Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta?

Typicky žltými kvetmi vnášajú rudbekie do výsadieb hrejivú atmosféru leta. Patria k najmenej náročným záhradným rastlinám, kvitnú bohato a dlho.

Rudbekie
Foto: Shutterstock

Trvalky rudbekie (Rudbeckia) sa v našich záhradách pestujú dlho. Už v minulosti nechýbali v predzáhradkách či kvetinových záhonoch a neraz sa samovýsevom rozšírili aj na ďalšie miesta v rámci záhrady.

Kým kedysi sa pestovala najmä rudbekia srstnatá, v súčasnosti sa k nej pridalo aj niekoľko ďalších odolnejších druhov a nových odrôd. Zvoliť si môžeme nižšie aj stredne vysoké druhy. Ich prednosťou je nielen životaschopnosť, ale práve množstvo kvetov a dĺžka kvitnutia. Prvé súkvetia rozkvitajú začiatkom leta a posledné na jeseň. Ak odkvitnuté kvety ponecháme na rastline aj počas zimy, stanú sa prirodzenou zimnou dekoráciou a zároveň útočiskom pre drobné užitočné živočíchy.

Rudbekie vyniknú v zmiešaných kvetinových záhonoch alebo v kvetinových ostrovčekoch, v predzáhradkách, v skupinách s okrasnými trávami a pred skupinami krov. Vyššie druhy sa uplatnia pri plotoch a poslúžia aj na rozdelenie priestoru. Hodia sa do tradičných vidieckych záhrad a aj do moderných výsadieb. Nižšie druhy a kultivary porastú aj v kvetináčoch na slnečných balkónoch a terasách. Kvety vydržia dlho vo váze a dajú sa aj sušiť.

Motýľ na rudbekii
Foto: Shutterstock

Rudbekie obľubujú slnečné miesta a ich pestovanie je jednoduché

Tieto trvalky obľubujú slnečné a teplejšie miesta s ľahšou, priepustnou a výživnou pôdou. Hoci im viac vyhovujú mierne vlhké pôdy, po dobrom zakorenení tolerujú krátkodobo aj sucho. Väčšina druhov sa v ideálnych podmienkach rýchlo rozrastá, a preto je dobré vyhradiť im dostatok miesta.

S koreňovým balom si rudbekie môžeme vysadiť počas celej sezóny, pričom jedince, ktoré vysadíme v lete, treba intenzívnejšie zavlažovať. Rastliny bez koreňového balu vysádzame skoro na jar alebo začiatkom jesene.

Pestovanie rudbekií je jednoduché. Na jar im doprajeme dávku hnojiva alebo kompostu, v lete nezabúdame v suchších obdobiach na doplnkovú závlahu. Občas je potrebné zredukovať príliš rozrastené trsy. Odkvitnuté kvety odstránime až v predjarí. Rudbekie rozmnožujeme delením skoro na jar alebo po odkvitnutí. Nie sú napádané škodcami ani netrpia chorobami.

Rudbekia plstnatá (Rudbeckia subtomentosa)

Rudbekia plstnatá
Rudbekia plstnatá, foto: Shutterstock

Krásny a menej známy druh s mimoriadne trvácimi kvetmi, ktoré majú netradičné úzke okvetné lístky. Kvitne koncom leta a vytvára husté trsy. Nevyžaduje prihnojovanie, potrebuje však dostatok vlahy. Znesie aj polotieň.
v. × š.: 120 × 40 cm

Rudbekia žiarivá (Rudbeckia fulgida)

Rudbekia žiarivá
Rudbekia žiarivá, foto: Shutterstock

Vďačný, životaschopný a veľmi bohato kvitnúci druh. Má viacero pekne kvitnúcich odrôd. Kvitne dlho, vytvára súvislejšie porasty. Uplatní sa v zmiešaných kvetinových záhonoch aj v kvetináčoch na slnečných balkónoch a terasách.
v. × š.: 70 × 50 cm

Rudbekia strapatá (Rudbeckia laciniata)

Rudbekia strapatá
Rudbekia strapatá, foto: Shutterstock

Vyšší druh, ktorý tvorí mohutnejšie trsy, má väčšie lesklé delené listy. Kvitne celé leto a začiatkom jesene. Uplatní sa pri plotoch, v pozadí kvetinových záhonov a poslúži na rozdelenie priestoru. Potrebuje vlhko a pevnú oporu.
v. × š.: 200 × 100 cm

Rudbekia srstnatá (Rudbeckia hirta)

Rudbekia srstnatá
Rudbekia srstnatá, foto: Shutterstock

Obľúbený druh, ktorý púta žltooranžovými kvetmi. Kvitne až do jesene, rozkvitnuté trsy sú pôsobivé v kombinácii s okrasnými trávami. Potrebuje vlhkú a výživnú pôdu. Na nevhodných stanovištiach býva náchylný na hubové choroby.
v. × š.: 50 × 40 cm

Rudbekia trojlaločná (Rudbeckia triloba)

Rudbekia trojlaločná
Rudbekia trojlaločná, foto: Shutterstock

Menej pestovaný a vysoko atraktívny, hoci krátkoveký druh. Koncom leta máva veľmi veľa kvetov. Zvykne sa rozširovať samovýsevom, vďaka čomu sa udrží v záhrade veľa rokov. Potrebuje mierne vlhkú a výživnú pôdu, ocení aj pevnú oporu.
v. × š.: 120 × 60 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie