Dobrý deň, vlani i rok predtým som mal problém s orechom. Plody na orechu sčernajú, časť opadne, jadro je čierne alebo hnije, červíky nevidieť.
S najväčšou pravdepodobnosťou ide o antraknózu orecha alebo bakteriálnu škvrnitosť, ktorú spôsobuje huba Gnomonia leptostyla. Žije a rozmnožuje sa na listoch orecha kráľovského. Spôsobuje na nich zdanlivo suché, neskôr čoraz tmavšie škvrny. Postupne môžu rásť, spojiť sa a hnednú až černajú celé listy, krútia sa a predčasne opadávajú (niekedy však môže časť z nich, naopak, zostať na strome nezvyčajne dlho). Škvrny sa ďalej šíria aj na plody, ktoré černejú a niekedy tiež opadávajú ešte nezrelé. Podobné černenie plodov môžu spôsobovať aj baktérie. Proti obom chorobám možno postupovať rovnako ako proti antraknóze.
Spóry prezimujú v lístí
Spóry huby prezimujú v napadnutom lístí a oplodí. Preto je dôležité ich dôkladne zhrabať a zlikvidovať, najlepšie na jeseň či skoro na jar. Huba sa zo starých listov šíri až v priebehu mája, väčšinou od druhej polovice. Potrebuje na to okolo 20 °C a zároveň mokro.
Orechu môžeme pomôcť aj presvetlením koruny. Pokiaľ orechy rastú v kyslej či neutrálnej pôde, posilní ich vápnenie. Plochu pod korunou poprášte vápnom alebo dolomitickým vápencom, vhodný je aj drevený popol, ktorý okrem iného obsahuje značné množstvo vápnika.
Postrek je posledným riešením. Predovšetkým mladé, silne napadnuté stromy má zmysel ošetriť fungicídami s obsahom medi. Aplikujú sa na jar, prvý pred kvitnutím, druhý po odkvitnutí. Staršie, vysoké a rozložité koruny sa ošetrujú horšie, možné je to iba s pomocou výkonného tlakového postrekovača a rebríka. Ide však o pomerne komplikovaný a nákladný proces. Ochranné pracovné pomôcky sú v tomto prípade nevyhnutné.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdradím, viete mi prosím povedať, čo je toto za choroba na slivkách a čo proti n…