Viete, že rezom dokážeme ovplyvniť aj veľkosť listov? Význam to má najmä pri rastlinách, ktoré pestujeme hlavne pre ich zaujímavé okrasné listy.
Máj je predovšetkým mesiac rastu a kvitnutia. Záhradnícke nožnice majú v tomto mesiaci zvyčajne pauzu. Málokto však vie, že práve teraz je vhodný čas na rez drevín pestovaných pre veľké listy. Ak ich poriadne skrátime, zakrátko vyženú nové výhony s oveľa väčšími listami, ako majú zvyčajne.
Zároveň je vhodné obdobie na rez krov, ktoré kvitnú na výhonkoch z minulého roka, a to po ich odkvitnutí. Týka sa to napríklad zlatovky a pajazmínu. Cieľom je, aby rastliny vyhnali množstvo nových silných výhonov, ktoré budú kvitnúť ďalší rok na jar.
Ak niektoré druhy drevín, najmä krov, nerežeme niekoľko rokov, stratia pekný tvar, príliš vyrastú, prípadne môžu slabšie kvitnúť. Vtedy je lepšie ostrihať ich takto v máji pomerne radikálne, i keď to na prvý pohľad môže vyzerať dosť drasticky a tiež môže chvíľu trvať, než sa spamätajú a opäť vykvitnú. Vtedy hovoríme o zmladzovacom reze, ktorého cieľom je rastlinu obnoviť a naštartovať. V záhradke je však lepšie navyknúť si na jemnejší každoročný pravidelný rez, takzvaný udržiavací. Vďaka nemu zabezpečíme požadovaný tvar kra a opätovné kvitnutie alebo veľké atraktívne listy.
Režeme škumpu
Ak škumpu vlasatú (Cotinus coggygria) teraz v máji nezrežeme, v júni a v júli sa takmer celá „obalí“ do typických súkvetí pripomínajúcich jemné chumáčiky alebo vlásky, vďaka čomu získala aj druhový názov. Tmavobordovú formu škumpy vysádzame najmä pre jej atraktívne olistenie, ktoré ponúkne ešte farebnejšie divadlo na jeseň. Keďže rastlina môže dorásť aj niekoľko metrov do výšky, rezom ju udržiavame v nižšom atraktívnejšom tvare. Hlbokým rezom podporíme tvorbu nových výhonov s väčšími listami, i keď v danom roku na úkor kvetov.
Škumpa patrí medzi rastliny pučiace neskôr, preto je ešte aj v máji stále čas chytiť nožnice a pustiť sa do rezu. Rezať ju ale môžeme aj skôr, už od teplých marcových dní. Všetky dlhé výhony zrežeme na výšku približne 45 – 75 cm tak, aby sme dosiahli celistvý a kompaktný tvar.
Ako rezať škumpu
1. Časom sa rozrastá a neraz zatieni výsadby naokolo. Výhony môžeme skrátiť o polovicu až o dve tretiny a ker zároveň vytvarovať. V dobrej sezóne môžu nové prírastky mať dĺžku až 1 m. Skôr ako sa pustíme do rezu, by sme mali vedieť, aký tvar a veľkosť chceme rezom docieliť. Ako prvé vždy odrežeme suché alebo poškodené drevo.
2. Škumpa má na minuloročných výhonoch malé očká – púčiky. Režeme nad jedným z nich vo vzdialenosti asi 10 – 20 cm od starého dreva. Vždy používame ostré nožnice, aby sme urobili čistý rez. Sem-tam odstúpime a skontrolujeme výsledky svojej činnosti z niekoľkých metrov, čím sa uistíme, že režeme tak, ako sme si naplánovali. Rez vedieme šikmo nad očkom smerom od neho, aby odviedol dažďovú vodu.
3. V priaznivých rokoch rastie pomerne intenzívne a stane sa, že sa niektoré výhony polámu pod vlastnou váhou. Nájdeme polámané výhony a zrežeme ich nad očkom pod zlomením. Nebojíme sa ani radikálneho rezu.
Škumpa bude v sezóne po reze, pri ktorom sme odstránili odumreté, príliš slabé a zlomené výhony, intenzívne vyháňať množstvo silných priamo rastúcich výhonov s veľkými a intenzívne sfarbenými listami.
Rez na podporu veľkých listov
Niektoré stromy a kry pestujeme v záhrade a v záhonoch pre ich atraktívne či veľké listy, ktoré rezom môžeme ešte zväčšiť. Týka sa to napríklad katalpy, cercidovníka, pavlovnie a krov, ako sú škumpa či baza. Pozor, radikálnym rezom sa však môžeme v danom roku pripraviť o kvety. Napríklad pavlovnia je obľúbená práve pre výrazné a pomerme veľké súkvetia, ktoré vyrastajú na staršom dreve. Rez je určite vhodný v malých záhradách, kde ním udržíme potrebné rozmery dreviny.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…