Nožnice ešte neodkladajte. Tieto ovocné dreviny a kry si vyžadujú letný rez

Rastliny dosahujú vrchol rastu v júli. Vtedy je tiež vhodné obdobie na rez, aby sme ich udržali zdravé, v dobrom tvare a podporili kvitnutie, či ešte v tomto alebo ďalšom roku.

Záhradník robí letný rez ovocných stromov

Rez, samozrejme, načasujeme aj podľa toho, ako rýchlo či mohutne rastliny ten-ktorý rok rastú. Skorší nástup jari posúva jeho obvyklý termín o niečo dopredu, naopak, dlhšia zima či studená jar dozadu. Letný rez viacerí odborníci považujú za dôležitejší ako zimný, keď sú rastliny v dormancii (zastavenie rastu počas zimy).

Rez na vrchole leta má totiž niekoľko predností. Rastlinám, najmä mnohým druhom krov, nedovolíme prerásť za vymedzené miesto a súčasne ich môžeme aj tvarovať. Ďalšou výhodou pri odstraňovaní letorastov (výhonkov, ktoré vyrástli v tomto roku) ešte pred tým, než zdrevnatejú, je hľadisko výživy, konkrétne ukladanie minerálnych látok v pletivách. Keďže rastlina nestihne zdrevnatieť, na čo by spotrebovala veľa minerálnych látok, predovšetkým dusíka, môže ich po reze nasmerovať a uložiť do konárov, ktoré sme ponechali. Vďaka tomu lepšie vyzrejú, budú pevnejšie, odolnejšie a bezpečnejšie prezimujú. Taktiež ostane viac aktuálnej výživy pre násadu kvetov a plodov, či ešte v tomto, alebo v ďalšom roku.

Júl je tiež vhodný mesiac na odstránenie starého dreva z bázy okrasných aj ovocných kríkov. Zabránime tak ich prehusteniu a uvoľníme energiu a priestor na rast mladých výhonkov z bázy.

Čo na rez potrebujeme? Záleží od toho, aké druhy pestujeme. Základom sú obyčajné a pákové záhradnícke nožnice. V prípade živých plotov malých rozmerov si môžeme vystačiť s ručnými plotovými nožnicami, pri väčších živých plotoch je výbornou pomôckou elektrický alebo akumulátorový plotostrih.

Letný rez ovocného stromu

Podpora tvorby kvetných púčikov

Veľa druhov ovocných stromov vytvára kvetné puky a následne úrodu na krátkych vetvičkách situovaných v spodnej polovici výhonov. Tento takzvaný rodivý obrast rastie pomaly a s výnimkou odumierajúcich, chorých či príliš husto rastúcich vetvičiek ho neodstraňujeme. Jeho tvorbu podporíme skrátením tohtoročných silných letorastov.

  1. Záhradníckymi nožnicami odstrihneme dve tretiny silného hlavného letorastu. Režeme tesne nad očkom.
  2. Vedľajšie letorasty skrátime viac ako tie hlavné, na 2 až 3 očká od miesta, kde vyrastajú.
  3. Tento rez opakujeme každý rok na stromoch, ktoré už majú vytvarovanú korunu.

Letný rez jablone

Čo sa reže týmto spôsobom?

  • Jabloň
  • Okrasná jabloň
  • Mišpuľa
  • Moruša
  • Hruška

Predchádzanie chorobe

Stromy z čeľade ružovitých a z nich najmä rod Prunus – slivka, sú náchylné na takzvanú bielu hnilobu dreva, spôsobenú hubou pevníkovec purpurový (Trichaptum purpureum), ktorá oslabuje celú rastlinu a môže spôsobiť aj jej odumretie. Huba sa rozširuje od septembra do mája vzduchom pomocou veľmi malých výtrusov. Strom sa nakazí, ak spóra dopadne na čerstvú reznú ranu. Letný rez pomáha predchádzať tejto chorobe, pretože rany po reze majú čas sa do jesene zahojiť. Hlavné letorasty režeme asi o tretinu, vedľajšie približne o polovicu. Je tiež vhodné obdobie na odstránenie prestarnutých konárov, strom tak presvetlíme a zmladíme.

Letný rez sliviek

Čo sa reže týmto spôsobom?

  • Čerešňa
  • Slivka
  • Ringlota
  • Mirabelka

Tip: Na odstránenie mäkkých mladých výhonkov používame špičky záhradníckych nožníc. Odstránime aj prestarnuté konáre, ktoré sú slabé či zahusťujúce korunu.

Odstránenie starého vyrodeného dreva

Kríky čiernej ríbezle sú jednoduché na pestovanie a už v prvých rokoch po výsadbe prinášajú, s minimom pozornosti, bohatú úrodu. Avšak, ak ich po približne štyroch rokoch nezačneme pravidelne rezať, produktivita sa výrazne zníži. Aby sme tomu predišli, hneď po zbere plodov odstránime najhrubšie a najstaršie konáre tesne nad pôdou. Ponecháme niekoľko mladších konárov s plodmi a najmladšie najsilnejšie letorasty pre úrodu v ďalších rokoch.

Rez vyrodených výhonov na ríbezliach

Čo sa reže týmto spôsobom?

  • Čierna ríbezľa
  • Josta

Tip: Najhrubšie konáre odstránime tesne nad pôdou, ponecháme mladšie výhony. Najstaršie konáre, ktoré by sme i tak zrezali, môžeme odstrániť pri zbere ríbezlí aj s plodmi, uľahčíme si tak zber.

Ako zamedziť prerastaniu ovocných krov

Ak ich nestriháme, ovocné kry prerastú miesto, ktoré sme im určili, ale najmä budú menej produktívne. Na rozdiel od čiernych ríbezlí, červené, biele, ružové ríbezle a egreše vytvárajú plody na minuločných bočných výhonkoch a krátkych konárikoch. Keď v júli zrežeme časť tohtoročných letorastov, vyprvokujeme rast bočných rodivých výhonov.

Rez ríbezle

Čo sa reže týmto spôsobom?

  • Egreš
  • Biele ríbezle
  • Červené ríbezle
  • Ružové ríbezle

Tip: Tohtoročný obrast zrežeme najmenej o polovicu, tesne nad púčikom. Režeme v mieste, kde sa farba stonky mení zo zelenej na hnedastú.

Rezom uvoľníme miesto

Teraz je vhodné obdobie aj na rez raz plodiacich malín. Remontantné (opakovane plodiace) maliny nerežeme, inak by sme prišli o druhú jesennú úrodu. Po zbere raz plodiach malín odstránime vyrodené výhony tesne nad pôdou. Uvoľní sa miesto na rast nových silných výhonov, ktoré sa v ďalšom roku rozvetvia a na rozvetveniach vykvitnú a zarodia. Vyrodené výhony remontantných malín zrežeme rovnako, čiže tesne nad pôdou, na konci zimy.

Letný rez malín

Čo sa reže týmto spôsobom?

  • Malina
  • Černica
  • Malinočernica

Tip: Keď pooberáme posledné plody letnej úrody, odstránime tesne nad pôdou najstaršie, tmavšie sfarbené výhony.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku