Nechajte škumpu omladnúť! Raz za niekoľko rokov potrebuje hlboký zmladzovací rez

Keď teraz škumpu hlboko zrežeme, vyrastie množstvo rovných výhonov s veľkými listami. Ukážeme vám, ako na to v niekoľkých krokoch.

Ako a kedy rezať škumpu vlasatú
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Škumpa vlasatá (Cotinus coggygria) má jemné oválne listy v rôznych odtieňoch zelenej a v lete drobné súkvetia pripomínajúce husté ružovkasté páperie. Pozoruhodné je aj jesenné sfarbenie, po ochladení sa farba listov premení na intenzívnu červenú. Tieto kríky sú nenáročné na pestovanie a ľahkým každoročným rezom ich udržíme v žiadanom tvare. Ak sa im však niekoľko rokov nevenujeme, stanú sa pomerne veľké.

Dobre reagujú na hlboký zmladzovací rez počas zimy. No takýto typ rezu vykonávame maximálne raz za niekoľko rokov. Nové výhony v nasledujúcej sezóne porastú zvislo nahor a ich listy budú väčšie ako obvykle.

Vhodné obdobie na rez: január – február

Krok za krokom: Ako rezať škumpu

1. Zrežeme hrubé konáre

Na hrubé konáre použijeme čistú ostrú pílku. Nebojíme sa ich zrezať na nízky peň. To, ako hlboko ker zrežeme, sa odrazí na jeho tvare v nasledujúcej sezóne. Ponechané pníky by mali mať výšku aspoň 60 cm. Príliš veľké konáre zrezávame po častiach.

zmladzovaci rez skumpa vlasata (2)
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

2. Skrátime tenké výhony

Tenké vertikálne výhony rastúce z pníkov skrátime na jednu výšku. To pomôže dosiahnuť rovnomernejší tvar, keď začnú z očiek vyrastať nové prúty.

zmladzovaci rez skumpa vlasata (1)
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

3. Na jar uvidíme výsledok rezu

Výsledok takéhoto rezu vyzerá drasticky, ale nebojte sa, škumpa začne na jar intenzívne pučať a rásť. Čoskoro zistíte, že pri dobrých vlhkostných pomeroch môžu výhony v júli prerásť aj vašu výšku.

Rastúca škumpa vlasatá po zmladzovacom reze na konci zimy
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

TOP TIP: Rez nad pukom

Najlepšie je vždy viesť rez nad pukom a nie pod ním, pretože ponechaná planá časť stonky je náchylná na odumieranie, čo môže ohroziť a spodnú čas konára.

Počas zimy na konárikoch vidíme väčšie, ale aj malé „prilepené“ puky. Ak ich nie je vidieť, na výhonku hľadáme zhrubnutie či horizontálnu svetlú líniu, ktoré naznačujú miesto s budúcimi pukmi. Režeme tesne nad týmto miestom. Samozrejme, pri hrubších pňoch puky nevidíme, ale na jar sa vytvoria.

Zmladzovací rez nad očkom smerujúcim von z kra
Rez vedieme nad očkom smerujúcim von z kra. Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Takto režeme aj

Zmladzovací rez sa dá použiť na mnoho druhov kríkov. Po takomto reze však zvyčajne nekvitnú.

Hlošina

Pri zmladzovaní vždyzelenej hlošiny (Elaeagnus × ebbingei) postupujeme šetrnejšie, hlboko zrežeme len každý tretí konár.

Paulovnia

Paulovnia (Paulownia tomentosa) Hlboko rezať ju môžeme až do jari. Keď chceme mať v záhrade obrovské, džungľu pripomínajúce listy, takýto rez jej doprajeme aj každý či každý druhý rok.

Kalina, vtáčí zob a zlatovka

Kaliny všetkých druhov (Viburnum), vtáčí zob (Ligustrum) aj zlatovka (Forsythia) znášajú raz za niekoľko rokov dobre tento typ rezu.

Galéria k článku

Text: Frances Tophill
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku