Nekupujte plastové vence! Vyrobte si prírodný, ktorému nevadí ani dážď a zima

Vedeli ste, že veniec môžete vytvoriť aj z rastúcich rastlín? Ukážeme vám výrobu záhradnej dekorácie z nenáročných skalných ruží, ktorá môže budúci rok aj vykvitnúť. Skrášli záhradné posedenie alebo ju môžete použiť na dušičky.

Veniec zo skalných ruží

Vence patria medzi najobľúbenejšie záhradné dekorácie, či už ich položíme na stôl, alebo zavesíme na špagát na dvere či bránku. Na ich výrobu dobre poslúžia minimalistické drôtené konštrukcie, ktoré umožnia jednoduché uchytenie rastlín. K dispozícii sú aj konštrukcie, tzv. korpusy, hneď z niekoľkých drôtov, ktoré možno vyplniť substrátom. Vznikne tak vlastne jednoduchá nádoba na vysadenie rastlín.

Keďže sa do nej vojde výrazne obmedzené množstvo pestovateľského substrátu, zvolíme len nenáročné, ideálne kobercovo rastúce skalničky. Krásny veniec na stôl môže vzniknúť napríklad zo skalných ruží (Sempervivum) a rozchodníkov (Sedum). Obidva spomenuté rody sú schopné rásť aj v naozaj extrémnych podmienkach. Vďaka sukulentnému charakteru im vyhovuje plné slnko a dobre znesú aj nedostatok vody.

Veniec zo skalných ruží a rozchodníkov

Tento prírodný veniec znesie každé počasie

Veniec teda môže byt dlhodobo položený na záhradnom stole alebo na inej podložke. Podľa počasia a vlhkosti ho zľahka pokropte vodou. Na jedálenskom stole je vhodné podložiť ho nízkou sklenenou misou alebo tanierom, aby sa voda nerozlievala. Výhodou podložky je aj možnosť nasiaknutia podkladového machu vodou, vďaka čomu zostane pestovateľský substrát dlhšie vlhký, čo oceníme v horúcich dňoch.

Aj zimu by mal veniec bez ťažkostí prečkať. Ak chceme mať istotu, prenesieme ho napríklad do skleníka alebo ho uložíme do pareniska, kde ho občas zalejeme. Po čase veniec upravíme, prípadne niektoré rastliny vymeníme. Ak totiž skalná ruža rozkvitne, jej ružica zanikne, a ak nevytvorila dcérske rastliny, ostane po nej voľné miesto. Dosadiť novú rastlinu nie je zložité. Vymeníme pôvodný substrát, alebo dosypeme nový. Koreňový bal novej rastliny opatrne zmenšíme, aby sa do korpusu dobre vošla, a vysadíme ju.

Krok za krokom: Vyrábame veniec zo skalných ruží a machu

Do venca sa najviac hodia skalné ruže a rozchodníky jemnej štruktúry. Zo skalných ruží môžeme použiť rôzne odrody, no vhodnejšie sú tie s malými ružicami. V prípade rozchodníkov sa dobre uplatnia druhy s mierne prevísajúcimi výhonmi, ktoré budú z venca voľne padať. Výsadbu môžeme zvoliť „tón v tóne“ ako v tomto prípade alebo využijeme farebné odrody.

1. Príprava

Výroba prírodného venca zo skalných ruží

Okrem skalničiek potrebujeme špeciálny drôtený korpus, záhradný substrát a mach, ktorý nájdeme napríklad vo svojej záhrade.

2. Korpus na výsadbu

Korpus na výsadbu skalničiek v tvare venca

Korpus umožňujúci výsadbu rastlín kúpite v špecializovanom obchode s floristickými potrebami. Dá sa však aj vyrobiť zo silného drôtu.

3. Vrstva machu

Vrstva machu v prírodnom venci

Dno korpusu vystelieme vrstvou machu. Ideálne použijeme taký druh, ktorý vytvára nízky porast, dobre drží pohromade a dá sa s ním ľahko pracovať.

4. Substrát

Substrát v korpuse na výrobu prírodného venca

Dno vyložené machom zasypeme tenšou vrstvou záhradného substrátu. Môže sa použiť aj bežná záhradná pôda, oveľa lepšie drží vodu.

5. Rastliny

Skalné ruže

Rastliny vyberieme z kvetináča a z koreňov oberieme pestovateľský substrát. Jedine tak sa vojdú do korpusu naplneného novým substrátom.

6. Skalné ruže

Skalné ruže

Skalné ruže vysádzame po jednej ružici aj vo väčších skupinách. Menšie ružice si ponecháme na vyplnenie prázdnych miest.

7. Rôzne odrody a rozchodníky

Výroba prírodného venca zo skalných ruží

Do venca vysadíme niekoľko rôznych odrôd, ktoré sa líšia veľkosťou ružice či farbou. Môžeme pridať aj rozchodníky.

8. Umiestnenie

Prírodný veniec zo skalných ruží

Veniec položíme na stôl bez podložky alebo s podložkou, tú oceníme najmä na jedálenskom stole.

 

Text a realizácia: Ing. Lucie Peukertová
Foto: Ing. Lucie Peukertová
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku