Nestíhate sa starať o kvety? Spoznajte 7 izboviek vhodných pre zaneprázdnených

Poznáte izbovky, ktoré sú natoľko nenáročné, že by mali prežiť, aj keď nedostanú 100 % starostlivosť? Poradíme vám pri výbere.

Moderný interiér s kvetmi

Niektoré z nenáročných izboviek majú navyše schopnosť zachytávať a spracovať škodlivé látky, ktoré sa vyskytujú v našich domovoch. Ide najmä o látky unikajúce z nábytku, čistiacich prostriedkov a rôznych vecí okolo nás.

Vedci z NASA urobili zaujímavý výskum. Izbové rastliny podrobili testom, či sú schopné tieto škodliviny zachytávať. Okrem toho, že všetky zelené rastliny spracúvajú pri fotosyntéze oxid uhličitý zo vzduchu a vytvárajú z neho vlastné telo, potvrdilo sa, že likvidujú aj látky nepriaznivé pre naše zdravie. Okrem toho, že esteticky dopĺňajú priestor, slúžia teda ako malé biočističky vzduchu.

Mohlo by vás zaujímať: Zimná starostlivosť o interiérové rastliny

Takže aj keď máme málo času alebo sa o rastliny nevieme dobre starať, stále je dosť druhov, s ktorými to môžeme skúsiť. Tie nenáročné totiž tolerujú, aj keď ich sem-tam zabudneme poliať, alebo ak ich občas prelejeme.

1. Orchidea – lišajovec (Phalaenopsis)

Žlto ružová orchidea

Lišajovec patrí medzi nenáročné orchidey. Existuje mnoho rôznych kultivarov s rôznou veľkosťou aj farebnosťou kvetu. Vytvára vzdušné zelené korene, ktoré sú viacfunkčné. Zachytávajú vlhkosť, fotosyntetizujú a rastliny nimi dýchajú, preto ich neodstraňujeme. Orchidey zalievame raz týždeň asi 1 dcl vody.
v. × š.: 20 – 50 × 10 – 40 cm

2. Potosovec (Epipremnum)

Potosovec

Je nenáročný, avšak pri dlhodobom preliatí mu hnednú špičky lisov. Patrí do čeľade áronovitých, ktorá je typická svojou jedovatosťou. Je dostupný so zelenými, žltými a žltozelenými listami. Na svoj rast potrebuje oporu, po ktorej sa plazí a šplhá, prípadne ho necháme visieť. Zachytáva najmä prach, benzén, oxid uhličitý a xylén.
v. × š.: 1 × 0,3 m

3. Figovník (Ficus)

Ficus

Z rodu figovníkov je dostupných veľa druhov a kultivarov. K najmenej náročným patria najmä Ficus benjamina, Ficus elastica. Milujú čo najviac slnečné miesto, inak trpia opadávaním listov. Občas im doprajeme sprchovanie listov vlažnou vodou. Zachytávajú najmä prach, benzén, trichlóretylén, oxid uhličitý, formaldehyd.
v. × š.: 0,3 × niekoľko m

4. Zelenec (Chlorophytum)

Zelenec

Veľmi nenáročná „retro“ rastlina do každého interiéru na tienisté miesto. Vytvára rad odnoží s novými rastlinami, ktoré vytvoria krásne previsy. Zalievame ho stredne, no odpustí nám jemné preschnutie aj preliatie. Má drobné biele kvietky. Zachytáva najmä benzén, toluén, oxid uhoľnatý, oxid uhličitý a prach.
v. × š.: 20 × 30 cm

5. Zamiokulkas (Zamioculcas)

Zamioculcas, moderný interiér, kreslo

Ako áronovitá rastlina je jedovatý pri požití. Časom výrazne vyrastie, preto je vhodný najmä do väčších interiérov. Znesie polotieň až mierne oslnené miesto. Krásne pôsobí vo väčších bielych alebo čiernych kvetináčoch, ktoré dopĺňajú dizajn moderných interiérov. Zachytáva najmä prach a oxid uhličitý.
v. × š.: 1 × 1,5 m

6. Nefrolepka (Nephrolepis)

Nefrolepka

Nefrolepka je nenáročná najmä na svetlo. Ako väčšina papradí je to rastlina do polotieňa a tieňa. Síce vyžaduje intenzívnu zálievku, no výhodou väčšieho kvetináča je, že môže stáť v miske naplnenej vodou. Stačí iba dopĺňať vodu do misky, keď je prázdna. Nefrolepka zachytáva najmä oxid uhličitý, formaldehyd, xylén a prach.
v. × š.: 25 – 40 × 30 – 80 cm

7. Africká fialka (Saint-paulia)

Ružové fialky

Na príliš slnečný parapet reaguje striebornými škvrnami na listoch, preto ju dávame ďalej od okna alebo pre ňu zvolíme parapet orientovaný na sever. Zalievame, keď substrát mierne preschne, ale znesie, aj keď ju omylom prelejeme. Občas odtŕhame uschýnajúce spodné listy. Zaujímavé sú plnokveté kultivary.
v. × š.: 10 – 15 × 15 – 20 cm

Text: Ing. Martin Dokoupil
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku