Neviete sa dočkať konca zimy? 7 kvitnúcich rastlín vám spríjemní čakanie na jar

Keď sa zima chýli ku koncu, blížiacu sa jar ohlasujú prvé kvitnúce rastliny. Už počas februára dokáže príjemne prekvapiť pestrá paleta farebných kvetov.

Vždyzelený kvitnúci krík lykovec bhutanský
Lykovec bhutanský‘ Jacqueline Postill‘ Foto: Shutterstock

K prvým kvitnúcim rastlinám v roku patria najmä snežienky, ktoré sa snažia čo najrýchlejšie vymaniť spod vrstvy tlejúcich minuloročných listov a roztvoriť svoje jemné kvietky. V záhrade sa môžeme potešiť rôznymi druhmi a odrodami tejto nenáročnej cibuľoviny.

Spolu so snežienkami sa snažia zachytiť prvé hrejivé lúče slnka aj sýtožlté kvety tavolínov a objavujú sa už aj nedočkavé kvety skorých krókusov. Kvetinové koberce však nie sú zďaleka tým jediným, čo v tomto období upúta v záhrade našu pozornosť.

O priazeň stále usilujú aj v zime kvitnúce kry – hamamel, lykovec, kalina či jazmín nahokvetý. Väčšina týchto drevín navyše v čase kvitnutia šíri navôkol príjemnú sladkastú vôňu, ktorá v tomto období pôsobí akosi výnimočnejšie.

Lykovec bhutanský ‚Jacqueline Postill‘ Daphne bholua

Prekvapí nežne ružovými a prekrásne voňajúcimi kvetmi. Otvárajú sa počas slnečných dní na konci zimy alebo začiatkom jari. Ide o atraktívny vždyzelený či poloopadavý, vzpriamene rastúci krík. Uplatní sa v moderných aj prírodne koncipovaných záhradách, vo dvoroch a v átriách, no skôr na chránených miestach s mierne vlhkou pôdou. Ak má táto drevina k dispozícii dostatok humusu, kvitne bohatšie.

Pestovať tento krík však môžeme dočasne aj vo väčších kvetináčoch na balkónoch a terasách. Vždyzelený lykovec nebýva v záhradách bežný, no môže byť atraktívnym spestrením exteriéru na konci zimy. Najlepšie sa mu bude dariť na slnečnom alebo polotienistom mieste. Stanovište mu vyberieme tak, aby sme ho nemuseli často presádzať.

Čím bude starší, tým bohatšie každoročne rozkvitne. V chladnejších lokalitách mu počas prvých zím doprajme prikrývku z netkanej textílie.
v. × š.: 200 × 150 cm

Lykovec bhutanský 'Jacqueline Postill'
Lykovec bhutanský ‚Jacqueline Postill‘ Foto: Shutterstock

Jar nadosah

Na najkrajšie farby, vône a sviežosť jari si v záhrade ešte nejaký ten čas počkáme. No v interiéri sa pohľadom na rozkvitnuté voňavé rastliny, ktoré sú typické pre jarné dni, môžeme potešiť už teraz.

Stačí si vybrať z pestrej ponuky rýchlených cibuľovín, trvaliek a dvojročných rastlín. Potom ich už len treba umiestniť na svetlé a chladné miesto a vytvoriť z nich peknú kompozíciu. Za trochu vlahy a občasnú očistu sa odmenia dlhým kvitnutím a zároveň vnesú do našich príbytkov príjemný závan blížiacej sa jari.

