Súkvetia tejto rastliny obľubujú včely, motýle a ďalší užitočný hmyz, z jej listov si môžeme pripraviť lahodný čaj alebo ich využijeme do šalátov.
Trendová agastacha (Agastache) poteší najmä milovníkov trvaliek a kvetinových záhonov. Ide o vďačnú a zatiaľ príliš neopozeranú trvalku.
V období, keď nekvitne, ju spoznáme podľa typickej anízovo-feniklovej vône. Jej intenzita, či dokonca charakter, sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho druhu i odrody. Niekedy vôňa pripomína dokonca mätu či gáfor. Vďaka tomu má schopnosť odpudiť dotieravý hmyz či škodce.
Pestovanie agastache
Vyhovujú jej slnečné, teplé a suchšie miesta s dostatočne priepustnou pôdou. Rastline nesvedčí umiestnenie v polotieni ani tieni, prekáža jej tiež trvalo vlhká pôda. Neznáša zimné vlhko.
Vysadené rastliny zavlažujeme dovtedy, kým sa zakorenia. Neskôr im postačí slabšia zálievka, a to vo veľmi suchých a horúcich dňoch. Prihnojovanie nie je potrebné. Zaštipovaním výhonkov na jar môžeme docieliť hustejšie trsy. Rastlina nebýva napádaná chorobami ani škodcami, akurát na nevhodných stanovištiach sa môže objaviť múčnatka.
Cenné je najmä jej dlhé obdobie kvitnutia, ktoré trvá od začiatku leta až do jesene. Hoci ide o krátkovekú a nie spoľahlivo odolnú rastlinu, v ideálnych podmienkach sa zvykne šíriť samovýsevom. Získať mladé rastliny nie je zložité, stačí, keď po odkvitnutí ponecháme časť súkvetí na rastline, aby semienka dobre dozreli. Takto získame dostatok mladých rastlín v ďalšej sezóne. Ponechané súkvetia prispejú aj k zaujímavému zimnému efektu.
Kedy a kam ju vysadiť
Jedince s pevným koreňovým balom vysádzame na jar alebo počas leta. Pri letnej výsadbe je dôležitá pravidelná závlaha. Agastachu vysádzame do menších aj väčších skupín, tak sa ukáže v plnej nádhere.
Využijeme ju v zmiešaných kvetinových záhonoch, v prírodne poňatých záhradách, vo výsadbách v štrkových plochách, na kvetinových múrikoch, v skupinách s okrasnými trávami, bylinkami, v predzáhradkách a v kvetináčoch. Jednotlivé odrody sa od seba odlišujú aj výškou, ktorá môže byť od 40 do 160 cm.
Druhy agastache, ktoré uplatníte aj v modernom výsadbách
V ponuke záhradníctiev sa táto rastlina objavila len pred pár rokmi, no úsilím šľachtiteľov sa ponuka odrôd za posledné obdobie výrazne rozšírila.
Novinky charakterizujú sýtofarebné súkvetia, najčastejšie fialové, modré, ružové, ale aj bordové, biele i oranžové. Neraz sú i viac odolné v porovnaní s pôvodným druhom. Zaujímavé sú aj jedince s nápadným zelenožltým olistením.
Agastacha oranžová ‘Apricot Sprite’ (Agastache aurantiaca)
Tvorí husto rozvetvené trsy. Má striebristozelené listy a nápadné, exoticky pôsobiace oranžové kvety. Ide o chúlostivejší druh, no v lete je šperkom kvetinového záhona. Vynikne v skupinách a aj v kvetináčoch.
v × š.: 80 × 40 cm
Agastacha vráskavá ‘Blue Fortune’ (Agastache rugosa)
Tvorí mohutné trsy, bohato kvitne bledofialovými súkvetiami. Vyniká výraznou arómou, zvykne prezimovať a dobre sa samovysieva. Uplatní sa v zmiešaných kvetinových záhonoch a v moderných výsadbách s trávami.
v × š.: 70 × 50 cm
Agastacha feniklová ‘Golden Jubilee’ (Agastache foeniculum)
Pozoruhodný nižší a kompaktnejšie rastúci druh a odroda. Vyniká limetkovo zelenými listami, ktoré príjemne kontrastujú s kratšími fialovými súkvetiami. Intenzita farebnosti listov sa počas sezóny mení.
v × š.: 50 × 50 cm
Agastacha mexická ‘Red Fortune’ (Agastache mexicana)
Nielen náš pohľad, ale i užitočný hmyz a motýle láka krásnymi ružovočervenými súkvetiami. Patrí k citlivejším druhom. Má jedlé listy aj kvety, vynikne v kombinovaných výsadbách s inými trvalkami.
v × š.: 100 × 60 cm
Agastacha vráskavá ‘Alabaster’ (Agastache rugosa)
Vyniká veľmi bohatým kvitnutím, súkvetia sú mohutnejšie a kvety čisté biele. Táto odroda okolo seba šíri výraznú gáfrovo-mätovú vôňu. Uplatní sa v moderných výsadbách spolu s trvalkami aj trávami. Kvitne veľmi dlho.
v × š.: 70 × 50 cm
Fotogaléria
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…