Nechajte sa očariť jemnou krásou okrasných cesnakov

V okrasnej záhrade nás medzi množstvom pestrých kvetov vždy upútajú tie s originálnou farbou, ale ešte viac tie s neobyčajným tvarom svojich kvetov alebo súkvetia. A to je práve prípad tvarovo ozaj svojských okrasných cesnakov.

Nechajte sa očariť jemnou krásou záhradných cesnakov

Súkvetie okrasných cesnakov skladajúce sa z desiatok kvietkov má nezvyklý guľovitý tvar umiestnený zvyčajne na vyššej, neraz až 150 cm vysokej stonke, takže pekne vyniká nad svojimi listami. Len je škoda, že tieto originálne a krásne rastliny sa na ozdobu našich záhrad využívajú relatívne menej, i keď majú aj veľa pestovateľských výhod.

Čeľaď cesnakovitých je veľmi rozsiahla a samotný rod Allium zahrnuje viac než 500 rôznych druhov. Všetky majú jeden spoločný znak, že ich kvety vyrastajú v okolíkatom súkvetí, po rozkvete vytvoria prevažne guľovité súkvetie a len niektoré majú pologuľovité či prevísajúce súkvetie. Jednotlivé kvety sú väčšinou hviezdičkovité alebo zvonkovité so širokou paletou výrazných farieb od bielej cez žltú, odtiene modrej, fialovej, ružovej až k tmavočervenej, často s kovovým leskom. Kvety majú 6 okvetných lístkov na báze mierne zrastených alebo celkom voľných.

Nechajte sa očariť jemnou krásou záhradných cesnakov

Pestovanie okrasných cesnakov

Cesnaky sú stepné a prérijné rastliny, ktoré si vyžadujú väčšinou teplé, slnečné a chránené stanovište ľahšou, priepustnou s pôdou s dostatkom vápna, nikdy nie zamokrenou. Sú väčšinou nenáročné a dobre znášajú i dlhšie trvajúce sucho, len niektoré druhy musíme na zimu prikrývať alebo pestovať v studenom skleníku. Na stanovišti ich ponechávame niekoľko rokov. Keď treba, tak ich presádzame koncom leta a začiatkom jesene po úplnom zožltnutí ich listov. Ak chceme zabrániť ich samovýsevu, odkvitnuté okolíky hneď odstránime, čím podporíme aj lepší vývoj cibule. Veľkou pestovateľskou výhodou je, že cesnaky, keďže obsahujú vo svojich bunkách ochranné látky, netrpia ani chorobami ani škodcami.

Nechajte sa očariť jemnou krásou záhradných cesnakov

Cibule týchto cesnakov majú rozličnú veľkosť i tvar, sú neraz obrastené tenšou alebo hrubšou ochrannou šupkou. Vysádzame ich od septembra do novembra a do takej hĺbky, ktorá zodpovedá ich veľkosti. Drobnejšie cibuľky vysádzame do hĺbky 6 – 8 cm a asi 10 – 12 cm od seba, vysoké druhy s veľkými cibuľami do hĺbky 10 – 15 cm hlboko a na vzdialenosť 15 – 30 cm.

Okrasné cesnaky množíme z dcérskych cibuliek alebo zo vzdušných pacibuliek, ktoré niektoré cesnaky tvoria. Môžeme ich množiť aj zo semena, ktoré má 2- až 3-ročnú klíčivosť a ktoré vysievame v máji. Mladé semenáčiky zakvitnú o 2 až 3 roky. Niekedy nechávame cesnaky na danom mieste splaniť samovýsevom.

Prehľad druhov podľa času kvitnutia

Allium karataviense

  • Kvitne v 4. – 5. mesiaci, patrí medzi najskoršie kvitnúce cesnaky, má pekne vyvinuté plody, vysoký je len 20 – 25 cm, tvorí mnohokvetý guľovitý okolík fialovoružových kvetov, široké listy majú kovový lesk a vydržia dlho do leta, znáša mierne zatienenie, je mrazuvzdorný, množí sa samovýsevom, semenáče kvitnú v 3. roku, je krásnou ozdobou skalky, pochádza z Turkestanu.

Allium nigrum (cesnak čierny)

  • Kvitne v 4. – 5. mesiaci, kvetný stvol je vysoký 80 – 100 cm, má veľký okolík zelenobielych hviezdicovitých kvetov, vyžaduje slnečné polohy, priepustné pôdy, pochádza z južnej Európya Malej Ázie.
Allium nigrum
Allium nigrum

Allium zebdanense

  • Kvitne v máji čistobielymi kvetmi v plochých okolíkoch vysokých 30 – 40 cm, je nenáročný, znesie polotieň, je vhodný do skalky i na rez, pod kríky i pod vyššie stromy kde splaňuje, pochádza z Libanonu.

Allium aflatunense

Kvitne koncom mája guľovitým okolíkom svetlofialových kvetov s purpurovými prúžkami na 80 – 100 cm vysokých stonkách, pochádza zo severného Iránu.

Allium aflatunense
Allium aflatunense

Allium narcissiflorum

  • Cesnak narcisokvetý, kvitne v 5. – 6. mesiaci v okolíku s fialovočervenými zvončekmi na stvole vysokom 15 – 30 cm, vyžaduje teplo, sucho, slnko, je vápnomilný a chúlostivý, vyžaduje dobrý zimný kryt, pochádza z južného Francúzska a severozápadného Talianska.

Allium neapolitanum

  • Cesnak neapolský – kvitne v 5. – 6. mesiaci bielymi rolničkovitými kvetmi, ktoré pekne voňajú na 15 – 30 cm okolíku, nie je mrazuvzdorný, preto ho musíme dobre chrániť alebo pestovať v kvetináčoch, veľmi ľahko sa rýchli a rozkvitnutý za oblokom dlho vydrží, využíva sa na rez a do väzieb, pochádza z Talianska, Španielska a južného Francúzska.
Allium neapolitanum
Allium neapolitanum

Allium roseum

  • Kvitne v 5. – 6. mesiaci ružovočervenými, zvončekovitými kvetmi na dlhých stopkách a na stvoloch vysokých 40 – 50 cm, vyžaduje humózno-piesčitú pôdu, hodí sa medzi trvalky a na rez, pochádza z južnej Európy.

Allium jesdianum

  • Kvitne od polovice mája do júna krásnymi purpurovoružovými kvetmi na stvoloch vysokých 75 – 120 cm, prezimujeme ho v studenom skleníku, hodí sa medzi trvalky a na rez, pochádza z Buchary.
Allium jesdianum
Allium jesdianum

Allium moly

  • Kvitne v 5. – 7. mesiaci v plochom okolíku, ktorý máva až 40 kvetov zlatožltej farby so zelenou strednou líniou, kvet vo váze vydrží až 3 týždne, kvetný stvol je vysoký 25 – 30 cm, hodí sa do skalky, na olemovanie záhonov, do skupinovej výsadby, je nenáročný, množí sa i samovýsevom, pochádza zo španielskych Pyreneí.
Allium moly
Allium moly

Allium sphaerocephalum

  • Kvitne v 5. – 8 mesiaci purpurovoružovými kvetmi na stvoloch vysokých 60 – 80 cm, je nenáročný, mnohostranne použiteľný medzi trvalkami i na rez, pochádza z južnej Európy a Malej Ázie.

Allium schubertii

  • Kvitne v júni a v okolíku má až 200 ružových kvietkov s tmavším prúžkom na každom plátku, a to na stonke vysokej 60 – 80 cm, zimujeme ho v chladnom skleníku lebo naše zimy neznáša, pochádza z Palestíny.
Allium schubertii
Allium schubertii

Allium kansuense

  • Kvitne v 6. – 7. mesiaci modrými kvetmi v pologuľovom okolíku, býva vysoký len 15 cm a jeho nitkové listy tvoria celistvý porast, pochádza z Číny.

Allium ramosum

  • Cesnak voňavý, kvitne v 6. – 7. mesiaci bielymi vonnými kvietkami so zeleným prúžkom na stvole vysokom 20 – 40 cm, jeho domovom je teplá východná Ázia.

Allium oreophilum

  • Kvitne v 6. – 7. mesiaci belavoružovými kvetmi na stvole vysokom len 15 – 20 cm, preto sa výborne hodí do skalky, vyhovuje mu piesčito-humózna pôda, pochádza z Kaukazu.

Allium tibeticum

  • Kvitne v 6. – 7. mesiaci červenofialovými kvetmi na stvole vysokom 15 – 20 cm, je nenáročný, hodí sa do každej pôdy, pochádza z Tibetu.

Allium christophii

  • Kvitne v 6. – 7. mesiaci na stvole vysokom 50 – 60 cm kvetmi jemne fialovej farby s kovovým leskom vo forme gule s priemerom 25 – 30 cm a ozdobné sú i jeho semenníky, vydrží i 26 °C mrazy; tento cesnak pochádzajúci z Perzie je jedným z najkrajších cesnakov a hodí sa i na rez a do trvalkových záhonov.

Allium caeruleum

  • Kvitne v 6. – 7. mesiaci azúrovomodrými kvetmi v guľovitom okolíku na stvole vysokom 50 – 60 cm, nie je úplne mrazuvzdorný, a preto ho cez zimu musíme prikryť, pochádza z ázijskej časti Ruska a hodí sa na rez a do trvalkových záhonov.
Rozdelenie cesnakov podľa ich použitia v okrasnej záhrade
Rozdelenie cesnakov podľa ich použitia v okrasnej záhrade

Allium atropurpureum

  • Kvitne koncom 6. – 7. mesiaci tmavopurpurovými a červenými kvetmi na stvole vysokom 40 – 60 cm, vyskytuje sa bohato v Maďarsku, na Balkáne a v Oriente.

Allium ostrowskianum

  • Kvitne v 6. – 7. mesiaci ružovočervenými jemne voňavými kvetmi s tmavšou strednou líniou na stvole vysokom 15 – 20 cm, vyžaduje slnečnú polohu, kyprú piesčitohlinitú pôdu, ktorá nesmie byť veľmi prevlhčená, pochádza zo západného Turkestanu a používa sa do skalky a na obruby záhonov.

Allium pulchellum

  • Cesnak jemný – kvitne v 6. – 8. mesiaci na stvole vysokom 30 – 60 cm fialovočervenými kvietkami na nerovnako dlhých stopkách, pochádza z Álp a z Balkánu.

Allium stipitatum

  • Kvitne v 7. mesiaci na stvoloch vysokých 70 – 80 cm fialovočervenými príjemne voňajúcimi kvetmi v okolíkoch širokých 10 – 15 cm, v prvom roku musíme výsadbu na zimu chrániť prekrytím vrstvou lístia, pochádza z Turkestanu.

Okrasný cesnak

Allium cyaneum

  • Kvitne v 7. – 8. mesiaci v malých okolíkoch horcovomodrými kvetmi na stvoloch vysokých 10 – 20 cm, vzdoruje zime, je vhodný do skalky. Pochádza zo západnej Číny.

Allium flavum

  • Kvitne v 7. – 8. mesiaci žltými zvončekovitými kvetmi na stvole vysokom 30 – 40 cm, je veľmi nenáročný, hodí sa do skalného vápenatého alpínia, vyskytuje sa v južnej Európe, na Balkáne, v Alpách a v Malej Ázii až po Kaukaz.

Allium giganteum

  • Kvitne v 7. – 8. mesiaci v tvare hustých žiarivých fialových až 20 cm veľkých guľových okolíkoch na stvoloch vysokých až 100 – 150 cm, pochádza zo strednej Ázie a Himalájí, hodí sa do trvalkového záhona a na rez.

Allium victorialis

  • Kvitne v 7. – 8. mesiaci v guľovitom súkvetí bielymi kvetmi so žltozeleným nádychom na stvoloch vysokých 30 – 60 cm, hodí sa na výslnie i do polotieňa, ľahko splaňuje,. nachádza sa v Európe, Ázii, Severnej Amerike.
Allium victorialis
Allium victorialis

Výhodou okrasných cesnakov je, že si medzi ich množstvom vždy prakticky nájdeme taký, ktorý sa nám hodí na naše použitie – či v skalke, či na obrubu chodníka, do podrastu pod dreviny, do trvalkovej, alebo letničkovej výsadby, ba i na rez do vázy a do kvetinových väzieb. Medzi cesnakmi je však i množstvo druhov, ktoré majú výborné využitie i v kuchyni ako výrazná korenina. Často sa cesnakovité rastliny využívajú i ako účinné liečebné podporné prostriedky.

Cesnaky rozkvitajú v priebehu celej jari a leta, takže pokrývajú svojou krásou celý vegetačný rok, navyše bývajú dekoratívne aj ich semenníky. Kvety často vydávajú svoju typickú cesnakovú vôňu, ale niektoré aj skutočne príjemne a originálne voňajú. Ich listy sú väčšinou prízemné, úzke, hladké, ale i ochlpené a neraz v čase kvetu už uvädajú a po odkvete zaťahujú.

 

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku