Ľudovo skalné ruže, botanicky skalnice, najznámejšia skalnica strechová. To je tá úplne najrozšírenejšia, ktorá kedysi naozaj pokrývala strechy, dnes skrášľuje skalky a spevňuje napríklad suché múriky.
Fascinujúci sukulent, ktorý nepotrebuje takmer nič a bude krásny, prežije zimné mrazy a ešte je aj užitočný ako liečivá bylinka.
Pestovanie skalníc
Záhradníkom skalníc zvládne byť každý. Najlepšie rastú do krásy v záhradách úplne nepovšimnuté. Darí sa im aj v črepníkoch, tam samozrejme striedma zálievka občas musí byť.
Množenie je veľmi jednoduché. Môj muž pravidelne na jar pri prechádzke záhradou odlamuje vyháňajúce ružice a postrká ich na nové miesta.
Väčšinou niekam do múrika či pomedzi kamenné schody. Taká ružica sa najprv chytí, zakorení, narastie. A následne sa začne rozširovať. Väčšinou do 3 rokov je na danom mieste parádna kolónia.
Kvitnutie
Skalnice kvitnú raz za život. Je to relatívne zaujímavý úkaz, kvitne spravidla len veľmi málo „ruží“ a po odkvitnutí rastlina umiera. Ale len tá jedna, z ktorej šiel kvet, takže spravidla žiadna zásadná strata a môžete si toto kvitnutie naplno užiť. Každý kvietok kvitnúcej skalnice strechovej má presne 12 lupienkov.
Bude to určite neprehliadnuteľný bod záhrady. V júli 2017 sa nám napokon takto vztýčil 40 centimetrov vysoký krásavec. Rástol približne od mája veľmi pomaly a postupne.
Uši, nos, krk, koža, ďasná – to všetko vylieči skalnica
Skalnica je popri kráse ešte aj užitočná. Najmä jej čerstvá šťava pomáha pri viacerých problémoch.
Spomeniem aspoň najznámejšie. Kvapká sa do uší pri ušných problémoch vrátane zápalu. Do nosa ako kvapky pri upchatých dýchacích cestách. Požuje sa pred spaním a vypľuje pri problémoch s paradentózou. Medzi najznámejšie účinky je potierať štípance od komárov či iného hmyzu.
Šťava pomáha likvidovať aj bradavice. Pri bolestiach krku sa dá k vylúhovanej šalvii pridať šťava z čerstvej skalnice a túto kombináciu kloktať.
Pleťová voda
Vhupli sme do horúcich dní. Ak sa obzeráte po niečom upokojujúcom na spálenú podráždenú kožu, môžete si spraviť expresne pleťovú vodu zo skalných ruží a uhorky.
Lístky popučíme a potrháme v rukách, pridáme uhorky, zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať do úplného vychladenia.
Scedíme do fľašky a skladujeme v chladničke, kde vydrží pár dní. Výsledok je príjemne zelenkavý a sviežo voňajúci. Nanášame na kožu a nezmývame.
Exotika do šalátu
Nič nebráni skalnú ružu aj v malom množstve konzumovať. Má detoxikačné účinky, pomáha tráveniu a má zaujímavú chuť. Je jemne kyslastá a svieža. Lístky sú relatívne tuhé, ale určite nie viac ako napríklad paprika.
V šaláte sa stratia ako nenápadná exotika, ak ich nakrájate na tenučké rezance a primiešate k zmesi zeleniny. Ochutiť stačí kvapkou olivového oleja, domácou vegetou a vínnym octom alebo len čerstvou citrónovou šťavou.
Medový skalnicový liečivý sirup
Nasekané lístky skalnice sa dajú premeniť aj na medový sirup. Postup je jednoduchý. Nadrobno nasekané lístky zalejeme medom tak, aby bol každý kúsok ponorený. Necháme postáť aspoň tri dni. Konzumujeme lyžicu denne. Buď ako krátku očistnú jarnú kúru alebo vyslovene ako podporu pri liečbe cýst a myómov.
Zber
Ak sa obávate, že by ste zberom narušili krásu ružíc, buďte bez obáv. Odoberajte podľa potreby len také množstvo dužinatých „lupeňov“, aké budete práve potrebovať.
Chyťte vždy jeden kus medzi palec a ukazovák a jemne kývajúc do strán vyťahujte. Oddelíte celý kúsok a pokiaľ takto neošklbete ružu úplne celú, určite si nikto zber ani len nevšimne.
Skalníc je mnoho
Skalníc je viacero druhov a niektoré môžete stretnúť aj bežne v prírode. U nás rastie skalnica výhonková. Natrafila som na ňu napríklad v lokalite Sivá Brada na Spiši, ktorú tvorí zaujímavý podklad z travertínu.
V záhradkárstvach je tiež relatívne široká ponuka skalných ruží, nielen skalnica strechová. Obľúbené sú napríklad skalnice pavučinaté, ktoré vyzerajú ako po nájazdoch snaživých pavúkov.
Text a foto: Martina Töröková
Kamarátka ma poprosila o uverejnenie diskusie, keďže som tu registrovaná: ,,Nev…