Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť

Záhrada pani Betky neďaleko Nitry získala v prvom ročníku súťaže o najkrajšiu čitateľskú záhradu časopisu Záhrada Urob si sám v roku 2021 prvé miesto. Navštívte ju spolu s nami.

Záhrada pani Betky, pohľad z altánku
„Mám rada rozmanitosť a farebnosť, keď stále niečo kvitne. Väčšinu rastlín si množím a vysádzam sama, takže aj keď niekto chce krásnu záhradu plnú kvetín a zelene, nepotrebuje na to tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť a každý si môže vytvoriť svoj malý raj“, hovorí pani Betka. Foto: Miro Pochyba

Výber spomedzi finálových záhrad nebol jednoduchý ani jednoznačný, ako sa hovorí, každá z nich mala niečo do seba. Nakoniec rozhodla „práca“ s rastlinami, kde sa na pozadí takmer nemenných tují každý rok rozpútava farebne divoké, ale aj hravé divadlo rôznorodých kvetín.

Záhrada je vlastne nikdy nekončiaci proces zmeny a premeny, keď sa neustále snažíme dosiahnuť to najlepšie a najkrajšie, čo v danom momente dokážeme, hoci sme často limitovaní prostriedkami, časom a neraz aj náročnosťou prác vo vzťahu k vlastným schopnostiam. Ale všetko, čo urobíme vlastnými rukami a o čo sa staráme, máme nakoniec radi. Napokon aj tvorba záhrady je tvorba vlastného domova.

Záhrada pani Betky
Celú záhradu neobsiahnete na jeden pohľad. Priestor je predelený zeleňou a sú tu rôzne skryté zákutia s pergolou a úžitkovou časťou. Foto: Miro Pochyba

Postupné budovanie záhrady

Príbeh tejto záhrady sa začal asi pred 15 rokmi, keď pani Betka s manželom dostavali dom na pozemku, na ktorom sa predtým pestovali úžitkové rastliny.

Isté obdobie záhrade chýbala starostlivosť, a tak spočiatku rástli na pozemku vysemenené agáty a iné divé rastliny. Nálety vypílili. Keď bola plocha upravená, majiteľka sa pustila do vysádzania. Záhrada je členitá, na prvý pohľad ju ani nie je vidieť celú, no prechádzkou po nej sa objavujú ďalšie časti a zaujímavé zákutia.

Altánok v záhrade pani Betky
Altánok so sedením, krbom a pecou domáci často využívajú, či už sami, s rodinou, alebo s priateľmi. Foto: Miro Pochyba

Najväčšiu plochu na pozemku tvorí okrasná záhrada. Do úžitkovej časti vedie vlastnoručne vyskladaný chodník lemovaný z jednej strany levanduľami a z druhej ružovým záhonom. „Ruže sú moje najobľúbenejšie rastliny,“ pokračuje pani Betka. Chodník vedie popod pergolu porastenú ružami, ďalej popri skleníku až na koniec záhrady, kde sú vyvýšené záhony na ovocie, zeleninu a bylinky.

„Je to taký menší súkromný park, oáza pokoja, náš raj na zemi. Spestruje ho starý namaľovaný bicykel, ktorý osádzam kvetmi podľa sezóny, ale aj hmyzí hotel či už nevyužívaná stavebná miešačka, ktorá našla využitie ako dekorácia.“ Väčšinu prác robí sama, manžel pomáha s ťažšími úlohami.

Zátišie s bicyklom
Bicykel pribudol do záhrady približne pred 10 rokmi a je súčasťou väčšieho okrasného záhona. Domácim ho daroval kamarát. Natreli ho na žlto a oranžovo, a tak je v záhrade farebným akcentom aj mimo sezóny kvitnutia. Foto: Miro Pochyba

Okrem záhrady sa manželia pustili aj do budovania altánku s krbom, kde neskôr pribudla pec na mieru. „Pec nám postavil šikovný peciar a radi ju využívame. Rozkuruje sa asi hodinu. Robíme v nej najmä pizzu, ale aj kačicu, rebierka, údené koleno, podpecníky. Na menšie grilovačky využívame krb. Tu v altánku trávime sami, ale aj s rodinou či priateľmi naozaj veľa času, mávame tu aj silvestrovské oslavy.“

Hneď vedľa altánku je malé jazierko s objemom vody približne 5 kubických metrov. Jej čistotu zabezpečuje filtrácia, okysličenie malý vodopád a špeciálny okysličovač. Ten je dôležitý pre okrasné kapry a karasy, ktorých pred 12 rokmi kúpili 20 kusov a dnes je ich okolo 100. „Najstaršie z rýb majú práve toľko rokov,“ hovorí pani Betka. „Raz za rok jazierko čistíme. Púšťame sa do toho v rovnakom čase, keď kvitne zlatovka. Načasovanie je dôležité, voda vtedy už nie je až taká studená a neskôr by sme polámali pučiace lekná. Teším sa, ako krásne tento rok zakvitli lekná, ktoré v hĺbke 1,3 metra nechávame cez zimu v jazierku.“

Jazierko v záhrade pani Betky
Lekná v jazierku prezimujú, hĺbka 1,30 m na to úplne stačí. Počas zimy je kvôli rybám stále pustený filter aj okysličovanie. Foto: Shutterstock

Rastliny takmer zdarma

To, že sa domáci práce neboja, vidno na každom kroku. Pekne udržiavané záhony bez burín, priam dokonalý porast paradajok a paprík v skleníku, to všetko chce čas a lásku.

Zaujal nás aj prístup majiteľky k rastlinám. „Mnohé rastliny si meníme medzi známymi. Nechám ich zakoreniť, rozrásť sa a potom ich rozsádzam do rôznych kútov záhrady. Keď si občas nejakú rastlinu kúpim, robím to isté, z jedného kusa si delením alebo zo semienok namnožím veľa ďalších. Darí sa mi to s ľaliovkou, heleniom, levanduľou, vajgéliou, ľubovníkom, chryzantémou, rudbekiou, echinaceou, brečtanom i skalníkom. Samozrejme, stromy ako previsnutá moruša, céder a iné okrasné stromy sme kupovali. Zberám aj semená letničiek, z ktorých ďalší rok dopestujem sadeničky.“

Levandule a ruže v záhrade pani Betky
Vďačnou kombináciou každej záhrady sú levandule a ruže. Levandule si pani Betka rozmnožila sama z jednej rastliny. Rastlinnú zostavu v tejto časti ozvláštňuje farbou aj tvarom mladý céder. Foto: Miro Pochyba

Zaujímali sme sa, či mala pani Betka na začiatku procesu tvorby nejaký plán. „Záhradu som netvorila podľa plánu, ale intuitívne a postupne. Mám celkom dobrú fantáziu a viem si predstaviť, ako bude výsadba vo finále vyzerať. Iste, niektoré rastliny som presádzala, keď sa im niekde nedarilo alebo prerástli dané miesto,“ hovorí pani Betka.

Posledných 8 rokov pretvára svahovitú časť záhrady za domom. Buduje terasy spevnené kamennými múrikmi. Veľkú časť kameňov má z vlastného pozemku, narazili na ne pri stavbe domu a odložili si ich. Sú tu vysadené ovocné stromy na vedení, vinič aj kivi.

Skleník v záhrade
Aj úžitková časť so skleníkom je pretkaná kvetmi. V minulosti bolo nutné skleník v lete pritieňovať, dnes, keď okolité dreviny povyrástli a prinášajú prirodzený tieň, sa v ňom rastlinám darí aj bez dodatočného zakrývania. Foto: Miro Pochyba

Všestranne využívaná

„Ja som veľmi aktívny človek,“ pokračuje pani Betka, „a tak si v záhrade dvakrát do týždňa robíme s mojimi kamarátkami kondičné tréningy na hudbu.“

A kto sa stará o záhradu, keď idú majitelia povedzme na dovolenku? „Väčšinou oddychujeme v záhrade, občas chodievame na predlžené víkendy mimo domu,“ vysvetľuje pani Betka. „Ja si najviac oddýchnem, keď som doma. Máme aj domácich miláčikov a v lete si našu pozornosť vyžadujú aj zelenina a ovocie, ktoré dozrievajú a ja ich priebežne spracúvam.“

Zákutie s pergolou a hojdačkou
Chodníček z andezitových platní, ktorý sa vinie takmer celou záhradou, vyskladala pani Betka. Vedie aj cez malebné zákutie s pergolou obrastenou jej obľúbenými ružami. Dá sa tu v tichu posedieť, oddýchnuť si a kochať sa. Foto: Miro Pochyba

Veľké množstvo rôznorodých kvetov zas inšpiruje pani Betku na výrobu krásnych záhradných kytíc. Sú pestré, jedinečné a v blízkom okolí už obľúbené. Držíme palce do ďalších rokov, nech elán do práce a radosť zo záhrady vydržia!

Text: Monika Felixová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku