Nedarí sa vám dopestovať fakľu? Martin Čurda prezradí, čo je pri jej pestovaní kľúčové

Už niekoľko sezón sa snažím vypestovať fakľu a stále sa mi nedarí. Vraj neznáša veľa vody, preto už ani veľmi nezalievam, ale stále horko-ťažko len vyraší a vôbec nezakvitne. Môžete mi, prosím, poradiť, čo robím zle? Ďakujem.

Fakľa

Ak vás to aspoň trocha upokojí, hneď na úvod môžem povedať, že zďaleka nie ste sama a mnohým záhradkárom robí fakľa vrásky na čele. Nie je ju totiž ľahké vypestovať, ak nevezmeme do úvahy, odkiaľ pochádza.

Kráska z okraja púšte

Fakľa (Eremurus) je impozantná trvalka, ktorá dorastá do výšky až 120 cm, niektoré druhy až do 300 cm a kvety sa na rastline objavujú v júni až júli. No kľúčové je miesto pôvodu – fakľa totiž pochádza z okrajov púští v Ázii, a to mnohí záhradkári neraz podcenia. Veľa pôd na Slovensku je totiž ťažkých, ílovitých a studených – presný opak toho, čo fakľa potrebuje.

Fakľa

Kľúčová je správna výsadba

Táto krásna rastlina má krehké hľuznaté korene zaujímavého vzhľadu, ktoré pripomínajú morskú hviezdicu. Sadíme ich v auguste až septembri do vopred dôkladne pripravenej pôdy. Presnejšie, pripravíme špeciálne lôžko, ak máme ťažko priepustnú pôdu. Vykopeme jamu hlbokú až 50 cm a na dno dáme 20 cm hrubú vrstvu štrku. Potom nasypeme piesčitú pôdu, na ňu uložíme koreň a nakoniec zasypeme až do úrovne terénu opäť piesčitou hlinou. Samotná hľuza by mala byť v konečnom dôsledku asi 15 cm pod povrchom pôdy.

Nezabudnime ani na to, že s ohľadom na miesto pôvodu fakliam najviac vyhovuje slnečné stanovište a počas prvej zimy miesto výsadby chránime čečinou alebo hrubou nástielkou z popadaného lístia. A posledná informácia na záver – popri vyššie uvedenom budú fakle nádherne kvitnúť v priepustnej pôde bohatej na živiny.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie