Stáva sa, že po lete je na plochu trávnika trochu smutný pohľad. Plôšky bez trávy, suché steblá… Môže to byť z dôvodu horúčav alebo jeho intenzívneho využívania. Poradíme vám, ako ho opäť dostať do formy.
Dosievanie trávnika na jeseň
Plôšky, kde chýba tráva z dôvodu sucha či ušliapania, na jeseň dosievame. Najskôr trávnik pokosíme a pohrabeme. Utlačenú pôdu bez trávy skypríme, môžeme doplniť rašelinovým substrátom s prímesou piesku a vysievame, utlačíme.
Miesto výsevu dôkladne zavlažujeme. Nepoužívame silný prúd vody, aby nevyplavilo semená. Miesto výsevu chránime, nechodíme po ňom a zamedzíme vstup domácim miláčikom. Ak bude mať trávnik vlhko, osivo začne pomerne rýchlo klíčiť. Mladá tráva sa však musí do zimy dobre zakoreniť, aby na jar pokračovala v raste. Ideálny termín na výsev je koniec septembra, začiatok októbra. Prihliadneme aj na konkrétnu lokalitu a priebeh počasia.
Starostlivosť o mladý trávnik
Mladý trávnik už do zimy nekosíme ani neprihnojujeme. Zabezpečíme tiež, aby sa na trávniku nehromadilo lístie. Ekosmery hlásajúce, že máme vrstvu lístia ponechať na tráve až do jari, nie sú pre klasický trávnik dobré. Vrstva mokrého lístia ho totiž do jari môže zadusiť a na jar na ňom môžeme mať oveľa väčšie lysiny, ako sú teraz. Naopak, celkom novým trendom, ktorý súvisí s globálnym otepľovaním a vyhovuje aj ekológii, je, že sa do trávnych zmesí pridávajú semená nízkych ďateľovín. Na malé lysiny v trávniku môžeme namiesto trávneho semena vysiať napríklad ďatelinu plazivú. Proti teplu je v porovnaní s trávou odolnejšia, ostáva zelená aj počas horúčav a kvitne, čo ocení hmyz. Dobre a rýchlo sa rozrastá.
Ak je súčasný trávnik zničený príliš, je tiež vhodné obdobie na založenie úplne nového trávnika.
Jesenná starostlivosť o trávnik krok za krokom
1. POKOSENIE
Vyhľadáme miesta, kde trávnik vysychá. Urobíme malú diagnostiku a zistíme, či príčina uhynutia trávy nie je iná (choroba). Trávnatú plochu nakrátko pokosíme.
2. HRABANIE
Miesta, kde je obnažená pôda, dôkladne po pokosení vyhrabeme. Povrch pôdy tým rozrušíme a vytvoríme tak lepšie podmienky na klíčenie osiva.
3. KYPRENIE
Na ošetrovanom mieste pôdu skypríme, vyberieme aj posledné zvyšky tráv a odstránime burinu.
4. BURINA
Ak sa nám burinu nepodarí vytrhnúť a v pôde ostane koreň, vyberieme ho pomocou noža.
5. OBOHATENIE PÔDY
Pred výsevom musí mať pôda drobnohrudkovitú štruktúru. Pridáme do nej trochu substrátu určeného na výsev trávnika.
6. VÝSEV
Pripravené miesto osejeme trávnou zmesou, najlepšie z dlane a pomedzi prsty.
Trávne osivo opatrne zapracujeme do pôdy. Použiť môžeme hrable.
7. UTLAČENIE
Miesto po osiatí a zapracovaní osiva utlačíme. Použiť môžeme drevenú dosku alebo kovový valec určený na tento účel.
8. ZÁLIEVKA
Miesto výsevu jemne, ale dobre zavlažíme. Malé plôšky aj kanvou, veľké postrekovačmi. Vrchná vrstva pôdy so semenom musí byť aspoň dva týždne trvalo vlhká.
Text: Daniel Košťál, Monika Králová
Foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis Záhrada
V apríli sme vysiali trávnik, krásne vzišiel, všetko bolo ok. V priebehu troch d…