Viete, čo majú spoločné šalvia a chia semienka? Chia semená pochádzajú z rastliny šalvia hispánska, ktorá je pôvodom z Mexika a Guatemaly. V dávnej minulosti to bola dôležitá potravina starých civilizácií.
Zaujímavosti z histórie chia
Šalvia hispánska (Salvia hispanica) má svoj pôvod v Mexiku. Je kultivovaná od čias Aztékov, kedy sa začala aktívne pestovať a bola natoľko cenená, že roľníci boli nútení platiť vládcovi ročné poplatky za právo na jej pestovanie. Už okolo roku 900 pred n. l. sa chia semená používali ako platidlo, čo podčiarkuje ich vysokú hodnotu a cenu.
Rastlina bola dôležitou súčasťou tradičnej mayskej a aztéckej stravy. Aztékovia chia semená používali ako zdroj energie pre svojich bojovníkov. Koluje legenda, že aztécki bojovníci, ktorí jedli chia semená, získali nesmiernu silu a vytrvalosť. Jedna lyžička chia semienok údajne dokázala udržať bojovníka v boji po celý deň.
Chia semienka majú prezývku „zrnká bežcov“, ktorá vznikla z ďalšej legendy. Aztékovia vraj používali chia semená ako potravu pre svojich bežcov a poslov. Údajne jedli chia semená chvíľu pred behom, aby získali energiu a vytrvalosť. Slovo „chia“ pochádza z jazyka Aztékov a znamená olejnatý.
Ako vyzerá šalvia hispánska?
Rastlina pochádza z čeľade hluchavkovitých, dosahuje výšku cez jeden meter a kvitne modrými až fialovými kvietkami. Salvia hispanica môže byť pestovaná ako pekná dekoratívna rastlina, no pestuje sa najmä úžitkovo, pre jedlé semienka nazývané chia. Semienka sú malé, hladké, oválneho tvaru, čierno-šedej až bielej farby.
Zdravie v chia semenách alebo výborný marketing?
Dnes sa šalvia hispánska úžitkovo pestuje v rôznych častiach sveta pri vhodných klimatických podmienkach. Najväčšími producentami chia semien sú Austrália, Južná Amerika, najmä Chile, Argentína, Bolívia, Peru, zo Severnej Ameriky je to Mexiko a USA.
V posledných rokoch začala produkovať chia semená aj Európa. Krajiny ako Španielsko, Francúzsko a Nemecko sa stali producentmi chia semien, pričom sa čím ďalej, tým viac farmárov sa venuje špeciálne tejto plodine.
Stúpajúci záujem o zdravú výživu vydláždil chia semienkam cestu do európskych kuchýň. Je to však aj výborne prepracovaný marketing, ktorému vďačí šalvia hispánska za svoju popularitu po celom svete.
Superpotravina modernej doby
V posledných rokoch sa chia semená stali populárnou súčasťou zdravého životného štýlu po celom svete. Vďaka svojej schopnosti udržiavať vlhkosť a poskytovať dlhodobú energiu sa stali obľúbenou potravinou najmä medzi športovcami, no i vegánmi a prívržencami zdravej stravy.
Semená sú hydrofilné a keď sú nasiaknuté vodou, zväčšia svoj objem až 12-násobne. Ak chia semená namočíte do vody, vytvoria gélovitú konzistenciu. Tento gél pomáha pri hydratácii organizmu a semienka obalené slizkých gélom sú užitočné aj pri regulácii trávenia.
Chia semená sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, vlákniny, bielkovín, vápnika, železa, mangánu, a navyše majú vysoký obsah antioxidantov. Vďaka svojej výživovej hodnote sú často označované za superpotravinu.
Chia pre zdravie v skratke
- Dodávajú energiu.
- Majú veľký podiel vlákniny a podporujú trávenie.
- Majú vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselín.
- Majú vysoký obsah vitamínov skupiny B.
- Sú zdrojom antioxidantov.
- Podporujú detoxikáciu organizmu.
- Pomáhajú redukovať hmotnosť.
- Zvyšujú psychickú koncentráciu a pamäť.
- Obsahujú 5x viac vápnika ako mlieko.
- Sú vhodné pri chudnutí.
- Sú vhodné pre diabetikov.
CHIA v kuchyni
Chia semená sú chuťovo neutrálne, preto majú vskutku univerzálne použitie. Sú mimoriadne tým, že majú schopnosť absorbovať mnohonásobok svojej váhy vo vode, čím vzniká gélovitá konzistencia. Túto vlastnosť môžete skvele využiť pri príprave rôznych jedál, ako sú pudingy, kaše alebo smoothie. Pokojne však môžete lyžicu semien zamiešať do vody, džúsu, šťavy alebo mlieka a vypiť.
Zaujímavosťou chia semien, týkajúcou sa najmä vegánov, je ich schopnosť nahradiť vajcia pri pečení. Ak ich použijete ako náhradu vajec, zmiešajte 1 polievkovú lyžicu chia s 3 polievkovými lyžicami vody, a potom ich nechajte niekoľko minút napučať. Vytvorí sa gél, ktorý sa pri pečení dá použiť namiesto vajec.
Rýchly recept: Chia semienka v chutnom ovocnom dezerte
Budete potrebovať
- 300 ml kefíru alebo acidofilného mlieka
- 5 čajových lyžičiek chia semienok
- 1 lyžičku medu
- ovocie podľa chuti
Postup je jednoduchý
Kefír zmiešajte s medom a s chia semienkami. Zmes nechajte odležať v chladničke minimálne jednu hodinu, pokojne však aj cez noc. Ovocie (jahody, maliny, čučoriedky alebo banán) nakrájajte na kúsky alebo popučte, pár väčších kúskov si odložte bokom na ozdobenie.
Do priehľadného pohára alebo misky vložte ovocie, navrstvite naň kefírovú zmes s chia a ozdobte zvyšným ovocím. Dobrú chuť a na zdravie!
Ako pestovať šalviu hispánsku
Rastlinu môžete predpestovať alebo vysiať priamo na stanovište od polovice mája. Pokiaľ ju túžite predpestovať doma, semená vysejte a jemne pritlačte do vlhkého substrátu. Nádobu prikryte čírou fóliou, do ktorej urobte dierky. Fóliu raz za dva dni minimálne na dve hodiny úplne odokryte, aby ste predišli plesniveniu substrátu. Substrát udržujte vlhký. Umiestnite ju na svetlé stanovisko s teplotou medzi 20 ° C až 25 ° C.
Keď budú mať rastlinky výšku 10 cm, môžete ich pri vhodných podmienkach vysadiť von. Rastline sa darí rovnako v kvetináči, ako v záhone. Vyžaduje slnko a priepustnú pôdu. Šalvia hispánska zvládne aj dlhšie obdobie sucha, napriek tomu sa snažte udržať pôdu vlhkú, nie však premočenú.
Rozkvitnúť by mala v septembri, neskôr potrebuje ďalších 45 dní bez mrazu, kým sa budú môcť zberať semená. Stačí odtrhnúť hlavy kvetov a opatrne vytriasť semienka. Je to jednoročná rastlina a na ďalší rok sa musí znovu vysiať.
Galéria k článku
Text: Mgr. Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Ako je to prosim vas so salviou? Moja uz je uz cela rozkvitnuta a nestihla som…