Nezanedbajte starostlivosť o citrusy - zima je pre ne prelomové obdobie

Pestovanie citrusových rastlín je stále obľúbenejšie a stalo sa pre mnohých vášňou. Ak sa o citrusy správne postaráme, môžeme dokonca doslova aj oberať plody svojej práce.

Nezanedbajte starostlivosť o citrusy. Zima je pre ne prelomové obdobie

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • substrát na pestovanie citrusov
  • hnojivo na citrusy
  • črepník

Náradie:

  • záhradnícke nožnice
  • lopatka
  • krhla s vodou
  • rozprašovač

Náročnosť **
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: jeseň, zima, jar 

Postup

1. POMÔCKY

Príprava pomôcok

Najdôležitejší je substrát a hnojivo. Mali by byť určené na citrusy. Na kompletnú prípravu citrusov na zimu potrebujeme aj ručné náradie.

2. KONTROLA

Kontrola

Akékoľvek príznaky chorôb a škodcov musíme ihneď a bez odkladania riešiť. Je to šanca, že rastlina veľmi neutrpí a neuhynie.

3. CHLORÓZA

Chloróza

Nedostatok železa má za následok chlorózu. Spoznáme ju podľa žltých listov a tmavej žilnatiny. Príčinou môže byť tvrdá voda či nesprávne hnojivo.

4. LISTY

Listy

Pravidelne zberáme popadané listy v črepníku. Rastlinou sem-tam aj opatrne zatrasieme, aby slabé listy samy odpadli.

5. KORENE

Korene

Korene citrusov by nemali byť odhalené. Zemina sa však často vyplavuje hlavne pri opakovanej prudkej zálievke.

6. DOSYPANIE

Dosypanie

Odhalené korene bude treba čo najskôr zakryť substrátom určeným na citrusy. Zároveň doprajeme rastlinám prísun čerstvých živín.

7. KYPRENIE

Kyprenie

Vrchnú vrstvu substrátu v črepníkoch pravidelne kypríme. Ku koreňom citrusov sa tak dostane dostatok vzduchu a lepšie sa im bude rozrastať.

8. ZIMOVISKO

Zimovisko

Počas zimy umiestnime citrusy do svetlej, dobre vetranej a samozrejme bezmrazovej miestnosti. Ideálna teplota je asi 15 °C.

9. VÝŽIVA

Výživa

Hlavné obdobie hnojenia sa začína na jar. No aj pred zimou môžeme citrusy prihnojiť, stačí len raz za šesť týždňov hnojivou zálievkou so slabšou koncentráciou.

10. VLHKOSŤ

Vlhkosť

Ak pestujeme citrusy vo vykurovanej izbe, musíme im zvyšovať vzdušnú vlhkosť. Použijeme rozprašovač, ktorý naplníme odstátou vodou.

11. ZÁLIEVKA

Zálievka

Citrusy nezalievame stále, ale len keď substrát mierne preschne. Zalievame dopoludnia odstátou vodou, ktorá má izbovú teplotu.

Dobré rady

Prezimovanie citrusov

Ak sme mali citrusy počas leta vonku, koncom jesene, pri prvých hlásených mrazoch ich prenesieme dovnútra. Zimujeme ich v skleníkoch, zimných záhradách, na schodištiach, verandách aj v chladných chodbách. Zimovanie v tmavej pivnici nie je vhodné, rastliny tu musíme v zime prisvetľovať. V miestnosti, kde zimujeme citrusy, neuskladňujeme dozrievajúce ovocie. Etylén, ktorý sa pri procese dozrievania uvoľňuje, spôsobuje opadávanie listov.

Kontrola

Počas zimy rastliny stále kontrolujeme; aj v najchladnejšom období môžu byť ohrozené chorobami alebo škodcami. Dôležitá je aj zálievka, rastliny totiž aj v zime odparujú vodu. Zalievajme však menej často. Na príliš chladných miestach môžu citrusom opadnúť listy aj preto, že nedochádza k potrebnému transportu vody a živín. Zimovisko priebežne vetráme.

Odborník radí:

Čím teplejšia bude miestnosť na prezimovanie citrusov, tým viac svetla musia dostávať.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku