Medzi okrasnými rastlinami nájdeme množstvo druhov, ktoré sa líšia vzhľadom, nárokmi aj životnosťou. K nim patria aj rastliny s hľuzami.
Hľuznaté rastliny sa vyznačujú tým, že ich pri správnom skladovaní môžeme vysádzať opakovane v ďalších sezónach. Avšak nie všetky druhy sú známe touto vlastnosťou.
Mnohí pestovatelia nevedia o možnosti uchovania hľúz, a tak prichádzajú o šancu mať v budúcej sezóne osvedčené rastliny, dokonca s väčšou vitalitou a bujnosťou.
Medzi známe hľuznaté rastliny patria begónie, cyklámeny, georgíny a kany. Nie každý však vie, že si môže uchovať aj hľuzy okrasných batátov alebo nocovky jalapovitej.
Ako zazimovať hľuzy nocovky
Nocovka jalapovitá (Mirabilis jalapa) je obľúbená vďaka svojimi bohatými kvetmi, často v atraktívnej prskanej kombinácii farieb. Obvykle sa vysievajú na jar, ale nevieme vopred predvídať farbu kvetov. Ak si chceme zachovať konkrétny farebný odtieň, mali by sme si uchovať hľuzu tejto rastliny.
Podobne ako u iných hľuznatých rastlín si môžeme načasovať podľa sezóny, kedy necháme rastliny jemne „ošľahnúť“ prvým mrazom. Potom ich odstrihneme nad povrchom pôdy a opatrne vyberieme hľuzy. Po očistení a osušení ich skladujeme zabalené v papieri alebo ideálne v suchej rašeline či pilinách na suchom a chladnom mieste bez rizika mrazu.
Po zime ich vysadíme, keď už „rašiace“ výhonky neohrozí mráz. Rastliny vypestované z hľúz majú vyvinutý silný koreň, čo im poskytuje náskok pred vysiatymi. Vďaka tomu môžeme očakávať bujnejší rast a skoršie kvitnutie.
Tento postup platí pre všetky vyššie spomenuté druhy s výnimkou izbových cyklámenov, ktoré kvitnú v zime a v lete vstupujú do štádia vegetačného útlmu.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…