Nečakaný zdroj živín? Hnojivo z nechtov podporí rast vašich rastlín

Viete, že rohy zvierat a vaše nechty môžu slúžiť ako prírodné hnojivo? Rohovina je bohatým zdrojom dusíka, ktorý podporí rast rastlín, a nechty zase ponúkajú jednoduchý spôsob, ako ekologicky vyživiť bylinky či izbovky.

Prírodné hnojivá rastlín z nechtov a rohov
Vedeli ste, že aj rohy či nechty môžu slúžiť ako prírodné hnojivo? Foto: Shutterstock

Pri pestovaní rastlín sa čoraz viac kladie dôraz na ekologické prístupy a prírodné hnojivá. Medzi tie menej známe a používané patrí rohovina. Ide o podrvené rohy a kopytá zvierat, ktoré sú inak odpadom pri živočíšnej výrobe. A nielen zo zvierat!

Rohovina – prírodné hnojivo z rohov a kopýt zvierat

Dôležité je rozlišovať medzi rohmi a parohmi, ktoré majú odlišnú povahu. Rohy sa nerozvetvujú a majú ich kozy, ovce, muflóny, kamzíky, zubry a hovädzí dobytok. Naopak, parohy, ktoré majú jelene, srnce, daniele či losy, sú rozvetvené a na výrobu rohoviny sa nepoužívajú.

Rohovina sa vyznačuje vysokým podielom dusíka (až do 14 %) a iných organických látok. Výhodou je, že je prírodná a uvoľňuje živiny postupne a rovnomerne, počas celého obdobia vegetácie.

Ako hnojivo je výnimočná tým, že je bezpečná aj pre vodné rastliny v jazierkach, pretože neohrozuje kvalitu vody ani vodné živočíchy. Okrem toho je vhodná na hnojenie všetkých druhov rastlín vrátane úžitkových. Rohovina výborne poslúži aj ako prídavok do kompostu, kde posilní dusíkatú zložku.

Kúsky rohov ako prírodné hnojivo
Rohovina sa vyznačuje vysokým podielom dusíka a iných organických látok. Foto: Shutterstock

Hnojivo z nechtov? Prečo nie!

Možno vás prekvapí, že hnojivo podobné rohovine môžeme získať aj z vlastných zdrojov – z nechtov. Čože? Hnojivo z človeka? Áno, naše nechty obsahujú rovnaký keratín ako rohy zvierat, vďaka čomu ich môžeme využiť ako prírodné hnojivo.

Ocenia ho nielen izbovky, ale aj vonkajšie rastliny, okrasné i úžitkové ako bylinky, vňaťová (ale aj iná) zelenina, dokonca ovocie. Tento materiál je výnimočný tým, že sa s ním prakticky nedá prehnojiť, čo je veľká prednosť.

Ako na to? Nastrihané nechty primiešame priamo do substrátu, ktorý použijeme na sadenie. Môžeme tiež nastrihané kôpky pozastrkávať do dierok, ktoré urobíme len tak prstom do pôdy v kvetináčoch. Dôležité je nezhromažďovať ich na jednom mieste – rovnomerné rozmiestnenie zaručí lepšie prijímanie živín. Ale i tak nehrozí niečo ako spálenie koreňov. Samozrejme, nepoužívame nechty s gélovou alebo lakovanou úpravou.

Nechty ako prírodné hnojivo na podporu rastu rastlín
Nastrihané nechty môžeme primiešať priamo do substrátu, alebo pozastrkávať do pôdy v kvetináči. Foto: Shutterstock

Kedy a kde využiť toto neobyčajné hnojivo

Nechty ako dusíkaté hnojivo sú ideálne na podporu rastu listov a vňate. Môžeme ich preto využiť na bylinky pestované v nádobách, ako sú bazalka, vňaťový petržlen, tymian či listové šaláty. Hoci pri vyšších dávkach môžu nepriamo potláčať kvitnutie a plodenie, pri izbových rastlinách tiež poslúžia ako skvelý zdroj živín.

Použitie vlastných „komponentov“ ako hnojiva prináša nielen úžitok pre rastliny, ale aj pocit prepojenia so záhradou. Čo viac im okrem bežnej opatery môžeme poskytnúť, ak nie kúsok z nás? 🙂

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock, Zuzana Smejová

Diskusie na tému článku