Prvosienka bezbyľová (Primula vulgaris)

Bohato kvitnúca jarná trvalka, ktorá býva v predaji počas celej zimy. Kvety má jednoduché alebo plné, najčastejšie biele, žlté, oranžové, fialové alebo ružové. Spektrum ponúkaných odrôd je veľmi pestré. Ocení dostatok svetla a vlhký, nie však zmáčaný substrát. Priebežne treba odstraňovať odkvitnuté kvety.
v. × š.: 15× 15 cm

Prvosienka bezbyľová, narcis 'Tête-à-Tête' a krókus jarný
Prvosienka bezbyľová, narcis ‚Tête-à-Tête‘ a krókus jarný ‚King of striped‘ Foto: Shutterstock

Narcis ‚Tête-à-Tête‘ (Narcissus)

Aj túto cibuľovinu nájdeme koncom zimy v predaji ako rýchlenú. Ide o skoro kvitnúcu odrodu narcisu s drobnejšími kvetmi a dlhšími sýtozelenými listami. Vyžaduje dostatok svetla a mierne vlhký substrát. Vynikne, ak spolu v kvetináči vysadíme viac kusov. Po odkvitnutí si celý trs môžeme presadiť do voľnej pôdy v záhrade.
v. × š.: 25× 10 cm

Krókus jarný ‚King of striped‘ (Crocus vernus)

V záhrade rozkvitá v marci až apríli, no počas zimy bývajú v predaji rýchlené formy krókusov. Táto odroda zaujme fialovo bielymi pruhovanými kvetmi. Hoci pôsobia krehko, sú dostatočne pevné a dokážu byť nádhernou súčasťou jarných interiérových aranžmánov. Krókusy potrebujú dostatok svetla a ocenia skôr nižšiu teplotu.
v. × š.: 10 × 10 cm

Kvetinové koberčeky

Hrejivé slnečné lúče postupne vyťahujú z pôdy kvety skorých jarných cibuľovín a trvaliek. Mnohí sa nevieme dočkať každého ďalšieho kvetu či vypučaného lístka. Nepotrvá to dlho a miesta pod stromami a krami budú nádherne pestré a farebné. Hodnota takejto nádhery stúpne vtedy, ak si ju vytvoríme svojpomocne.

Snežienka jarná  (Galanthus nivalis)

Snežienky majú nádherne jemné, krehko pôsobiace biele kvety rôznej veľkosti. Rozkvitnuté snežienky vyniknú v menších aj vo väčších skupinách, v blízkosti čemeríc a pod krami, ktoré kvitnú počas zimy. Predpokladom bohatého kvitnutia je dostatok svetla alebo polotieň, humózna a mierne vlhká pôda.
v. × š.: 15 × 10 cm

Snežienka jarná a krókus Tomasiniho
Snežienka jarná a krókus Tomasiniho Foto: Shutterstock

Krókus Tomasiniho (Crocus tommasinianus)

Ide o prvý kvitnúci krókus v roku. Tvorí väčšie, súvislejšie porasty a upútav spoločnosti iných skoro kvitnúcich cibuľovín. Tejto rastline ulahodí slnečné miesto s priepustnou, ľahšou, mierne zásaditou pôdou.
v. × š.: 15 × 10 cm

Nebojácni krásavci

V sortimente predávaných rýchlených jarných rastlín nájdeme aj takmer neznáme či menej opozerané druhy. Neobávajme sa ich, dajme im šancu a ozdobne si nimi svoje domovy. Sú medzi nimi aj veľmi vďačné, pestovateľsky nenáročné a dlho kvitnúce druhy.

Kvetmi týchto rastlín si môžeme v tomto období skrášliť už aj chránené vonkajšie priestory, terasy, balkóny či vstupné priestory domov.

Kosatček sieťkovaný (Iris reticulata)

Ide o zástupcu nenáročných nižších kosatcov, ktoré majú v pôde cibule. Kvety máva modré alebo aj fialové. Spolu s kvetom sa vyvíjajú aj dlhé užšie listy. Kosatčeky sú vhodné na pestovanietakvo voľnej pôde, akoaj v kvetináčoch. Potrebujú dostatok svetla a vlahy. Po odkvitnutí môžeme celý trs kosatčekov opatrne presadiť do voľnej pôdy.
v. x š.: 15× 10 cm

Kosatček sieťkovaný
Kosatček sieťkovaný Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku