Nenáročná izbovka s výraznými listami, ktoré pripomínajú melón. To je pieprovec striebristý

Obzeráte sa po ďalšej izbovej rastline? Možno sa vám zapáči táto menšia a pomerne nenáročná izbová rastlina s lesklými vzorovanými listami.

Pieprovec striebristý (Peperomia argyreia)
Foto: Shutterstock

Pieprovec striebristý

Pieprovec striebristý (Peperomia argyreia) je nenáročná izbová rastlina, ktorá interiér ozdobí svojimi netradičnými pruhovanými listami. Kompaktná rastlina dorastá do veľkosti približne cca 30 × 30 cm a zľahka zakrýva okraje kvetináča.

Navyše, jej elegantný vzhľad nie je podmienený žiadnou zložitou pestovateľskou technikou. Jediné, čo vyžaduje, je presadenie raz za tri roky. Pieprovcu vyberieme svetlé miesto, kde nedopadá priame slnko. Pri výbere stanovišťa myslíme tiež na to, že listy najlepšie vyniknú na pozadí obyčajnej steny. Inak mu vyhovuje teplo a sucho s občasným zahmlievaním počas najhorúcejších dní.

Melónová odroda peperomie

Pieprovec striebristý sa prezýva aj melónový, prípadne sa predáva ako odroda ‘Watermelon’, i keď s melónom nemá botanicky nič spoločné. Akurát výrazné pruhovanie na okrúhlych lesklých listoch pripomína sfarbenie na šupke tohto obľúbeného šťavnatého ovocia. Aj keď ho pestujeme pre nádherné listy, v lete sa na stonkách vyčnievajúcich nad listy objavujú málo výrazné žltozelené a drobné súkvetia.

Vo voľnej prírode by sme tento druh našli na severe Južnej Ameriky, kde sa mu dobre darí v škvrnitom tieni pod baldachýnom z listov stromového poschodia džungle. Aby sme napodobili jeho prirodzené stanovište, umiestnime ho ďalej od priameho slnka, ale na svetlé a teplé miesto.

Pieprovce sú rastliny veľmi náchylné na hnilobu, takže zabezpečíme, aby kvetináč nikdy nestál vo vode a aby substrát nebol príliš premáčaný. Kvetináč musí mať tiež dostatok odtokových otvorov.

Pieprovec odroda Watermelon
Foto: Shutterstock

Vhodné podmienky na pestovanie

Pieprovcu vyhovuje stredne svetlé stanovište s teplotou 18 – 24 °C, mimo priameho slnka a prievanu.

Počas suchého horúceho leta príležitostne rosíme, aby sme zvýšili vzdušnú vlhkosť. Pred každou zálievkou necháme substrát preschnúť, čo skontrolujeme vizuálne. Suchý substrát je výrazne bledší ako vlhký. Zalievame opatrne a prebytočnú vodu z misky vylejeme.

Zaujímavosť

Stonka i listy pieprovca sú krehké, preto s ním zaobchádzame opatrne.

Postup: Ako ho rozmnožiť pomocou listových odrezkov

1. Odstrihneme list so stonkou

Vyberieme mladý, zdravý a nepoškodený list a opatrne ho aj so stonkou odstrihneme z materskej rastliny. Stonku následne odstránime.

postup rozmnozenie pieprovec 1
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

2. Rozrežeme list na polovicu

Aby sme znížili stratu vlhkosti, list rozrežeme priamym rezom na polovicu pomocou ostrých nožníc.

postup rozmnozenie pieprovec 2
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

3. Vložíme do nádoby

Vložíme reznou stranou do pripravenej nádobky s vlhkou a dobre premiešanou zmesou perlitu a viacúčelového kompostu v pomere 50 : 50.

postup rozmnozenie pieprovec 3
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

4. Zakryjeme a uložíme

Nádobku zakryjeme priehľadným plastovým vrchnákom a uložíme pri teplote 20 °C mimo priameho slnka. Udržiavame v nej miernu vlhkosť. Kryt odstránime, keď odrezky zakorenia.

postup rozmnozenie pieprovec 4
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

TOP TIP

Na zálievku používame vychladnutú prevarenú vodu. Snažíme sa nezmáčať listy, sú totiž náchylné na zahnívanie.

Kde kúpiť pieprovec?

Ide o pomerne bežne predávanú izbovú rastlinu, avšak v rôznych odrodách. Zakúpiť sa dá v kvetinárstvach, ale aj v záhradných centrách či na internete.

Galéria k článku

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock, Jason Ingram/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie