Nové číslo časopisu Záhrada je v predaji! Ako vyhrať nad škodcami a tipy na pestovanie jahôd priamo z rodinnej farmy

Júnové číslo časopisu Záhrada 4/2024 je v predaji už od 13. 5. 2024. Môžete sa tešiť na tipy priamo z jahodovej farmy, najkrajšie kvitnúce kry a rady od našich odborníkov.

Titulná strana časopisu Záhrada 04/2024
Foto: Shutterstock, redakcia

Časopis zakúpite v novinových stánkoch, v predajniach tlače, v obchodných reťazcoch a čerpacích staniciach (napr. Tesco, Billa, Lidl, Kaufland, Terno, Coop, Metro, OMV, Shell, Slovnaft). Môžete si ho tiež objednať elektronicky na www.jagastore.skwww.predplatne.jaga.sk alebo floowie.com.

Čo v ňom nájdete?

AKTUÁLNE rady, tipy, inšpirácie a postrehy do júnovej záhrady. Viete napríklad, ako zabezpečiť zber jahôd niekoľko týždňov až mesiacov počas roka? Dozviete sa v rozhovore s majiteľmi úspešnej jahodovej farmy v českých Vraňanoch, manželmi Hančovými, ktorí tieto sladké plody zberajú od skorej jari do neskorej jesene až osem mesiacov v kuse.

Spoznajte bližšie rôzne druhy strukovín, ktoré sa u nás dajú pestovať. Nie je to len fazuľa a hrášok, ale aj cícer, bôb, sója či šošovica.

Bohužiaľ aj v lete môžu naše záhradky navštíviť škodce a vyskytnúť sa choroby. Preto prinášame prehľad tých 60-tich najčastejších v zeleninovej, ovocnej aj okrasnej záhradke.

Častou otázkou pestovateľov sú pandravy, čiže svetlé tučné húsenice, ktoré sa vyskytujú v pôde alebo komposte. Viete, že tie z kompostu sú zvyčajne zlatone? Biológ Adrián Purkart prezradí, ako rozpoznať larvy neškodného zlatoňa od žravého chrústa.

Čo sa kvetov týka, ponúkame aj niekoľko tipov, aké kvitnúce rastliny vysadiť do kvetináčov na balkón alebo terasu. Našou rastlinou mesiaca je tentokrát trvalka čerkáč – spoznajte jej 5 rôznych druhov. Inšpirovať sa môžete aj 20-timi najkrajšími v lete kvitnúcimi krami.

Známy záhradný architekt Martin Čurda sa vo svojej poradni venuje napríklad vyvýšeným záhonom i trávniku. Prinášame aj presný návod na zhotovenie záhradného vozíka, čo môže byť pekný a praktický projekt pre celú rodinu na dlhé letné dni.

Pán profesor Hričovský poradí, ktoré ovocné odrody pestovať v Horných Orešanoch. Pravidelnú rubriku „Na tanieri“ sme oživili receptami, tentokrát v nej nájdete rukolu. Špecialista na bioochranu v záhrade Zoltán Tamašek vysvetlí, ako ekologicky poraziť múčnatku. Venujeme sa tiež aktuálnym výsevom či pestovaniu izbovej rastliny africkej fialky.

Nechýbajú ani obľúbené rubriky, ako sú Režeme, Poradňa či Aktuálne práce v okrasnej aj v úžitkovej záhrade, kde nájdete napríklad postup množenia levandule, výsevu nezábudiek, výsadbu malín i letnú starostlivosť o letničky.

Vlastné jahody niekoľko mesiacov do roka

Chceli by ste zberať jahody v záhradke dlhšie ako tradičné 3 – 4 týždne? Ako na to poradí pani Hančová z rodinnej farmy v českých Vraňanoch v článku Vlastné jahody niekoľko mesiacov do roka. Dozviete sa aj spôsoby, ako množiť a pestovať jahody, v čom sú unikátne tzv. frigo sadenice a nechýbajú ani odporúčania konkrétnych odrôd.

Vlastné jahody niekoľko mesiacov do roka
Článok Vlastné jahody niekoľko mesiacov do roka

Choroby a škodce zeleniny, ovocných i okrasných rastlín

Chorobám či škodcom sa nevyhne žiaden záhradkár. Nad niektorými sa dá vyhrať relatívne jednoducho, iné sú úporné. V článku Choroby a škodce zeleniny, ovocných i okrasných rastlín prinášame prehľad 60 chorôb a škodcov rozdelený na skupinu zelenín, ovocných a okrasných rastlín spolu s návrhmi tradičných postrekov aj ekologického spôsobu ošetrenia.

Najčastejšie choroby a škodce v záhrade
Článok Choroby a škodce zeleniny, ovocných i okrasných rastlín

20 najkrajších v lete kvitnúcich krov

Krásna záhrada je snom každého záhradkára, respektíve, čo by bola záhrada bez kvetov? Inšpirujte sa prehľadom 20 krov v článku 20 najkrajších v lete kvitnúcich krov a zatraktívnite si svoj malý raj.

20 v lete kvitnúcich krov v lete
Článok 20 najkrajších v lete kvitnúcich krov

Stále je čas na výsev strukovín

Zozbierali ste zo záhona posledný šalát, hrášok či reďkovku a premýšľate, čo sa dá vysiať alebo vysadiť na záhon v júni? Okrem uhoriek, tekvíc a cukiet môžete vysievať aj teplomilnú fazuľu. Okrem tejto strukoviny a hrášku sa u nás dajú pestovať aj cícer, bôb, sója či šošovica. V článku Stále je čas na výsev strukovín zistíte, ako na to.

Stále je čas na výsev strukovín
Článok Stále je čas na výsev strukovín

Harmonické kombinácie

Spestrite si terasu alebo balkón výsadbou letničiek do kvetináčov. Neopozerané kombinácie rastlín v rôznych typoch nádob nájdete v článku Harmonické kombinácie.

Kombinované výsadby do kvetináčov
Článok Harmonické kombinácie

Galéria k článku

Text: Monika Felixová
Foto: redakcia, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku