Nedocenená jarabina: Rastie voľne v prírode a poskytuje výnimočne zdravé ovocie

Stretávame sa s ňou denne, sprevádza nás na ceste vo forme stromoradia na jej kraji alebo v parku ako súčasť mestskej zelene, kde tvorí výraznú a cennú zložku biodiverzity. Napriek tomu jej nevenujeme toľko pozornosti, koľko by si zaslúžila.

Nedocenená jarabina: Rastie voľne v prírode a poskytuje výnimočne zdravé ovocie

Okrem estetického efektu totiž poskytuje aj výnimočne zdravé ovocie. Jarabina patrí k našim pôvodným druhom a bežne sa vyskytuje v lesoch či remízkach. Poznáme viacero druhov jarabín, z ktorých sú popri záhradkársky najvýznamnejšej odrode Sorbus aucuparia najznámejšie práve Sorbus torminalis (brekyňa) a Sorbus aria (mukyňa). Obe sa vyznačujú jedlými plodmi, ich pestovanie v záhradách je však ešte okrajovejšie ako v prípade druhu Sorbus aucuparia. Brekyňa je v porovnaní s klasickou jarabinou menej odolná a náročnejšia na pôdu. Mukyňa je zasa určená najmä do teplých oblastí, kde dorastá až do výšky 25 m.

Nedocenená jarabina: Rastie voľne v prírode a poskytuje výnimočne zdravé ovocie
Oskoruša

Pestovanie je jednoduché

Jarabinu možno pestovať prakticky kdekoľvek. Na pôdny typ aj polohu je celkom nenáročná. Odvďačí sa však za hlbšiu pôdu, dostatočne zásobenú organickou hmotou. U nás sa jarabina pestuje prakticky bez hnojenia. Rovnako je to aj so závlahou, ktorú doplnkovo pridávame iba krátko po výsadbe. Jemné prihnojenie však nikdy nie je na škodu, rovnako ako závlaha v suchých letných mesiacoch. Na tú v prvých rokoch veľmi pozitívne zareagujú najmä veľkoplodé odrody.

Rez uplatňujeme na jarabinách iba v prvých rokoch po výsadbe, keď tvoríme základy budúcej koruny. V neskorších rokoch ponechávame stromy už rásť voľne bez rezu. Výhodou všetkých odrôd je, že nebývajú napádané chorobami ani škodcami. Vďaka tomu sa v záhradách pestujú bezpostrekovou technológiou v ekosystéme – výsledkom sú nadmieru zdravé plody bez akýchkoľvek rezíduí.


Nedocenená jarabina: Rastie voľne v prírode a poskytuje výnimočne zdravé ovocie

Zdravé plody

Plodmi jarabiny sú menšie malvičky, ktoré rastú v bohatých súplodiach. Obsahujú množstvo cenných nutričných látok, vitamínov a tiež cukry, farbivá a ďalšie látky. Dozrievajú počas jesenných mesiacov, teda v období, keď ich možno aj zberať. V prípade, že ich ponecháme na strome, neopadávajú, ale sa dlho držia na konároch.

V čerstvom stave sú plody pomerne suché a trpké, preto sa zväčša (tepelne) upravujú. Používajú sa na kompóty – buď samostatne, alebo v kombinácii s inými ovocnými druhmi. Možno ich použiť tiež na výrobu marmelád, sirupov, na sušenie ako súčasť čajových zmesí, ale tiež na výrobu výborných likérov. Menej známa a nedocenená forma spracovania je destilácia. Je to na škodu, keďže jarabina poskytuje veľmi kvalitný a mimoriadne chutný destilát, ktorý možno len odporúčať.

V neposlednom rade sú plody jarabiny v záhradách v zimných mesiacoch cennou a vyhľadávanou potravou našich operených spojencov. Poskytujú im cenné výživné látky a pomáhajú im prežiť zimu. Na túto skutočnosť preto myslime už pri zbere plodov a nikdy neoberajme zo stromov úplne všetky súplodia. Sýkorky, ako i ďalšie vtáky nám to neskôr oplatia pri zimnom čistení ovocných stromov, keď nás zbavia veľkého množstva prezimujúceho škodlivého hmyzu.

Nedocenená jarabina: Rastie voľne v prírode a poskytuje výnimočne zdravé ovocie

Odrody jarabiny

Koncentra

Odroda špeciálne vhodná na výrobu jarabinového koncentrátu. Jej prednosťou je najmä vysoký obsah vitamínu C.

Kubovaja 

Odroda vyniká najmä veľkými oválnymi oranžovočervenými plodmi, ich veľkosť zvykne presahovať 1 cm. Chuť je sladkokyslá, veľmi príjemná a vďaka absencii trpkosti a horkosti sú plody jedlé aj v surovom stave. Odroda je veľmi úrodná a mrazuvzdorná, stromy dosahujú výšku 6 až 10 m.

Moravská sladkoplodá

U nás najrozšírenejšia pestovaná odroda. Oproti klasickej divo rastúcej jarabine sa vyznačuje bujnejším vzrastom a väčšími plodmi s vyšším obsahom cukru a farbív. Malvičky majú červenooranžovú farbu a sladkokyslú trpkú chuť.

Nedocenená jarabina: Rastie voľne v prírode a poskytuje výnimočne zdravé ovocie
Moravská sladkoplodá

Sacharnaja

Názov odrody vychádza z vysokej cukornatosti plodov – až 13 %. Plody sú oranžovožlté, sladkokyslé, bez horkosti a trpkosti, veľmi podobné odrode Želtaja.

Krížence jarabiny

Sú známejšie a pestovanejšie. Vzišli z kríženia jarabiny s inými druhmi jadrového ovocia. Výsledkom týchto krížení je pomerne pestrá paleta odrôd zahŕňajúca v sebe gény jarabiny, arónie, hlohu, hrušky, mišpule či jablone.

Krížence sa oproti jarabinám vyznačujú zväčša nižším podielom vitamínu C, na druhej strane však obsahujú viac antioxidantov a antokyánov. Ich plody sú vhodnejšie na konzumáciu i spracovanie, keďže sa vyznačujú menej zvieravou chuťou a väčšími plodmi. Tu je prehľad najznámejších z nich.

Nedocenená jarabina: Rastie voľne v prírode a poskytuje výnimočne zdravé ovocie

Burka 

Botanik Mičurin uvádza, že danú odrodu vyšľachtil ako kríženca odrôd Sorbus aucuparia a Sorbus alpina, iné zdroje ju pokladajú za výsledok viacnásobného kríženia medzi Sorbus aucuparia a (Sorbus aria x Aronia arbutifolia). Odroda je mimoriadne odolná proti mrazom, úrodná, so sladkokyslými, červeno- až tmavohnedými plodmi – tie dosahujú oproti klasickej jarabine asi dvojnásobnú veľkosť a sú konzumovateľné už v čerstvom stave. Stromy dorastajú do výšky cca 2 až 3 m.

Dezertnaja

Odroda vzišla z viacnásobného kríženia druhov (Sorbus aucuparia x Aronia melanocarpa) a Mespilus germanica, čiže skrížením odrody Likernaja s nemeckou mišpuľou.

Nedocenená jarabina: Rastie voľne v prírode a poskytuje výnimočne zdravé ovocie
Odroda Dezertnaja

Považuje sa za najchutnejšiu mičurinskú odrodu. Stromy sú odolné proti mrazom, rastú pomaly, vďaka čomu nedorastajú do nadmerných veľkostí a sú zakrpatené (1,5 až 2,5 m), takže sa hodia i do menších záhrad. Plody sú stredne veľké, tmavočervenej farby, tvarovo podobné mišpuli a dozrievajú už v polovici augusta. Chuť je sladká, s jemne horkým podtónom po jarabine, obsah cukrov sa pohybuje na úrovni 10 %. Odroda je spoľahlivo a každoročne mimoriadne úrodná.

Granatina

Kríženec medzi druhmi Sorbus aucuparia a Crataegus sanquinea. Pokiaľ ho chceme pestovať vo vyššom pestovateľskom tvare, treba ho zaštepiť do jarabiny vtáčej. V prípade štepenia do arónie čiernoplodej rastie slabo, vďaka čomu sa hodí aj do menších záhrad. Samoopelivé kvety kvitnú neskoro a sú odolné proti mrazom. Plody dosahujú veľkosť asi 1 cm, sú pololesklé, tmavočervenej farby a dozrievajú koncom septembra. Obsahujú viac vitamínu C ako arónia a dajú sa všestranne spracovať. Chuť plodov je sladkokyslá, menej trpká. Odroda je veľmi úrodná, mrazuvzdorná a nebýva napádaná chorobami. Plody sú vhodné na konzervovanie aj výrobu destilátov.

Nedocenená jarabina: Rastie voľne v prírode a poskytuje výnimočne zdravé ovocie

Granatnaja

Medzidruhový kríženec medzi Sorbus aucuparia, Crataegus sanquinea a Crataegus laevigata. Vyznačuje sa najmä veľkými hranatými plodmi a atraktívnou granátovočervenou farbou (vnútri sú oranžové), ktorých veľkosť je porovnateľná s višňou. Chuť plodov je príjemná, sladkokyslá, nie sú trpké (alebo len mierne) a dajú sa využiť i v cukrárstve. Odroda dorastá do výšky 3 až 6 m, je veľmi úrodná a odolná proti mrazom. Napriek značným odporúčaniam sa nerozšírila a postupne sa vytratila. Stretnúť sa s ňou dnes je skôr rarita.

Likernaja 

Kríženec jarabiny a arónie (Sorbus aucuparia x Aronia melanocarpa). Ide o veľmi zaujímavého kríženca, materské rastliny sú jednoznačne rozpoznateľné nielen na plodoch, ale i listoch.

Nedocenená jarabina: Rastie voľne v prírode a poskytuje výnimočne zdravé ovocie
Odroda Likernaja

Súplodia sú stredne veľké (väčšie od arónie a menšie od jarabiny), plody sú veľké 12 až 15 mm, majú fialovočiernu farbu a jemnejšiu chuť – nie sú také trpké ako v prípade arónie. Uplatnenie majú podobné ako jarabina, ideálne sú však najmä na výrobu likérov. Odroda je mimoriadne odolná proti mrazom.

Tatarova 

Kríženec jarabiny a hrušky (Sorbus aucuparia x Pyrus sp.), tzv. sorbopyrus. Plody sú veľké, žltej farby, pripomínajú oskorušu. Výpestky sa v súčasnosti dajú občas komerčne zohnať i na Slovensku a v Čechách.

Titan

Odroda vzišla z kríženia S.aucuparia „Burka“ a Malus sp. (Pyrus sp. x Pyrus sp). Ide o 3 až 5 m vysoký strom plodiaci veľké pretiahnuté červenkasté až červenohnedé plody hranatého tvaru.

 

 

Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku