Nenechajte ich zmrznúť! Odborníčka radí, ako prezimovať chúlostivé rastliny

Exotické rastliny sme si zamilovali vďaka nádherným kvetom, výrazným farbám a tak trochu netradičnému vzhľadu. Väčšina z nich si však neporadí s podmienkami našej zimy, preto ich nezabudneme včas správne zazimovať.

Ako prezimovať chúlostivé rastliy
Niektoré drevité druhy znesú aj prvý jesenný mráz, iné, menej odolné, musíme do priestoru na zazimovanie odniesť s predstihom. Foto: Shutterstock

Problémy s prezimovaním teplomilných rastlín môže niektorých menej skúsených záhradkárov odradiť od ich dlhodobého pestovania. Väčšina tropických aj subtropických druhov totiž počas zimy potrebuje chladnú, ale napriek tomu veľmi svetlú miestnosť. A to nie každý dokáže zabezpečiť.

Niektoré rastliny navyše dorastajú do väčších rozmerov, stačí si spomenúť na olivovník, stredomorský oleander alebo niektoré druhy paliem. Väčší rozmer môže byť tiež problém, zvlášť ak doma nemáme miesta nazvyš. Na druhej strane práve niekoľkoročné jedince sa odmenia bohatou záplavou kvetov, takže sa stanú dominantou každej terasy alebo balkóna, čo určite stojí za istú námahu.

Zazimovanie teplomilných rastlín sa môže druh od druhu líšiť

Zatiaľ čo niektoré drevité druhy znesú aj prvý jesenný mráz, iné, menej odolné, musíme do priestoru na zazimovanie odniesť s predstihom. Majitelia zimnej záhrady majú väčšinou vyhrané, čo ale robiť, keď máme k dispozícii len bežný interiér? Pokiaľ to len trochu ide, umiestnime ich do miestnosti, kde môžeme vypnúť či aspoň obmedziť kúrenie.

Pre všetky zazimované rastliny je najväčšou hrozbou prekúrená a tmavá miestnosť. Pri palmách si dávame pozor aj na chladnú podlahu, tieto rastliny môžu od studenej zeme dokonca „prechladnúť“. Veľké rozdiely môžu byť aj v nárokoch na vzdušnú vlhkosť. Zatiaľ čo oleander si poradí aj so suchým vzduchom, citrusy radšej občas rosíme.

Citrusy vo vnútri
Zatiaľ čo oleander si poradí aj so suchým vzduchom, citrusy radšej občas rosíme. Foto: Shutterstock

Na jar späť do kondície

I keď sa budeme snažiť požiadavkám zimovaných rastlín vyhovieť, treba počítať s tým, že ich musíme na jar opäť dostať do kondície. Niektorým totiž počas zimovania opadajú listy, iné mierne zaschnú alebo ich napadnú škodce.

Na jar, po presadení do čerstvého substrátu, zaliatí a prihnojení, sa však opäť dostanú rýchlo do plnej krásy. Pokiaľ niektorým druhom zaschnú koncové výhony, stačí ich po zazimovaní zrezať až k živému púčiku, spoľahlivo potom vypučia.

Teplomilky, ktoré vydržia vonku

Stretnúť sa môžeme aj s teplomilnými rastlinami, ktoré zimu prečkajú vo vonkajšom prostredí. V posledných rokoch sú obzvlášť obľúbené mrazuvzdorné odrody figovníka obyčajného, ktoré po vysadení do voľnej pôdy a zakrytí bielou netkanou textíliou vydržia aj mráz okolo –17 °C. Podobne je to pri niektorých palmách.

Aj medzi fuksiami nájdeme jednu výnimku, ktorá vydrží zimu vonku, a tou je fuksia magellanská. Dá sa pestovať na chránenom stanovišti vo voľnej pôde. Pri ostatných rastlinách sa však riskovanie neoplatí, preto ich včas prenesieme do vhodnej miestnosti.

Bugenvilea vo vnútri na okennom parapete
Pokiaľ to len trochu ide, umiestnime ich do miestnosti, kde môžeme vypnúť či aspoň obmedziť kúrenie. Foto: Shutterstock

Všeobecne platí, že s mrazom sa lepšie vyrovnajú viacročné rastliny pestované vo voľnej pôde. Jedince vysadené do nádob budú ochranu vyžadovať vždy, pretože im hrozí premrznutie koreňového balu. V tomto prípade je nutné chrániť nielen rastlinu, ale aj samotný koreňový systém v nádobe.

Problémy pri zazimovaní

Palmy

Palmy zimované v interiéri si väčšinou poradia aj s vyššou teplotou. Pokiaľ na ne zabudneme a v teple ich nezalejeme, môžu zvinúť jednotlivé lístky. Táto zmena listov nám dá jasne najavo, že už potrebujú zaliať. Väčšinou im to výrazne neublíži.

Eukalyptus

Prezimovanie eukalyptu prekvapí často aj naozaj skúsených pestovateľov. Tejto teplomilnej drevine totiž neraz už v novembri, a to aj pri zaistení optimálnych podmienok, zaschnú všetky výhony. Veľakrát len ​​ťažko odhalíme, čo je príčinou, keďže požiadavky eukalyptu na zazimovanie nie sú až také komplikované. Ak sa tak stane, oplatí sa počkať, už v predjarí začne zaschnutý ker znovu pučať z koreňov. Len čo sa dni predĺžia, rastlinu presadíme do nového substrátu, zalejeme a pohnojíme. Čoskoro sa dočkáme zmeny.

Oleander

Pestovanie oleandra počas sezóny zvládne aj začiatočník, ale problémy sa väčšinou ukážu už počas prvých zimných mesiacov. V priebehu zimovania sú nielen oleandre, ale vlastne všetky teplomilné rastliny vystavené nevyhovujúcim podmienkam, čo je ideálna situácia na rozvoj chorôb a škodcov. Ani oleander sa väčšinou nepozvaným hosťom neubráni. Často na jeho listoch objavíme roztočce alebo červce, proti ktorým čo najskôr zasiahneme postrekom.

Citrusy

Ani s citrusmi to nebýva úplne ľahké. Ak ich počas zimy pestujeme v zimnej záhrade, môžu potešiť aj voňavými kvetmi. V menej vyhovujúcich podmienkach im však často opadávajú listy, takže sú na konci zimy takmer bezlisté. Na výhonkoch aj listoch môžeme uvidieť roztočce, ktoré citrusy s obľubou napádajú. Na jar sa po presadení, zaliatí a prihnojení aj tieto rastliny rýchlo spamätajú. Zaschnuté koncové vetvičky nekompromisne odstránime nožnicami.

Galéria k článku

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku