ten sa musí vykonávať hneď po výsadbe a potom každý rok. Jeho zanedbanie vedie k zníženiu vitality a dôsledkom je rýchle starnutie a skrátená životnosť stromčeka.

Nasledujúce obrázky v krátkosti demonštrujú základné zásahy počas života stromčeka ríbezle, ktorým sa počas rezu nemožno vyhnúť a ktoré zabezpečia potrebnú vitalitu a súčasne rovnováhu medzi rastom a rodivosťou.

Rez po výsadbe

Mladý stromček

Stromčekové ríbezle

Korunka stromčekovej ríbezle má po výsadbe nepomer medzi podzemnou a nadzemnou časťou. Ten treba rezom upraviť. Ak sme tak neurobili pri vysádzaní, teraz je správny čas.

Skracovanie

Skracovanie stromčekovej ríbezle

Zanedbanie rezu po vysadení môže viesť k okamžitej rodivosti na úkor rastu a potrebného budovania korunky. Preto všetky výhony skrátime na dvoj- až trojpúčikové čapíky.

Základ korunky

Základ korunky stromčekovej ríbezle

Z čapíkov nám v tejto sezóne vyrastú mladé pevné a vitálne letorasty, ktoré sú základ budúcej korunky. Krátke rodivé výhonky s niekoľkými púčikmi nechávame bez rezu.

Čo so starším stromčekom

Korunka „dospelej“ rastliny je charakteristická nadbytkom výhonov. Ríbezľa v dobrej kondícii totiž každoročne vytvára nové silné jednoročné výhony, ktoré slúžia na obnovu korunky. V tej by sa podľa možnosti nemali po reze nachádzať výhony staršie ako 3 roky (v prípade bielych a červených ríbezlí obmedzene i 4-ročné) výhony. Ideálny pomer výhonov u stromčeka čiernej ríbezle je 1 : 1 : 1, čiže 4 jednoročné výhony, 4 dvojročné a 4 trojročné výhony.

Cieľom rezu je dostatočne vzdušné vnútro korunky, ktoré prispieva k zníženiu rizika hubových chorôb, lepšiemu vyzrievaniu plodov a jednoduchšiemu zberu.

Odstránime suché výhony

Suché konáre

Rozoznáme ich jednoducho – nenachádzajú sa na nich púčiky a po ohnutí ich koncov praskajú. Takéto výhony v korunke nesmú zostať.

Na konárový krúžok

Odstraňovanie starých výhonov ríbezlí

Odstraňujeme ich od bázy, tesne pri kmienku. Ak nepočítame s vhodným „pokračovateľom“ vo forme mladého výhonku, odrežeme ich až na konárový krúžok.

Odstránime odrodené

Odstraňovanie odrodených výhonov

Staršie, odrodené výhony spoznáme podľa ich hrúbky, charakteristického tmavého sfarbenia a drsného povrchu. Tiež ich odstránime rezom na konárový krúžok.

Poškodené preč

Poškodené konáriky ríbezle

So zlomenými konármi nemôžeme pri stavbe korunky do budúcna v žiadnom prípade počítať, a preto ich bezodkladne odstraňujeme na konárový krúžok.

Odstránime previsnuté

Previsnuté konáre ríbezle

Sú prestarnuté, na sklonku životnosti a úrodu už neprinesú. Navyše, prekážajú pri obrábaní pôdy pod stromčekom. Odstránime ich takisto rezom na konárový krúžok.

Rez na prevod

Rez ríbezle na prevod

Ide o spôsob rezu, keď odstraňujeme výhon, na ktorého báze sa nachádza nový, mladý nástupca. Po odstránení starého výhonu sa stáva jeho pokračovateľom.

Odstránime aj čapíky

Odstraňovanie čapíkov

Teraz máme možnosť odstrániť aj dôsledky nekvalitného rezu v minulých rokoch – odumreté čapíky. Sú vstupnou bránou pre hubové choroby a na stromčeku nemajú čo hľadať.

Preč výhony podpníka

Výhony z podpníka ríbezle

Stromčekové ríbezle sú štepené na podpník, ktorým je ríbezľa zlatá. Tá neustále vyháňa od bázy výhony, ktoré korunke odčerpávajú vodu a živiny. Preč s nimi.

Poškodenie voškami

Konárik ríbezle poškodený voškami

Ak známky poškodenia nachádzame iba na koncoch výhonov, môžeme ich veľmi jednoduchým rezom odstrániť. V ďalšom roku sa aspoň rozkonária a vytvoria nové výhony.

Vzdušná korunka

Vzdušná korunka ríbezle

Takto zrezaná korunka nám zabezpečí nielen bohatú úrodu kvalitných plodov, ale aj vitálny rast a obnovu výhonov, vďaka čomu predĺžime životnosť stromčeka.

Dôsledok invázie vošiek

Pokrútený konár ríbezle

V korunke nezriedka nájdeme hadovito pokrútené výhony. Ide o dôsledok vyčíňania vošiek v predchádzajúcom roku. K takýmto deformáciám dochádza totiž práve v mieste výskytu kolónií vošiek na vrchole mladého nevyzretého letorastu. Ak si máme z čoho vyberať, tak podobné výhony radšej odstránime, pretože ich vitalita už nie je taká, ako v prípade zdravých výhonov.

Rez mladého stromčeka

V prípade rezu mladého stromčeka sa zameriavame na prerieďovanie výhonov. V takýchto korunkách ešte nenachádzame útvary typické pre staršie stromčeky, preto je korunka prehľadná a rez pomerne jednoduchý. Z korunky odstránime slabšie rastúce, zahusťujúce či mechanicky poškodené konáre. Tiež odstraňujeme kratšie výhony rastúce do vnútra korunky, ktoré nám ju zahusťujú.

Mladý stromček ríbezle pred rezom
Mladý stromček – pred rezom
Mladý stromček po reze
Mladý stromček – po reze

Hustá korunka prispieva k šíreniu hubových chorôb, ovocie v nej horšie vyzrieva a strapce sa problematicky oberajú. Z tohto dôvodu prerieďujeme tiež paralelne rastúce výhony. Po dobudovaní korunky by sa v nej malo nachádzať približne 12 výhonov, ktoré nám zabezpečia bohatú úrodu kvalitných plodov.

Text a realizácia: Ing. Marián Komžík, Kohaplant
Foto: autor, isifa/Shutterstock

Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku