Pakosty nepatria k rastlinám, ktoré si v záhrade všimneme na prvý pohľad. Hoci pomerne dlho kvitnú, ich úloha je iná – zakryť pôdu či vyplniť medzery.
Pakosty zdobia počas celého leta a neraz aj začiatkom jesene skôr menšie, zato však sýto sfarbené modré, fialové alebo ružové kvety. Za okrasné považujeme aj množstvo tvarovaných listov.
Pakosty (Geranium) prirodzene rastú aj vo voľnej prírode. Šľachtenie prinieslo nové druhy aj odrody s jednoduchými i plnými kvetmi. Prednosťou týchto trvaliek je ich nenáročnosť, odolnosť, dlhovekosť a predovšetkým bohaté kvitnutie. Kvety mávajú najčastejšie jednofarebné, okrem už spomínaných farieb aj biele, zvyčajne doširoka roztvorené. Listy pakostov sú delené, niekedy aromatické. V predajnom sortimente nájdeme nižšie aj stredne vysoké druhy či odrodu s celoročne purpurovými listami.
Uplatnenie nájdu všade
Sadíme ich do skupín, nie po jednom. Okrem toho, že atraktívne kvitnú, mnohé plnia funkciu pôdopokryvnej zelene. Pokiaľ ide o využitie, uplatnia sa v tradičných vidieckych záhradách, v prírodných výsadbách, ale aj v moderných kompozíciách, v mobilnej zeleni, v kvetináčoch, ale aj vo vertikálnych výsadbách. Medzi ich prednosti patrí aj to, že nebývajú napádané chorobami ani škodcami a veľmi dobre sa rozmnožujú delením trsov.
Kde sa bude pakostom dariť?
Pakostom vyhovuje polotieň s mierne vlhkou, priepustnou a humóznou pôdou. Príliš sa im nedarí na suchých a slnečných stanovištiach, i keď mnohé druhy po dobrom zakorenení tolerujú sucho.
Rastliny s koreňovým balom vysádzame do kvalitne pripravenej pôdy obohatenej kompostom. Do skupiny sústreďujeme viac kusov v primeraných rozstupoch. Na záhony pod stromy ich sadíme začiatkom jesene.
Vysadené rastliny dobre zavlažujeme, neskôr im postačia občasné dažďové zrážky alebo doplnková zálievka v čase najväčších horúčav. Okolo vysadených rastlín môžeme na jar rozsypať jemnejší kôrový mulč. Každoročne na jar tieto trvalky prihnojujeme kompostom alebo viaczložkovým hnojivom, odmenia sa bohatým kvitnutím.
Nechajte sa inšpirovať
Pakost krvavý (Geranium sanguineum)
Dlho kvitnúci druh má menšie delené listy s výraznou žilnatinou a množstvo ružovofialových kvetov. Obľubuje pôdy s vyšším obsahom vápnika, dobre toleruje sucho. Uplatní sa v zmiešaných kvetinových záhonoch, v prírodných výsadbách aj na brehoch jazierok.
v. × š.: 40 × 40 cm
Pakost podzemkatý (Geranium macrorrhizum)
Tento nízky a nenáročný druh zaujme sýtoružovými kvetmi a dlaňovitými delenými listami. Rýchlo rastie a v ideálnych podmienkach vytvára pekný pokryv pôdy. Prospieva v polotieni aj na slnku a toleruje sucho.
v. × š.: 35 × 35 cm
Pakost lesný (Geranium sylvaticum)
Vytvára husto olistené a bohato kvitnúce porasty s menšími fialovými kvetmi. Hodí sa do prírodných výsadieb a chalupárskych záhrad. Vynikne na väčších plochách, samostatne aj v kombinácii s inými kvitnúcimi trvalkami.
v. × š.: 60 × 40 cm
Pakost himalájsky (Geranium himalayense)
Vyšší druh s veľmi atraktívnymi fialovými kvetmi, ktoré môžu byť jednoduché aj plné, zažiari v zmiešaných kvetinových záhonoch a v kvetináčoch. Potrebuje výživnú, mierne vlhkú až suchšiu pôdu a polotieň. Na slnku sa mu darí len vo vlhkejšej pôde.
v. × š.: 60 × 40 cm
Pakost kantabrijský ʻBiokovoʼ (Geranium × cantabrigiense)
Pôvabná odroda s bielymi kvetmi a nápadnými ružovými tyčinkami je vzrastovo nižšia. Atraktívne sú aj listy, ktoré sa počas jesene pekne vyfarbujú. Bohato sa rozrastá a tvorí súvislejší hustý pokryv. Dobre toleruje sucho. Uplatní sa na okraji záhonov, pri chodníkoch aj v skalkách.
v. × š.: 25 × 25 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ma niekto sortu hurmikaki ktora nie je trpka, ktora sa da jest rovno zo stromu b…