Od jari s nami víta prvé slnečné lúče a neskôr sa spolu s nami lúči s poslednými teplými dňami v čase neskorej jesene. Hluchavka je bežná rastlina, ktorej sa venuje pramálo pozornosti.
V našich končinách sa vyskytuje v hojnom počte a u záhradkárov je často považovaná za inváznu burinu. Je však významnou medonosnou rastlinou, a tak je nesmierne cenná pre včelárov.
Zbiera sa však aj na liečebné účely. Rovnako ako to platí pri iných rastlinkách, v našej blízkosti sa vyskytuje vtedy, keď ju my a naši blízki potrebujeme. Hluchavka lieči ženské orgány, dýchacie cesty, harmonizuje tráviaci systém a detoxikuje organizmus.
Účinky hluchavky sú mnohostranné. Vylieči močové cesty, obličky, maternicu, vaječníky, má silné protizápalové účinky a lieči dýchacie cesty. Čistí krv a detoxikuje organizmus. Výnimočná je aj pri liečbe hemoroidov. Hluchavku je možné užívať vo forme čajov, tinktúr, obkladov či olejového macerátu.
Hluchavka má protizápalové, detoxikačné a močopudné účinky, blahodarne pôsobí na pohlavné orgány žien aj mužov.
Biela, žltá, purpurová… Viete, ktorá z nich je najviac liečivá?
Na našom území rastie niekoľko druhov hluchaviek a takmer všetky sú liečivé. Hoci všetky druhy hluchaviek pomáhajú, na liečebné účely sa zbiera najmä najznámejšia hluchavka biela (Lamium album), ktorá je zo zdravotného hľadiska najpopulárnejšia.
Jej žltá a purpurová sestra sa akoby strácajú v jej tieni napriek tomu, že majú podobné liečivé benefity. Hluchavky sú podobné žihľave a často sa považujú za burinu.
Hluchavku nájdete všade tam, kde rastie žihľava
Hluchavku nájdete takmer na celom území Ázie a Európy, vyskytuje sa väčšinou všade tam, kde rastie aj žihľava. V súčasnosti sa stáva aj súčasťou flóry Severnej Ameriky.
O používaní hluchavky boli zmienky už v prvom storočí. V Európe sa v ľudovom liečiteľstve objavuje až po pätnástom storočí s takmer všetkými účinkami, aké sú známe aj dnes. V 19. storočí bola oficiálne vyhlásená za liečivú bylinu.
V minulosti sa hluchavka využívala najmä pri liečení ženských problémov. Univerzálne lieči ochorenia močových ciest, zápaly dýchacích ciest a ústnej dutiny. Z hluchavky bielej a žltej zbierame samotné kvietky, u hluchavky purpurovej kvitnúce vrcholčeky vňate, na vonkajšie použitie môžete použiť zmes vňate všetkých troch druhov.
Hluchavka biela: V čom spočíva jej popularita?
V Európe sa pre svoje liečivé účinky používa už po stáročia. Je najpopulárnejšia z hluchaviek a predpokladá sa, že má najvýraznejšie liečivé účinky, čo je na škodu, lebo rovnako účinné sú aj iné druhy hluchaviek. V niektorých veľmi starých textoch sa dokonca uvádza ako najúčinnejšia hluchavka žltá.
Hluchavka biela má biele kvety a dorastá do výšky 30 až 100 cm. Najliečivejší z celej rastliny je kvet, ktorý je aj najčastejším predmetom zberu. Ak zbierate iné časti rastliny, najmä kvitnúce vrcholky, myslite na to, že na čaj budete potrebovať väčšie množstvo ako účinnejších kvetov.
Hluchavka obsahuje najmä éterické oleje, saponíny, flavonoidy, triesloviny, slizové látky, aminokyseliny, cholín, histamín a minerály – zinok, kremík, železo a vápnik.
Zber a sušenie hluchavky
Hluchavka biela kvitne od konca apríla až do októbra bielymi a smotanovo bielymi obojstrannými kvetmi. Zbierajú sa predovšetkým kvety za suchého počasia.
Zber kvetov nie je ľahký. Sú také drobné, že kým ich natrháte potrebné množstvo, poriadne sa zapotíte. Na cca 500 g sušených kvetov potrebujete natrhať približne 4 až 5 kg čerstvých kvetov. Kvety sa nesmú postláčať a zapariť, inak rýchlo zhnednú.
Sušíme ich v tieni, pri zrýchlenom sušení maximálne pri teplote 35 °C. Správne usušené kvety hluchavky hrkajú, majú bielu alebo žltkastú farbu, mierne horkastú chuť a sú takmer bez pachu. Vňať sušíme zavesenú vo zväzkoch. Skladujeme v tmavých nádobách, aby nedošlo k navlhnutiu a znehodnoteniu.
Liečivé účinky hluchavky bielej
Hluchavka biela lieči najmä dýchacie cesty, priedušky i pľúca, uvoľňuje hlieny, pomôže vykašliavať. Má protizápalové, detoxikačné a močopudné účinky, blahodarne pôsobí na pohlavné orgány žien aj mužov.
Zvonku sa používa ako obklad na mokvavé rany, vredy a kŕčové žily. Je súčasťou mnohých zmesí na liečbu prostaty. Pre ochranný vplyv slizu na sliznice a tiež protizápalové účinky trieslovín sa kvet hluchavky používa pri zápaloch ústnej dutiny a horných dýchacích ciest.
Hluchavka purpurová patrí medzi najsilnejšie ženské bylinky
Jej hlavnou prednosťou je liečba ženských ochorení, preto sa považuje aj za ženskú bylinku. Plnohodnotne nahradí svoju bielu príbuznú, rovnako obsahuje množstvo liečivých látok a navyše má univerzálnejšie použitie.
Podobne ako alchemilka, hluchavka pomáha pri ženských problémoch. Lieči zápaly, uzdravuje maternicu, upravuje menštruačný cyklus a zmierni silnú menštruáciu. Upokojuje a zmierňuje hormonálne výkyvy v čase menopauzy, po pôrode aj v rámci dospievania. Ako podporný prostriedok pomáha pri liečbe cýst a myómov.
Kombinovať ju môžete s alchemilkou, palinou, myším chvostom, materinou dúškou či s pamajoránom. Na psychickej úrovni ženám pomáha dozrieť, načúvať svojmu telu a dodáva prirodzenú ženskú energiu.
Hluchavka žltá pomôže pri problémoch s obličkami
Hoci hluchavka žltá nepatrí medzi oficiálne uznávanú liečivú bylinku, dokáže si poradiť s mnohými zdravotnými problémami. Je rovnako liečivá ako populárna hluchavka biela.
Jej doménou sú obličky a močové cesty. Známa bylinkárka Maria Treben spomínala, že ak máme k dispozícii hluchavku žltú, vyhneme sa operáciám súvisiacimi s obličkami. V ľudovej medicíne má hluchavka žltá nezastupiteľné miesto. Keďže obsahuje podobné látky ako hluchavka biela a hluchavka purpurová, aj ich použitie je podobné.
Liečivé účinky hluchavky žltej
Hluchavka žltá pôsobí dezinfekčne, má protizápalový účinok, používa sa na ochranu slizníc, hojí vyrážky a rany. Vlažný odvar ako kloktadlo pomáha pri bolestiach v krku. Tlmí kŕče, pomôže pri hnačkách, upokojí pri menštruácii.
Zvonka lieči na hemoroidy a análne trhliny. Obklady slúžia na urýchlenie hojenia zápalových alebo mokvajúcich rán, ekzémov a vyrážok, pomáhajú aj pri liečbe kŕčových žíl. Na poštípané miesto si taktiež môžete priložiť čerstvé listy hluchavky.
Kde hľadať hluchavku žltú
Nájdete ju na rumoviskách, v priekopách, lesoch a iných tienistých vlhkých miestach. Väčšinou ju objavíte v spoločnosti žihľavy. Dorastá do výšky až 50 cm. Kvety žltej hluchavky majú príjemnú vôňu, ktorá pripomína citrón a jemne sladkú chuť.
Najčastejšie sa zbierajú žlté kvety a kvitnúca vňať, ktoré obsahujú najviac liečivých látok. Aj listy a nekvitnúca vňať obsahujú podobné účinné látky ako kvety, ale menej koncentrované, využiteľné sú najmä na obklady a kúpele.
Kvety zbierajte za suchého počasia, najlepšie okolo poludnia. Sušte čo najrýchlejšie v tieni v tenkých vrstvách na suchom a vzdušnom mieste, prípadne pri maximálnej teplote 35 °C. Vysušenú bylinku skladujte v uzavretom tmavom pohári, je náchylná na navlhnutie. Ak zbierate listy, sušte ich v tieni, celú vňať bez kvetov zavesených vo zväzkoch.
Hluchavka ako liek
Trápi vás silný kašeľ? Siahnite po účinnej hluchavke
Hluchavka biela a žltá sú zázračnými pomocníkmi pri liečbe dýchacích ciest. Majú silné protizápalové účinky, riedia hlieny a uľahčujú vykašliavanie.
V čajoch ich môžete kombinovať s účinným pľúcnikom lekárskym, lipkavcom marinkovým, slezom nebadaným alebo zádušníkom brečtanovitým.
Zápaly močových ciest nám často znepríjemňujú leto
Infekty močových ciest nás neraz stretnú v tom najnevhodnejšom období. Skúste siahnuť po hluchavke, ktorá lieči mnohé ochorenia močových ciest a obličiek.
Pomôže aj s nutkavým pocitom na močenie a odporúča sa aj pre ľudí s oslabeným panvovým dnom a klesnutým močovým mechúrom (po operácii, pôrode, v starobe).
Detoxikačný čaj z hluchavky bielej
- 250 ml vriacej vody
- 1 lyžička sušených kvetov alebo 2 lyžičky čerstvých kvetov
Kvety prelejte vriacou vodou, zakryte, nechajte 10 až 15 minút vylúhovať a sceďte. Hluchavkový čaj má zlatistú farbu, príjemne vonia a dobre chutí. Pije sa trikrát denne maximálne tri týždne, po ktorých nasleduje dvojtýždňová pauza.
Čaj proti kašľu
- 1 lyžička sušených kvetov
- 400 ml vody
- med
Príprava je rovnaká ako pri detoxikačnom čaji. Dosladíme medom a pri kašli pijeme teplý čaj 2 až 3x denne medzi jedlom.
Tinktúra z hluchavky na ženské problémy
- 3 lyžice čerstvých kvetov hluchavky bielej alebo 1,5 lyžice sušených kvetov
- 300 ml bieleho alkoholu
Kvety zalejte kvalitným alkoholom a nechajte najmenej 14 dní v uzavretej fľaši, občas zmes pretrepte. Potom sceďte cez jemné sitko, gázu alebo kávový filter. Pri ženských problémoch pomáha 3x 8 kvapiek denne pred jedlom, pri nespavosti a psychických problémoch užívajte každý večer 10 kvapiek zriedených vo vode.
Obklad na vonkajšie použitie z hluchavky žltej
- 4 kopcovité lyžičky sušenej bylinky
- 500 ml vody
Bylinku vo vode povarte asi 10 minút, zakryté nechajte čiastočne vychladnúť. Vlažný odvar sceďte. Použite ako obklad alebo v dvojnásobnom množstve (1 liter odvaru) do kúpeľa. Pri obklade do vlažného odvaru namočte mäkkú látku a obklad prikladajte na postihnuté miesto po dobu 20 minút trikrát denne.
Hluchavka v kuchyni
Čerstvá hluchavková vňať sa dá konzumovať aj surová. Túto rastlinku môžete bez obáv, podobne ako žihľavu, pridať do smoothie, polievok či šalátov. Zaujímavo ňou môžete ozdobiť koláč aj tortu, alebo ju jednoducho pridajte do klasickej bublaniny.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…