August patrí v ovocnej záhrade výsadbe jahôd. Mladé sadenice sú už v tomto období dostatočne zakorenené, čo vám umožňuje zakladať nové jahodové porasty. V tomto kroku je však potrebné vyhnúť sa chybám, ktoré sa vám v budúcnosti môžu vypomstiť.
Postup
1. SKRACOVANIE
Frigo sadenice s dlhým koreňovým systémom je potrebné pred výsadbou upraviť skrátením koreňov.
2. VODA
Pred samotným vysadením sadenice je potrebné do pripravenej jamky naliať vodu, aby sme sadenicu sadili do mokrej zeminy.
3. SRDIEČKO
Sadíme tak, aby mala vysadená rastlinka srdiečko tesne nad zemou. Bude sa tak môcť rozrastať bez obmedzenia.
4. MLADÉ LISTY
Vďaka správnej výsadbe už v priebehu niekoľkých dní vyrastú zo srdiečka prvé mladé listy. Vďaka nim naberie mladá jahoda potrebnú silu.
5. ČIERNA TEXTÍLIA
Veľmi populárne je vysádzať sadenice jahôd do čiernej netkanej textílie. Zlepšuje tepelné a vlahové podmienky. Môžeme ju natiahnuť aj dodatočne.
6. EFEKTÍVNE PESTOVANIE
Plody jahôd pestovaných na čiernej netkanej textílii neprichádzajú do styku s pôdou a sú preto čisté. Jahodám prospieva aj prehrievanie vrchnej vrstvy pôdy.
7. SLAMA
Pred začiatkom dozrievania plodov je vhodné porast jahôd vystlať slamou. Tá zabráni styku dozrievajúcich plodov s vlahou a tým ich odhnívaniu.
Dobré rady
Výber miesta
Pre zakladanie jahodových záhonov vyberáme v záhrade slnečné polohy. Pôdu obľubujú úrodnú, ľahšiu až stredne ťažkú, s dostatkom humusu. Veľmi dôležité je, aby bola táto pôda v absolútne bezburinnom stave. Jahody sú totiž plytko koreniace a buriny sú preto v poraste jahodám silným konkurentom v boji o vodu a živiny. Pozemok pred výsadbou preto zbavíme všetkých burín, dôraz kladieme najmä na trváce buriny.
Spon
Pestovateľský spon je závislý od typu výsadby a konkrétnej odrody. V záhradách sa však zvykne využívať univerzálny spon 40 x 40 cm, ktorý vyhovuje väčšine odrôd a vyžaduje približne 10 kusov rastlín na štvorcový meter. V tomto spone si tesne pred výsadbou pripravíme dostatočne hlboké jamky. Do tých môžeme nasypať dávku zásobného hnojenia.
Hnojivo
Osvedčili sa hnojivá na báze rohoviny. Rozhodne sa treba vyhnúť umelým hnojivám, ktoré sú veľmi agresívne a pri styku s koreňmi jahôd by mohli spôsobiť ich popálenie vedúce až k úhynu vysadených rastlín.
Odporúčané odrody jahôd
AMARANT NIWA
Jedna z najnovších poľských odrôd s veľkou perspektívou. Dozrieva veľmi neskoro, čo je v záhradách vítané predĺženie sezóny zberu. Vysoko odolná proti hubovým chorobám i mrazom.
AMBRÓZIA
Odroda je u nás atraktívnou novinkou. Je stredne skorá a vyniká vitálnym rastom. Porasty sú stredne husté a vysoko odolné proti mrazom. Proti hubovým chorobám vykazuje strednú až vyššiu odolnosť.
HONEOYE
Osvedčená veľmi skoro dozrievajúca odroda, vhodná i pre rýchlenie pod fóliovými krytmi. Vytvára silnejšie vitálne trsy. Spoľahlivo odolná proti mrazu i hubovým chorobám, vhodná do všetkých pestovateľských oblastí.
SELVA
Stále plodiaca odroda, plodí od začiatku leta až do mrazov. Plodnosti je potrebné prispôsobiť aj zvýšené dávky vody a živín. Odroda je odolná proti hubovým chorobám, plody spoľahlivo odolávajú hnilobám.
Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, v máji nasadené, krásne vyrastene a zelené boli. Zálievala som ich de…