Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Vďaka izbovým rastlinám sa aj v interiéri môžeme obklopiť zeleňou.  Jednou z nich je aj obľúbená papraď – nefrolepka, ktorej sa darí najmä v kuchyni alebo kúpeľni.

Nefrolepka ako izbová rastlina
Foto: Shutterstock

Nefrolepka plná vitálnych, mierne prevísajúcich listov je pomerne odolná, hodí sa preto i pre pestovateľov začiatočníkov. Aj vďaka tomu je jedna z najobľúbenejších papradí, ktoré sa dajú pestovať vnútri.

Slovenský názov tejto paprade (Nephrolepis exaltata) pôvodom z trópov je odvodený z jej rodového latinského mena. Keďže jej pôsobivé listy môžu dorásť až do dĺžky jeden meter, dokáže v interiéri vytvoriť „wau“ efekt. Určite jej dožičme dostatok priestoru, aby mohla rásť do všetkých strán. Umiestniť ju môžeme na nižšie skrinky či samostatný podstavec na kvety.

Skvelo pôsobí tiež v závesnom kvetináči, z ktorého jej listy prevísajú dookola. Všade, kam ju dáme, vnesie závan džungle či lesnej nespútanosti a divokosti a upúta na seba pozornosť.

Viete, že…

…nefrolepka podľa štúdie NASA pomáha čistiť vzduch? Dokáže absorbovať formaldehyd uvoľňujúci sa z farieb, z lepidiel použitých na nábytku alebo z plynu pri používaní plynového sporáka.

Ako pestovať nefrolepku

Nefrolepka pôvodom z tropických lesných oblastí sveta vyžaduje polotieň a vyššiu vzdušnú vlhkosť, preto ju umiestnime ďalej od svetlých okien. Predídeme tak popáleniu listov i škodám spôsobeným prievanom.

Najdôležitejšie, čo je potrebné pri jej pestovaní okrem vhodného stanovišťa dodržať, je dostatok zálievky. Nemá totiž rada preschnutie, preto ju častejšie kontrolujeme. Prstami sa dotkneme pôdy v kvetináči a keď je suchá, zalejeme ju. Zvyčajne jej neprekáža, ani keď v podmiske po zálievke ostane stáť voda.

Nefrolepka vznešená
Foto: Shutterstock

Obvykle sa predáva v malých kvetináčoch, v ktorých však koreňová časť pomerne rýchlo preschne. Preto má zmysel rastlinu po zakúpení presadiť do väčšieho kvetináča. Substrát vytvoríme zo štyroch dielov viacúčelového kompostu a jedného dielu piesku a doplníme hrsťou pomaly sa uvoľňujúceho hnojiva.

Po presadení môžeme kvetináč vložiť do okrasnej nádoby, ktorá zároveň poslúži ako podmiska. V lete z času na čas ponoríme celý koreňový bal aj s kvetináčom do vody. Keď dobre nasiakne, necháme ho odkvapkať a vrátime do nádoby či na podmisku. Podobne sa dajú počas leta sem-tam „zavodniť“ aj iné druhy izbových rastlín.

Vhodná starostlivosť a stanovište

Darí sa jej zvyčajne v kúpeľniach a kuchyniach, kde je prirodzene vysoká vzdušná vlhkosť, inde ju niekoľkokrát týždenne rosíme na listy.

Odumreté či odumierajúce listy odstraňujeme z bázy rastliny, to podporí rast nových. Hnojíme od jari do jesene vyváženým hnojivom určeným pre rastliny okrasné listom, najlepšie polovičnou dávkou, aká je odporúčané na obale.

Starostlivosť o izbovú papraď - nefrolepku
Foto: Shutterstock

Ako rozmnožiť nefrolepku

1. Rozrežeme koreňový bal

Rastlinu vyberieme z kvetináča aj s koreňovým balom. Položíme ju nabok a pozrieme sa, či je dostatočne prekorenená. Aby sme ju mohli rozdeliť, mali by sme vidieť veľa vláknitých koreňov. Koreňový bal pridržíme a ostrým nožom ho rozrežeme presne na polovicu.

TOP TIP

Rastlinu jednoduchšie rozdelíme, keď jej listy pri množení pridržíme smerom od koreňového balu. Následne od seba rozdelené korene odtiahneme.

2. Vložíme do väčších kvetináčov

Nájdeme dva kvetináče, ktoré sú o trochu väčšie ako pôvodný. Do polovice ich naplníme substrátom, ako je popísané vyššie. Vložíme rozdelenú rastlinu, bal zanoríme do substrátu a dosypeme ďalší substrát až po okraj. Mierme utlačíme, postavíme na podmisku a výdatne zalejeme.

Galéria k článku

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie