Svetlo je jedným z najdôležitejších faktorov pre úspešný život rastlín. Pomocou slnečného žiarenia si rastliny syntetizujú cukry nevyhnutné pre fungovanie ich organizmu.
Preto je úplne normálne, že keď rastlina nemá dostatok svetla, tak začne strádať, až pri stálom nedostatku zomrie. Akonáhle rastlina nemá optimálne svetlo, zvyšuje sa náchylnosť na zdravotné komplikácie a parazity, napríklad na strapky.
Tolerancia sa samozrejme líši podľa druhu, no veľa domácich pestovateľov robí chybu, že svojej rastline neprajú dostatok. V tomto článku vám prinášame tipy na to, ako zistiť, čo vaša rastlina potrebuje z hľadiska svetelných podmienok.
Zistite si o novej rastline informácie
Čím viac si toho o novokúpenej rastlinke prečítate, tým väčšie budú vaše šance na úspech. Svetelné podmienky sa často líšia podľa druhu, napríklad fitóniu by ste nemali pestovať podobne ako monsteru deliciosu. Pri zisťovaní druhu vám môže pomôcť štítok na kvetináči, no presnejšie vám ho určí aplikácia ako napríklad PlantNet. Najlepšie urobíte, ak nebudete z pribaleného štítku čítať svetelné nároky, častokrát je ten údaj nesprávny.
Keď o svojej rastline už budete vedieť viac, môžete ju umiestniť na stanovisko. Pri zvykaní rastliny na nové prostredie je lepšie, ak jej na začiatok dáte menej svetla. Komerčne sa totiž rastlinky pestujú v skleníkoch a náhle vystavenie priamemu svetlu by mohlo vašu rastlinu pripraviť o listy.
Nadbytok svetla zistíte skôr, než nedostatok
Pri nadbytku svetla rastlina reaguje okamžite. Medzi prvé znaky toho, že má svetla priveľa, patria hnedé fľaky po listoch, hlavne tých najviac vystavených svetlu. Niekedy sa tomuto javu hovorí aj spálené listy. S týmto problémom ste sa mohli stretnúť ak ste niekedy premiestnili rastlinu z interiéru von na priame slnko. Niektoré druhy na prebytok svetla reagujú aj zvädnutím listov. Je to prirodzená ochrana, rastlina sa snaží svetlu vystaviť čo najmenšiu plochu.
Nedostatok svetla sa nedá zistiť okamžite, musíte rastlinku sledovať počas viacerých týždňov. Hlavným znakom nedostatku svetla je takzvaná etiolizácia, teda jav, pri ktorom rastlina začne rásť abnormálne. Rastlinky väčšinou vyzerajú “natiahnuté” a majú menšie a svetlejšie listy ako predtým. Niektoré druhy môžu začať zhadzovať listy, ktoré vyzerajú, akoby zhnili. Jedinou pomocou je v tomto prípade presun bližšie k zdroju svetla.
Praktická orientácia podľa okien
Svetelné možnosti stanoviska v interiéri najlepšie zistíte podľa svetovej strany, na ktorú je otočené najbližšie okno. Južné okná dostávajú najviac svetla, teda sú vhodné pre svetlomilné druhy. Smerom na juh však môžete umiestniť akúkoľvek rastlinu, je však dobré ju položiť ďalej od okna.
Východné a západné okná sú na tom svetelne podobne i keď niektorí záhradkári tvrdia, že večerné svetlo zo západu zvykne rastlinu ľahšie spáliť. Nájdu sa však určite aj rastliny, ktoré dopestujete aj pri severnom okne. Svetlu dopadajúcemu na severné okno by však nemala stáť v ceste žiadna prekážka v podobe budovy alebo stromu.
Nemáte doma okno s optimálnymi svetelnými podmienkami pre novokúpenú rastlinu? Stále pre vás existuje riešenie v podobe umelého osvetlenia. Kedysi boli na trhu len fialovomodré svetlá, ktoré nevyzerali vôbec esteticky. Dnes si však môžete vybrať z množstva dizajnových svetiel pre izbové rastliny, ktoré sa dostávajú do módy. Dôležité je však nastaviť svetelný režim tak, aby na rastlinku nesvietilo 24 hodín.
Text: Matúš Puskeiler
Foto: isifa/Shutterstock
Je niekto alergický na niektoré rastliny v záhrade?